آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80891
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 14:12
تعداد بازدید : 1049

پژو پرشیا !

یوسف امیری- یکی از پدیده های شگفت و زننده ی رواج یافته در چند سال اخیر تولید کالاهایی ایرانی برای مصرف داخلی است که روی آنها تنها به خط و زبان انگلیسی نوشته شده است.

فاجعه آنگاه عمیق تر می شود که این نوشته های انگلیسی غلط و بی معنا می شوند. حتا اگر ترجمه های انگلیسی این کالاها درست باشند، باید پرسید چه نیازی است که روی کالاهای ایرانی ساخته شده برای مصرف کنندگان ایرانی به خط و زبان انگلیسی نوشته شود؟ گاهی ادعا می شود که این کالاها برای صادرات ساخته شده بودند اما به دلیل هایی به بازار داخلی روانه شده اند. پس نمونه های داخلی این کالاها کجایند؟  
گاهی نوشته ی انگلیسی یا تنها نوشته ی روی کالا است یا اندازه اش از پارسی بزرگتر است. در کشور ما، جایگاه زبان پارسی یعنی زبان رسمی و مشترک ایرانیان (از جمله دست اندرکاران تولید چنین کالاهای میهنی) کجاست؟ جایگاه زبان انگلیسی کجاست؟ مگر چه قدر در ایران گردشگر و مسافر بیگانه هست که این قدر تابلوی مغازه ها و خبر حراج کالاها به خط و زبان بیگانه نوشته می شوند؟ حتا در صورت فراوانی گردشگر و مسافر بیگانه هم نباید خط و زبان انگلیسی جایگاه بالاتری از خط و زبان رسمی پیدا کند. گرچه انگلیسی زبان رسمی کانادا است و بیشتر جمعیت کشور بدان سخن می گویند، در استان کِبِک، نوشته های انگلیسی فروشگاه ها و کالاها باید در زیر متن فرانسه ای و با اندازه ی کوچک تری باشند. اما در ایران تولیدکنندگان ایرانی به جای افتخار به تولید کالاهای ایرانی و نوشتن روی آنها به خط پارسی، کالای ساخته ی خود را به خط و زبان انگلیسی عرضه می کنند!! برخی از این پیشتر رفته و به کالای خود نامی انگلیسی می دهند. به یاد بیاوریم پیش از این، حتا کالاهای وارداتی از اروپا و امریکا هم روکشی ایرانی می یافتند. خودروهای خارجی نام های ایرانی می گرفتند مانند «ژیان» یا بر پشت آنها نام شان با خط پارسی نوشته می شد مانند «کادیلاک». اما امروزه خودروهای داخلی هم نام های انگلیسی می یابند مانند !Peugeot Persia  آیا این پدیده به دلیل نداشتن اعتماد به نفس و باورشان به «برتری» زبان انگلیسی و «زیبایی» خط انگلیسی است؟ آیا به بهانه ی «خارجی» بودن دستگاه های تولید است؟ آیا این پدیده هم در راستای جعل شرکت های خارجی و تولید «تحت لیسانس» یک نام بیگانه است؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :