آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80886
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 14:0
تعداد بازدید : 1120

چرا کروم بوک ها در ایران فروش ندارند

مریم عسگری- اگر چه کروم بوک ها در بازار جهانی فروش بالایی دارند و شرکت های سازنده نوت بوک هم بخشی از تمرکز خود را روی تولید این نوع از نوت بوک ها گذاشته اند؛ اما در بازار ایران وضعیت متفاوت است و می توان گفت که در سال های اخیر این کالا در بازار به شدت کمیاب شده است.البته این اتفاق به رشد قیمت منجر نشده است که این موضوع نشان دهنده عدم محبوبیت این کالا در بازار ایران است.

 کروم بوک چیست؟
کروم بوک ها نوت بوک هایی هستند که بر پایه سیستم عامل کروم گوگل ساخته شده اند. پس اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که تمام استفاده شما از کامپیوتر مرور صفحات وب است، کروم بوک ها می توانند برای شما یک انتخاب جالب باشند. 
در بیان مزایای کروم بوک ها نیز باید گفت که سیستم عامل کروم پیچیدگی های دیگر سیستم عامل ها را ندارد و در آن خبری از ویروس های ویندوز، مراحل نصب نرم افزارها و کم شدن سرعت سیستم بر اثر آلود شدن به بد افزارها نیست. کروم بوک در مقایسه با نوت بوک قیمت ارزان تر و قابلیت کاربری ساده و راحتی دارند.
کروم بوک ها همچنین سیستم عامل و نرم افزارهای خود را در پس زمینه به روز می کنند. اما کروم بوک ها دارای نقاط ضعفی
نیز هستند.
به عنوان مثال کروم بوک ها قابلیت اجرای بسیاری از نرم افزارهای تخصصی آفلاین را ندارند. در حالت کلی تر باید گفت هر چیزی که روی وب وجود ندارد روی کروم بوک نیز نیست. اگر از لپ تاپ خود برای بازی، طراحی، برنامه نویسی و این چنین کاری های تخصصی استفاده می کنید کروم بوک انتخاب خوبی برای خرید شما نیست.
همچنین فضای ذخیره سازی داخلی این دستگاه ها بسیار کم است (در بیشتر موارد 16 گیگابایت)  و جایی برای ذخیره اطلاعات غیر ضروری در این دستگاه ها وجود ندارد. البته حافظه از نوع SSD است که به شما اطمینان می دهد برنامه و سیستم عامل با بالاترین سرعت اجرا می شوند. پس اگر از دسته افرادی هستید که نیاز به نرم افزارهای خاص و فضای ذخیره سازی زیاد ندارید و در مقابل همه امور خود را در اینترنت انجام می دهید بدانید که کروم بوک برای شما ساخته شده است.

 رشد فروش کروم بوک در بازار جهانی
بر خلاف بازار ایران، در بازارهای جهانی کروم بوک ها مورد توجه گروه های گوناگون کاربری از دانش آموزان و دانشجویان تا مدیران قرار گرفته اند. بر اساس اعلام زد.دی.نت محبوبیت کروم بوک ها روز به روز افزایش می یابد. به صورتی که در ژوئن و ژوئیه 2015 سهم کروم بوک از بازار جهانی رایانه های همراه با رشد سه برابری به 50 درصد رسید.
بر اساس این گزارش از ابتدای سال جاری میلادی رایانه های سازمانی بیشترین فروش را در بازار جهانی سخت افزار داشته اند و کروم بوک در مجموع موفق شده است در کانال های سازمان-با-سازمان آمریکا رشد ۴۳ درصدی را تجربه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :