آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80960
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1394 12:35
تعداد بازدید : 829

تذکر وزارت ارشاد به 25 سایت خبری غیر مجاز

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی 20 روز پس از صدور اطلاعیه ای در خصوص اجرای دقیق قانون در خصوص خبرگزاری ها و پایگاه های خبری دارای مجوز، لیست 25 پایگاه خبری متخلف را منتشر کرد.

فناوران - بر این اساس پس از رصد و بررسی موارد اعلام شده، هر روز اسامی پایگاه های متخلف اعلام خواهد شد، در صورت اصلاح تخلفات تذکر داده شده، اسامی سایت هایی که اقدام به اصلاح مصادیق کرده اند روز بعد اعلام خواهد شد.
در سه هفته اخیر و به دنبال تذکرهای اعلام شده به مدیران مسئول پایگاه های خبری همکاری آنان موجب رعایت دقیق قانون در فضای مجازی شده است اما در این میان تعدادی از سایت ها نیز با وجود تذکرهای اعلام شده هنوز اقدام به اصلاح مصادیق اعلام شده نکرده اند.
اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی پس از صدور اطلاعیه در تاریخ 6 مرداد ماه اقدام به تذکر به پایگاه هایی کرد که قانون مطبوعات را رعایت نمی کنند. تذکرهای داده شده در خصوص رعایت ماده 18 قانون مطبوعات، استفاده از نام مجوز گرفته شده از هیأت نظارت بر مطبوعات و استفاده نکردن از عناوین غیر مصوب و قید نشده در پروانه بوده که به سایت های متخلف اعلام شده است.در اطلاعیه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی که ششم مرداد 94 منتشر شد، تاکید شده بود:
1- از همه رسانه های خبری فضای مجازی (خبرگزاری ها و پایگاه های خبری دارای مجوز) انتظار می رود به منظور ایجاد شفافیت، ارتقای مسئولیت پذیری و تمایز میان رسانه های دارای شناسنامه با شبنامه های الکترونیک، و بر اساس الزام ماده 18 قانون مطبوعات نام صاحب امتیاز، مدیر مسئول و آدرس دقیق پستی خود را در محل معینی از رسانه خود منتشر کنند.
2- نامواره (لوگو) و نامی که رسانه های فضای مجازی در متن اخبار و مطالب برای خود به کار می برند نباید با مشخصات پروانه ای آنان مغایرت داشته باشد. در غیر این صورت تخلف از قانون مطبوعات محسوب می شود.
3) برخی پایگاه های خبری، به صورت غیرواقعی خود را به عنوان «خبرگزاری» معرفی می کنند که این اقدام مغایر با اخلاق و چارچوب های حرفه ای و سبب نادیده گرفتن حقوق سایر رسانه ها بوده، مصداق تخلف از قانون مطبوعات است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :