آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80885
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 13:50
تعداد بازدید : 868

شورای تعطیل رقابت به دنبال حل مشکل مخابرات!

درحالی رئیس شورای رقابت صراحتاً وارد نزاع دولت با مخابرات شد و از تشکیل کمیته ای برای حل مشکلات خبر داد که این شورا از مدتی پیش تعطیل است.

تسنیم - آخرین روز تیر ماه سال جاری و در پی بالا گرفتن نزاع بین شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات بر سر افزایش تعرفه تلفن ثابت و موضوعاتی از این دست رضا شیوا صراحتا اعلام کرد که شورای رقابت برای حل اختلافات میان شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات کارگروهی با نظر مثبت اعضای درگیر در این اختلافات، تشکیل می دهد و امیدوار است مشکلات مربوط به خصوصی سازی مخابرات تمام شود.
وی ابراز گلایه مندی کرد و گفت: در روند واگذاری مخابرات مشخص نیست چه چیزهایی واگذار شده و از این حیث نه تنها مورد انتقاد ما بلکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم هست. یکی از موضوعات مورد نقد این است که سیم های مسی و کابل های زیر زمین در جریان خصوصی سازی مخابرات، در اختیار این شرکت که نمی تواند چندان مدیریتی روی آنها داشته باشد، قرار گرفته است. رئیس شورای رقابت افزود: قرار است کارگروهی تحت عنوان «کمیته راهبردی» تشکیل شود که اعضای آن از نمایندگان شرکت مخابرات ایران، وزارت اقتصاد، شورای رقابت و وزارت ارتباطات هستند. در این کمیته قرار است مسئولان دور هم جمع شویم تا در نهایت نحوه و چگونگی مدیریت سهام مخابرات مشخص شود زیرا وزارت ارتباطات معتقد است مخابرات بعد از خصوصی سازی هیچگونه سرمایه گذاری انجام نداده و به عبارتی ICT در مسیر توسعه و پیشرفت حرکتی نداشته که این واگذاری باید اصلاح شود.
اما این تصمیم در حالی مطرح شد که مدتی از تعلیق جلسات شورای رقابت می گذشت. اوایل تیرماه سال جاری آخرین جلسه دوره شش ساله شورای رقابت برگزار و قرار شد با معرفی اعضای جدید جلسات آینده شورا تشکیل شود. در حالیکه هم اکنون 53 روز از آخرین جلسه این شورا می گذرد و بازار خودرو و مخابرات منتظر تعیین تکلیف است، اعضای جدید این شورا که وظیفه نظارت در بازار انحصاری را دارند هنوز معرفی نشده اند.
با این حال، رضا شیوا بار دیگر خبر از تشکیل این کمیته راهبردی داد و ابراز کرد: قطعا با توجه به اینکه منتظر معرفی اعضای جدید هستیم، تشکیل این کمیته به جلسات جدید موکول می شود.
بر اساس این گزارش در حالی تعیین تکلیف مخابرات به شورای رقابت سپرده شده که این نهاد هم در تعطیلی کامل به سر می برد و از این حیث بعید به نظر می رسد نقش مثبتی از شورا را در این نزاع شاهد باشیم. این شورا نه تنها اکنون نقشی در این بحث نخواهد داشت بلکه در جلسات احتمالی آینده نیز با توجه به جدید شدن ساختار اعضا، نیاز به صرف زمانی به نسبت طولانی جهت توجیه خواهد داشت که عملا تا آن زمان انتظار می رود نزاع مخابراتی کشور فروکش کرده باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :