آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80882
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 13:39
تعداد بازدید : 857

در چهار سال آینده

مخابرات به سرمایه گذاری 17 هزار میلیارد تومانی نیاز دارد

هشتمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات با رویکرد «نقش توسعه شبکه های موبایل باند پهن در اقتصاد مقاومتی» با حضور مدیران، کارشناسان و فعالان این حوزه، روز گذشته در مرکز مطالعات بهره وری و منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

فناوران- داوود زارعیان، دبیر همایش با مرور تحولات عظیم جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: اگر نگاهی کلی به اهمیت باند پهن داشته باشیم، این موضوع از سال 1984 در اتحادیه جهانی مخابرات کلید خورد و این اتحادیه کمیسیونی را مامور مطالعه باند پهن کرد که پس از یکسال مطالعه، گزارشی را به عنوان حلقه گمشده ارایه کردند که شامل دو نکته  اساسی بود.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران با تشریح این دو موضوع، افزود: یکی اینکه ارتباطات و فناوری اطلاعات، عامل توسعه است و دیگر اینکه توزیع امکانات مخابراتی و ارتباطی در جهان، نامتعادل است. بنابراین سال های 1984 و 1985 آغاز تحولات در ارتباطات دور نامگذاری و اتحادیه جهانی مخابرات به طور جدی وارد این موضوع شد.
وی با بیان اینکه حدود 10 سال طول کشید که سرمایه گذاری در این بحث، عملیاتی شود، خاطر نشان کرد: در پی جدی شدن این موضوع، کشور امریکا مبلغ 1000 میلیارد دلار برای توسعه باند پهن، سرمایه گذاری کرد و سپس ژاپن، اتحادیه اروپا و کشور کره جنوبی سرمایه گذاری های زیادی برای گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام دادند. دبیر همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر این موضوع که انصافا در هیچ بخشی از جامعه به جز  ICT چنین سرمایه گذاری عظیمی صورت نگرفته است، گفت: اتحادیه جهانی مخابرات در سال 1995 سیاست های خود را در چهار محور اصلی اعلام کرد که عبارت بودند از خصوصی سازی، آزاد سازی، مقررات گذاری و مقررات زدایی که متاسفانه این چهار کلید تعریف شده را هیچکدام از کشورهایی همانند ما، باور نداشتند!
زارعیان، سپس به شروع تحولات ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران اشاره کرد و افزود: هرچند که در آن زمان، جایگاه خصوصی سازی در ایران، معنادار نبود، ولی به هرحال سال های بعد نیز ما این توسعه را آغاز کردیم و با تشکیل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات
رادیویی و کمیسیون ارتباطات و با همکاری  ITU و نهایتا با ورود اپراتور دوم  به مجموعه، خصوصی سازی
آغاز شد.
وی با ارایه گزارشی از جایگاه ایران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: ایران در حوزه تلفن ثابت، بسیار قوی عمل کرده است و ضریب نفوذ تلفن ثابت در حدود دو برابر جهانی است و در تلفن همراه نیز هم اکنون ضریب نفوذ 100 را دارا هستیم؛ ولی متاسفانه در باند پهن، رتبه خوبی نداریم و نیازمند سرمایه گذاری بیشتری برای توسعه این حوزه هستند.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، درباره سرمایه گذاری مورد نیاز در توسعه گفت: ما معتقدیم که برای توسعه بخش تلفن ثابت به 7200 میلیارد تومان سرمایه نیازمندیم و برای بخش تلفن همراه نیز در نسل چهارم و مطالعه نسل 5، به بیش از ده هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز داریم.
 وی، سپس به مقایسه آماری تعرفه ها در چهار کشور ارمنستان، افغانستان، ترکیه و ایران پرداخت و خاطر نشان کرد: در تمامی بخش های تلفن ثابت، همراه، و اینترنت، همه کشورهای فوق، تعرفه 10 برابری نسبت به ایران دارند.
زارعیان، با بیان اینکه امروز، توقع و انتظار مردم از ما، کاملا با گذشته متفاوت است، گفت: با توجه به نیاز روز افزون مردم به ارتباطات و فناوری اطلاعات و گستردگی کاربرد وسایل ارتباطی، به ویژه تلفن همراه،
در انجام امور مختلف زندگی، ما نیز رویکرد خود را تغییر داده و به سرمایه گذاری و توسعه، شدت بیشتری 
داده ایم.
وی، در پایان، با بیان اینکه امروزه عصر ما، عصر دولت موبایل است، خاطر نشان کرد: ارتباطات همراه در حال رسیدن به نقطه تکامل خود در کاربردهای مختلف زندگی است و امروزه مردم نه تنها اخبار مورد نیاز خود را از طریق تلفن همراه به دست می آورند، بلکه تمامی پرداخت ها، نشانه ها و تمامی احتیاجات خود را توسط موبایل، رفع می کنند تا جایی که تا چند سال آینده، 
به جز موبایل، با هیچ چیز و هیچ کس کاری نخواهیم داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :