آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80884
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 13:47
تعداد بازدید : 939

کارت هوشمند ملی جای تمامی کارت های خدمات رسانی را می گیرد

رییس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه تا ۳ سال آینده حدود ۶۰ میلیون کارت هوشمند ملی برای ایرانیان صادر می شود، گفت: در فاز بعدی این طرح، کارت های هوشمند به کارت های چندمنظوره تبدیل خواهند شد.

خبرگزاری مهر- سیدعلیرضا آوایی گفت: تاکنون حدود ۳ میلیون کارت هوشمند ملی در کشور صادر شده است و بنا داریم بر اساس تقاضای مراجعه کنندگان، تا پایان امسال این تعداد را به ۸ میلیون کارت افزایش دهیم. وی با تاکید بر لزوم فراهم کردن زیرساخت های فنی و ارتباطی برای اجرای این طرح خاطرنشان کرد: قرار است کارت هوشمند ملی به مرور زمان و پس از افزودن قابلیت های جدید به کارت چند منظوره تبدیل شود.
رییس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه مبدا اصلی اجرای این طرح این سازمان است، گفت: کارت هوشمند ملی با افزودن تراشه های مختلف، برای هر فرد مانند یک کامپیوتر شخصی عمل خواهد کرد و به تدریج، امکانات مختلفی از جمله کارت بانکی، دفترچه بیمه و گذرنامه روی آن تعبیه می شود.
وی با بیان اینکه پروژه کارت هوشمند چندمنظوره، نیاز به امکانات و زیرساخت های وسیعی دارد که باید با آمادگی سازمان ها و دستگاه های مرتبط پیگیری شود، اضافه کرد: این کارت قرار است جای تمامی کارت های خدمات رسانی به مردم را بگیرد.
آوایی با بیان احراز هویت بر مبنای اسکن اثرانگشت بر روی کارت هوشمند ملی اضافه کرد: در صورت فراهم شدن زیرساخت های فنی، امکان توزیع این کارت ها به درب منازل افراد نیز وجود دارد اما این موضوع مستلزم آن است که سامانه های آنلاین شرکت پست به پایگاه ثبت احوال متصل شده و بتوان اثر انگشت متقاضی کارت هوشمند را با دریافت کننده کارت مطابقت داد.
وی ادامه داد: در این کارت ها تراشه کامپیوتری طراحی شده است که امکان احراز هویت را بر مبنای اسکن اثر انگشت، امضای الکترونیکی و مطابقت با سنسور اطلاعاتی، ممکن می کند.
رییس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه از زمان ثبت تقاضا و پیش ثبت نام تا زمان صدور کارت هوشمند بیش از ۲ ماه زمان می برد خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر در استان های مختلف در نوبت دریافت کارت هوشمند هستند و پیش بینی می شود بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تا ۳ سال آینده حدود ۶۰ میلیون کارت هوشمند ملی برای هموطنان صادر شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون متقاضیان می توانند برای تعویض کارت ملی خود به کارت ملی هوشمند از طریق سایت سازمان ثبت احوال اقدام کنند تاکید کرد: در آینده نزدیک، ارایه و صدور کارت هوشمند ملی به صورت اولویت بندی اقشار مختلف مردم انجام خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :