آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80991
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1394 14:44
تعداد بازدید : 1701

اصطلاح شناسی حوزه زیرساخت های نوری شهر هوشمند

عباس پورخصالیان- این واقعیت که همگرایی شبکه های صوتی، تصویری و داده ای عمومی، به یکپارچه شدن همه آنها در یک شبکه پهن باند چندرسانه اي، چندنقطه ای، چندنرخی (و چندپروتکلی) منجر می شود، باعث شده است تا مسؤولان سیاست گذاری شهری، و کارشناسان طراحی زیرساخت های نوری شهر هوشمند از خود بپرسند: «شهر هوشمند» دارای چه مجامع بین المللی یا جهانی است؟ شبکه های پهن باند نسل آینده، چه مقولات و مفاهیم جدیدی را مطرح می کنند؟ این گزارش مقدماتی، با طرح مقولات مربوط و تعریف آنها، پاسخی است به دو پرسش مزبور.


  مجمع جهاني پهن باند
مجمع جهاني پهن باند، نهاد گردهمایی سالانه شرکت های بزرگ جهان است که در حوزه فناوری پهن باند فعالیت می کنند.
 آخرین اجلاس مجمع جهاني پهن باند 30 اکتبر 2014 در شهر آمستردام (هلند) برای چهاردهمین بار برگزار شد، حدود چهارصدسیاست گذار و کارشناس منطقه ای و کشوری در حوزه فاوا، از اقصی نقاط جهان، در باره عقاید و تجربیات خود از 
موضوع هایی چون: راهبرد توسعه شهر هوشمند، فناوري های پهن باند و نورآوری خدمات ابر  در شهر هوشمند، تجاري سازي پهن باند بي سيم، تحولات فناوري ها و خدمات دسترسي پهن باند ثابت و سیار، عرضه و پشتيباني خدمات و تحولات مدل تجاري پهن باند، فرصت هاي جديد تجاري و بازنگري در راهبرد هاي سرمايه گذاري براي دستيابي به درآمدزايي جديد و راهكارهاي ارتقای تجربه كاربري شهروندان شهر هوشمند سخن گفتند. 
 در این اجلاس گفته شد: حدود هشتادوپنج درصد از جمعيت جهان تحت پوشش خدمات صوتي باند باریک نسل دوم سیار (2G) قراردارند، چهل وپنج درصد تحت پوشش خدمات صوتي-داده ای-تصویری پهن باند نسل سوم سیار (3G) و پنج درصد نیز، تحت پوشش خدمات صوتي-داده ای-تصویری پهن باند نسل چهارم سیار (4G) هستند، اما پيش بيني مي شود که طي پنج سال آينده، کاربران نسل چهارم سیار به پنجاه درصد خواهند رسید. همچنين باید توجه داشت که در جهان امروز، يك ميليارد مشترک تلفن به اينترنت و یازده ميليون اتومبيل به شبكه های داده ورزی متصل اند. ضمناً، پيش بيني مي شود که طي مدت مزبور (پنج سال آينده) شاهد رشد بیست برابري ترافيك داده ها به خصوص از سوی خدمات پهن باند ويدئويي باشيم كه چهل وپنج درصد از بار ترافيك اينترنت را بخود اختصاص خواهد داد. همچنین باید در نظر داشت که سودآوري خریدوفروش برخط بازي هاي رایانه ای در سال، بقدری بالا ست (حدود پنجاه ميليارد دلار) که حتي بيش از سود حاصل از خریدوفروش برخط حوزه هاي دیویدی، فيلم و كتاب است. اما  تا دو سال دیگر مقدار سود این صنعت به نود ميليارد دلار 
خواهد رسيد. بدیهی است که اين رَوَند باعث مي شود بزودی شاهد جهانی باشیم که هرچه سریع تر به جامعه شبكه اي پهن باند تبديل می شود. پس اگر در اين بخش، سیاست گذاری و  سرمايه گذاري لازم، به موقع صورت نگیرد، بخاطر بالارفتن سریع بار ترافیک شبکه ها، شهروندان، خواهی نخواهی به استفاده از اينترنت كم سرعت با قطعي هاي مكرر محكوم مي شوند و در پی آن، میزان بازدهي و رقابت ميان شركت ها و فعالان کسب وکارهای فاوا، كاهشی قابل توجه خواهد یافت. 
اجلاس پانزدهم مجمع جهاني پهن باند در شهر لندن از 20 تا 22 اکتبر سال جاری (2015) برگذار می شود. [در این باره رجوع شود به: www.broadbandworldforum.com]. 
  کمیسیون اتحادیه اروپا و شهر هوشمند
کمیسیون اتحادیه اروپا در سال 2011 از گروه های ابتکار عمل ایجاد شهرهای هوشمند در اروپا حمایت کرد. حمایت اتحادیه اروپا شامل حال شرکت ها و مراکز تحقیق و توسعه ای می شود که روی فناوری های پیشران و شتاب دهنده شهر هوشمند فعالیت می کنند. بدین منظور در سال 2012، مؤسسه مشارکت نوآوری اروپا (EIP) راه اندازی شد.
  ابتکار عمل شهر هوشمند در IEEE
مؤسسه IEEE اقدام به تشکیل "جامعه جهانی شهر هوشمند" و راه اندازی وبگاه http://smartcities.ieee.org  کرده است تا معاونان برنامه ریزی و ساماندهی شهرداری ها، استادان شهرسازی و دانشجویان عمران را با کارشناسان فاوا گرد هم آورد و به حل و فصل مسایل شهر هوشمند بپردازد. نخستین کنفرانس سالانه این جامعه در روزهای 25 تا 28 اکتبر 2015 در شهر گوادالاخارا (در کشور مکزیک) برگزار می شود.
  اجلاس شهر هوشمند توسط اتحادیه بین المللی مخابرات و یونسکو 
در روزهای 11 تا 14 مارس 2014 ، اتحادیه بین المللی مخابرات و یونسکو مشترکاً اقدام به برگذاری اجلاس شهر هوشمند در مونته ویدئو (اروگوئه) کردند تا ضمن رسیدن به اجماع جهانی بر سر تعریفی استاندارد از شهر هوشمند، به جهانیان آگاهی دهند که به یاری فاوا می توان شهرهایی هوشمند ساخت و با آلودگی محیط زیست مبارزه کرد.
  تعریف اتحادیه بین المللی مخابرات و یونسکو از "شهر هوشمند"
اجلاس مشترک اتحادیه بین المللی مخابرات و یونسکو در باره «شهر هوشمند» که در اروگوئه برگزار شد، درپنجمین نشست خود درماه ژوئن سال 2014، درمورد تعریف "شهر هوشمند" به شرح به توافق رسید:
"شهرهوشمند، شهری نوآور است که از فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) و وسایل دیگر استفاده بهینه می کند تاکیفیت زندگی، کارایی عملیات شهری و خدمات، به علاوه رقابت پذیری را ارتقا دهد، درحالی که سازگاری و مطابقت با نیازهای نسل های کنونی و آتی را با توجه به جنبه های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، تضمین می کند ".
اما از آنجا که زیرساخت فنی شهر هوشمند، شبکه نوری پهن باند به منظور عرضه خدمات پهن باند است، در زیر به برخی اصطلاحات پایه شبکه های پهن باند نوری اشاره می شود.  
  انواع خدمات پهن باند
 خدمات شبکه های پهن باند، برخلاف خدمات مخابراتی سابق که یا صرفاً صوتی و یا فقط داده ای بودند، خدماتی اند: 
چندرسانه اي، چندنقطه ای،  چندنرخی و در برخی از 
راه حل های شبکه سازی: چندپروتکلی.
  خدمات چندرسانه ای پهن باند
خدمات چندرسانه اي دربرگیرنده سرویس های صوتی مـُنو و استریو، داده ای، تصویری ثابت (عکس و فـُتو)، گرافیکی، پویانمایی و ویدیویی (فیلم) با تفکیک بالا و وضوح عالی ست. به خاطر همین ترکیب است که به این خدمات، "چندرسانه ای" می گویند. اما بر این ویژگی باید صفت "چندنقطه ای" را هم افزود.
  خدمات چندنقطه ای پهن باند
اگر در سرویس های قدیم مخابراتی، ارتباط هربار تنها بین دو نقطه برقرار می شد و بس، خدمات جدید علاوه بر امکان برقراری ارتباط میان دو نقطه، همچنین دارای امکان برقراری ارتباط “یک نقطه به چندنقطه” و “چندنقطه به یک نقطه” است.
  خدمات چندنرخی پهن باند
خدمات جدید الزاماً "چندنرخی" (یا "چندسرعته") نیز هستند، یعنی به شیوهای انعطاف پذیر، تک رسانه های کم سرعت(مثل صوت) با سرعتی پائین و تک رسانه های پُرسرعت (مثل تصویر متحرک و ویدیو) با سرعتی زیاد، همزمان و باهم حمل می شوند.
  چندخدمتی بودن شبکه پهن باند
با توجه به این که زیرساخت خدمات جدید ِچندرسانه اي، چندنقطه ای و چندنرخی، شبکه پهن باند است، چنین
شبکه ای دارای ویژگی "چندخدمتی" نیز هست. البته منظور از چندخدمتی بودن، تنها داشتن امکان عرضه مجموع های از خدمات تک رسانه ای نیست بلکه به این معناست که همه خدمات چندرسانه ای، اعم از خدمات مخابراتی میان دونفر؛ ارتباطی میان انسان و ماشین، ماشین و انسان؛ اطلاع رسانی؛ کنفرانسی چندنقطه به یک نقطه میان کاربران متعدد؛ رادیوتلویزیونی یک نقطه به چندنقطه میان یک مرکز پخش و چندین گیرنده؛ و خدمات وبی اینترنتی را روی یک خط دسترسی پهن باند، از یک "پریز" و از طریق یک پایانه رایانه ای عرضه میکند.
  چندپروتکلی بودن شبکه پهن باند
در برخی از راه حل های شبکه سازی، شبکه مربوط دارای ویژگی چندپروتکلی است مثل راه حلی که شرکت ارتباطات زیرساخت برای ایجاد شبکه داده رسانی پهن باند خود دنبال
می کند. پورت های ورودی مراکز مسیریابی چنین شبکه ای قادر اند هر داده پیام از یک پروتکل خاص را بپذیرد و همان داده پیام با همان پروتکل خاص را در خروجی خود تحویل دهد؛ این بدان معناست که شبکه چندپروتکلی قادر است (بر اساس استاندارد جامعه اینترنت به شماره آر. اِف. سی 3031 مصوب سال 2001) داده پیام های پروتکل اینترنت را نیز حمل کند. 
شبکه مراکز مسیریابی چندپروتکلی ِقادر به ترابری 
داده پیام های پروتکل اینترنت، مساوی شبکه اینترنت نیست، بلکه رسانه ای است میانجی و رابط برای ترابری هر داده پیام 
چندرسانه ای، از آن جمله داده پیام های پروتکل اینترنت!
  مفاهیم انواع شبكه های پهن باند
قانون گذاران، مراجع سیاست گذاری و تنظیم مقررات 
شبکه های پهن باند معمولاً نیاز به داشتن شناختی کلی از مفاهیم عمومی مربوط به انواع شبکه های پهن باند را دارند. 
  گره و پیوند
به طور کلی، شبكه پهن باند، در جامع ترین نوع خود شامل یک یا چند مرکز پهن باند و خطوط ارتباطی پـُرسرعت میان مراکز است. به انواع مراکز پهن باند، “گره” می گویند و خطوط ارتباطی میان گره ها را پیوند (یا "لینک") می نامند.
  شبکه مراکز پهن باند و شبکه انتقال پهن باند
 مجموعه پیوندهای پهن باند منهای گره ها، نیز، شبکه  انتقال پهن باند را شکل می دهند. در شبکه های پهن باند برای تمایز میان شبکه به معنای اعم کلمه(مجموعه گره ها به علاوه پیوندها) و شبکه به معنای اخص  (شبکه انتقال)، اولی را شبکه دارای مراکز مسیریابی پهن باند و دومی را شبکه فاقد مراکز مسیریابی پهن باند می خوانند. همان طور که گفته شد: شبكه فاقد مراكز مسیریابی پهن باند تنها از خطوط ارتباطی یا –به اصطلاح- محيط انتقال تشكيل مي يابد و شبكه دارای مراكز مسیریابی، تركيبي از انواع محيط هاي انتقال سیمی، نوری و رادیویی و انواع مراكز پردازش ارتباط، مثل مرکز مسیریابی، مرکز تماس، مرکز صورت 
حساب برداری، مرکز مدیریت شبکه و قس علیهذا ست. 
  شبکه ثابت پهن باند و شبکه سیار پهن باند 
از لحاظ قابلیت تحرک ِپایانه های ارتباطی، شبکه های پهن باند به شبکه های ثابت پهن باند و سیار پهن باند تقسیم می شوند.
شبکه زمینی پهن باند و شبکه ماهواره ای پهن باند
 از لحاظ گستره شبکه سازی پهن باند، شبکه های پهن باند یا زمینی اند و یا ماهوارهای. 
 شبکه دسترسی پهن باند و شبکه هسته ای پهن باند در شبکه شهری پهن باند 
شبکه های پهن باند از نظر مهندسی مخابرات نیز، به شبکه دسترسی پهن باند و شبکه هسته ای پهن باند تقسیم می شوند. این دو شبکه، شبکه شهری پهن باند را می سازند. برای نمایش مدل شبکه های شهری، دو دایره متحدالمرکز را ترسیم می کنند که دایره بیرونی، شبکه دسترسی و دایره درونی، شبکه هسته ای است؛ بنگرید نمودار 1 را:
  شبکه حاشیه ای در شبکه بین شهری پهن باند و شبکه بین المللی پهن باند
باید توجه داشت که مدل شبکه های بین شهری، فرضاً شبکه جدید شرکت ارتباطات زیرساخت که تحت عنوان «شبکه ملی اطلاعات» معروف شده است، و شبکه بین المللی پهن باند بجای دو لایه، دارای سه لایه اند: این لایه اضافی، میان هسته شبکه و دسترسی، شبکه حاشیه ای پهن باند نام دارد. یک فرق میان انواع این شبکه ها، نوع همبندی و فرق دیگر، نوع فناوری به کار رفته در آنها است. هسته شبکه بین شهری، معمولاً دارای همبندی مشبک یا حلقوی و حاشیه شبکه بین شهری، دارای دو همبندی ستارهای و درختی ست:
ستارهای رو به بالا و نسبت به شبکه هسته ای،  و  درختی رو به پائین و نسبت به شبکه دسترسی. 
کارکرد هسته شبکه، حمل ترافیک سرریزشده از حاشیه است تا از بروز احتناق شبکه و تراکم و راهبندان در آن اجتناب شود.  بنگرید: نمودار 2 را.

   محوطه درونی و محوطه بیرونی
 از لحاظ محوطه نصب تجهیزات شبکه نیز، شبکه های پهن باند به "محوطه درونی" (ایندُر) و "محوطه بیرونی" (آتدُر ) تقسیم می شوند. منظور از محوطه درونی، فضای داخل ساختمان است و منظور از محوطه بیرونی، فضای آزاد، شامل پیاده روی کوچه و خیابان، کنار جاده هاو بزرگراه های بین شهری و خلاصه: عرصه خارج از ساختمان ها است.
  شبکه فعال و شبکه منفعل
همچنین، به لحاظ دو نوع فناوری ساخت قطعات شبکه های کابل نوری، این شبکه ها به فعال (اکتیو) و منفعل (پسیو) تقسیم می شوند. شبکه فعال نوری، در بخش محوطه بیرونی خود، دارای ایستگاه هایی است با قابلیت های متعدد مانند: پردازش نوری مسیر ارتباط، همتافت گری (مالتی پلکسینگ) و "واتافتگری" (دی مالتی پلکسینگ) نوری و اتصالدهی متقاطع.  شبکه منفعل نوری (که در متون فارسی به آن "شبکه غیرفعال نوری" هم
می گویند) نیز، فاقد قابلیت های مذکور و صرفاً قابل ترابری
داده پیام ها و توسعه شبکه نوری به کمک تزويجگرهاي غيرفعال است و لذا ارزان تر از شبکه فعال نوری، تولید و اجرا می شود.
  فیبر تاریک و فیبر روشن
 البته نباید شبکه غیرفعال نوری را مترادف "فیبر تاریک" (دارک فایبر) دانست! در واقع، تا هنگامی که به دو سر یک کابل نوری، مبدل های الکتریسیته-به-نور و نور-به-الکتریسیته و تجهیزات لیزری لازم وصل نشده باشند، چنین سامانه ای بستری تاریک است و وقتی که مبدل های الکتریسیته-به-نور و نور-به-الکتریسیته نصب و فعال شوند، چنین سامانه ای، به اصطلاح "روشن" می شود. 
  بهره بردار فیبر تاریک و بهره بردار فیبر روشن
 متناظر با دو مفهوم "فیبر تاریک" و "فیبر روشن"، دو نوع بهره بردار در بازار خدمات شبکه سازی فیبری، قابل تمایز اند و وجود دارند: بهره بردار فیبر تاریک، برای مثال، می تواند شرکت فاضلاب شهری باشد. اگر شرکت فاضلاب شهری، شرکتی جانبی تأسیس و آن را مأمور کشیدن کابل فیبر نوری در درون مجاری فاضلاب شهری کند، به شرط آن که کابل ها را بکشد اما آنها را به سامانه انتقال لیزری تجهیز نکند، به یک «بهره بردار فیبر تاریک» بدل
می شود. شرکت های متقاضی استفاده از شبکه فیبر تاریک، مجبور اند آن را روشن کنند و لذا «بهره بردار فیبر روشن» خوانده می شود.
  شبکه عمومی پهن باند و شبکه خصوصی پهن باند
 اگر عموم كاربران خدمات پهن باند حق دسترسي به هسته را داشته باشند، شبكه مربوط را عمومي وگرنه خصوصي مي نامند.
شبکه بسته، شبکه باز و شبکه نیمه بسته پهن باند
 شبکه خصوصی می تواند، به نوبه خود، بسته (فاقد پیوند با شبکه های عمومی)، باز (دارای پیوند با شبکه های عمومی)  و نیمه باز (یا نیمه بسته) باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :