آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81014
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1394 12:16
تعداد بازدید : 875

اپراتورها مسوول پیامک های تبلیغاتی هستند

یک حقوقدان با اشاره به خدشه دار شدن حریم خصوصی افراد توسط پیامک های تبلیغاتی اپراتورها گفت: در کشورهای خارجی برای این کار در قوانین رسانه ای و حقوق شهروندی ضوابطی وجود دارد.

خبرگزاری فارس- هادی حسینی حقوقدان در رابطه با پیامک های تبلیغاتی و اطلاع رسانی که به وفور به مشترکان تلفن همراه ارسال می شود، گفت: این اپراتورها مسوول مزاحمت های این نوع پیامک ها هستند که حریم خصوصی و شخصی افراد را خدشه دار می کنند.
وی گفت: گاهی برای مثال شما منتظر شنیدن خبر سلامتی یکی از عزیزان خود از طریق تلفن همراه هستید، ولی صدای گوشی تلفن همراه به بهانه های مختلف همچون تبلیغات به صدا درمی آید که این ایجاد مزاحمت جدی می کند.
حسینی خاطرنشان کرد: در یکی از آیات شریفه قرآن آمده است که وقتی به جایی وارد شدید سلام کنید و اگر کسی پاسخ نداد بازگردید و حتی اگر کسی بود و به شما گفته شد که بازگردید سریع بازگردید؛ یعنی حق ندارید در را به صدا درآورید.
این حقوق دان افزود: این نص صریح قرآن است؛ یعنی حریم شخصی و خصوصی به حدی محترم است که بدون اجازه نمی توان وارد حریم افراد شد.
حسینی تاکید کرد: از روایت حقوق که بگذریم براساس عرف نیز کسی نمی تواند بی جهت برای کسی پیامک ارسال کند و اپراتورها نیز باید ترتیبی دهند که با ارسال عدد یا هر روش دیگر بتوان این تبلیغات را دریافت نکرد.
وی تصریح کرد: ارسال کننده پیامک برای افراد باید اجازه این کار را داشته باشد و اینکه شما به 100 هزار تلفن همراه یک پیامک تبلیغاتی ارسال کنید صحیح نیست.
وی خاطرنشان کرد: اکنون متأسفانه خلاء قانونی وجود دارد، درحالی که در کشورهای خارجی حقوق شهروندی یا حقوق رسانه ها وجود دارد که این مباحث در آن گنجانده شده است. برای مثال حتی در آن کشورها کسی حق ندارد به عنوان هواخوری یا گرم بودن هوا در خیابان برهنه شود؛ چراکه حقوق سایر مردم تضییع می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :