آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80946
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1394 10:45
تعداد بازدید : 981

AT&T به سازمان امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی در اینترنت کمک کرده است

شریک دزد

بعد از فاش شدن جاسوسی بزرگ آمریکا از شهروندان آنلاین خود و کشورهای دیگر، حالا فاش شده که آژانس امنیت ملی آمریکا به این دلیل توانسته به مقادیر عظیمی از ترافیک اینترنتی دسترسی یابد که با یک شرکت همکاری چند ده ساله داشته است و این شرکت، غول مخابراتی آمریکا یعنی AT&T است.

نیویورک تایمز- در حالی که گفته می شود شرکت های ارتباطاتی آمریکایی با آژانس امنیت ملی (NSA) همکاری نزدیک داشته اند ولی به تازگی اسنادی از این سازمان فاش شده که نشان می دهد شرکت AT&T به صورت کاملا انحصاری و خاص با این سازمان همکاری داشته است. یکی از این اسناد، از همکاری این دو سازمان و شرکت «مشارکت قوی» یاد کرده و AT&T را «شرکتی با تمایل شدید به کمک» خوانده است. 
براساس این اسناد که تاریخ آن به 2003 تا 2013 برمی گردد، همکاری AT&T و NSA بسیار گسترده بوده است. AT&T به روش های زیرکانه و دور زدن قانون و با روش های مختلف مخفیانه دسترسی به میلیاردها ایمیل را در شبکه داخلی خود ممکن کرده است. این در حالی است که براساس حکم یک دادگاه سری، AT&T استراق سمع آژانس امنیت ملی آمریکا از دیپلمات های مستقر در سازمان ملل را ممکن کرده بود.
جالب تر اینجاست که بودجه محرمانه NSA در سال 2013 برای همکاری با AT&T بیش از دو برابر بیشتر از بزرگترین برنامه های بعدی اینچنینی بوده است. AT&T تاکنون تجهیزات شنودی را دست کم در 17 تا از هاب های اینترنتی اش در خاک آمریکا نصب کرده است که این میزان در مقابل تجهیزاتی که رقیبش یعنی ورایزون نصب کرده، بسیار بیشتر است. گفتنی است که مهندسان AT&T نخستین کسانی بودند که فناوری های نظارتی جدید را با این آژانس استراق سمع ابداع کردند. 
در یکی از این اسناد آمده است که مقامات NSA در زمان بازدید از زیرساخت ها و امکانات AT&T مراتب ادب را به خوبی نشان داده اند و اعلام کرده اند که «این ارتباط نوعی همکاری است، نه یک رابطه قراردادی»!
این اسناد که توسط ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی ارایه شده است، به طور مشترک توسط نیویورک تایمز و ProPublica مورد بررسی قرار گرفته اند. NSA، AT&T و ورایزون هیچ کدام در مورد این فایل ها اظهار نظری نکرده اند و سخنگوی AT&T به همین جمله بسنده کرد که ما در مورد مسایل مربوط به امنیت ملی اظهار نظر نمی کنیم.هنوز مشخص نیست که آیا این سازمان ها همچنان همانند قبل با هم همکاری دارند یا خیر. از آنجاکه اسنودن دو سال پیش با افشای اسناد شنود آمریکا از شهروندانش، جنجال جهانی را به وجود آورد، برخی شرکت های فناوی سیلیکون ولی خشم خود را درباره ایده NSA برای رمزگذاری ارتباطات شرکت ها نشان دادند. براساس این اسناد، تنها در یکی از اولین ماه های اجرای طرح همکاری این دو سازمان با هم، بیش از 400 میلیارد متادیتای اینترنتی از کاربران مختلف جمع آوری شد.یکی از برنامه های جاسوسی به کار گرفته شده در قالب این طرح به نام Fairview بیش از یک میلیون ایمیل را در روز به مراکز آژانس امنیت ملی آمریکا در Fort Meade واقع در ایالت مریلند ارسال می کرد.
برنامه دیگری به نام Stormbrew که با شرکت ورایزون و شرکت MCI مرتبط بود از فناوری های جدید برای پردازش ترافیک داده استفاده می کرد.AT&T در سال 2011 روزانه 1/1 میلیارد سابقه تماس های تلفن همراه مردم آمریکا را در اختیار آژانس امنیت ملی قرار می داد و تلاش شد تا این موفقیت قبل از فرا رسیدن سالگرد 11 سپتامبر رخ دهد.
اگر بخواهیم با جزییات صحبت کنیم باید بگوییم که آژانس امنیت ملی آمریکا برای اجرای برنامه Fairview حدود 188/9 میلیون دلار هزینه کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :