آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80815
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1394 13:8
تعداد بازدید : 937

با وجود نوسان‌های اخیر قیمت ارز

بازار هارددیسک های اینترنال آرام است

بازار هارددیسک ها در یک ماه گذشته آرامش نسبی قابل قبولی را تجربه کرده و به جز دو مدل از دیسک های اکسترنال و یک مدل اینترنال، سایر مدل های 3.5 اینچی از ثبات قیمت مناسبی برخوردار است.

بهنام علی محمدی
فناوران- حتی نوسان جزیی قیمت ارز نیز نتوانسته آرامش بازار دیسک های مکانیکی را تحت تاثیر قرار بدهد. تثبیت قیمت در بازارهای داخلی بین دو گروه از هارددیسک های مکانیکی اینترنال و اکسترنال در حالی برابری می کند که کمیاب شدن مدل هایی از دیسک مکانیکی 2.5 اینچی در بازارهای داخلی باعث شد تا قیمت آنها کمی افزایش یابد. هرچند این افزایش اندک قیمت دلیلی جز کاهش موجودی انبارها و اختلال در سیستم توزیع نداشت، اما تجربه نشان داده که عکس العمل بازار به این دست از تنش های هیجانی مثبت است و درک صحیح یا نادرست از کمیاب شدن یک مدل از هارددیسک کافی است تا شبکه فروش زیرزمینی فعالیت خود را از سر بگیرد. معطلی بیش از حد قطعات در گمرک، نبود نظارت کارآمد بر سیستم توزیع و فروش و پخش خارج از نظارت هارددیسک هایی با گارانتی «شرکتی» را می توان به عنوان عوامل دخیل در نوسان موردی قیمت دیسک های مکانیکی برشمرد. اما در دل بازار، هارددیسک های تولیدی دو شرکت سیگیت و وسترن دیجیتال بیشترین تراکم را به خود اختصاص داده اند. با عرضه دیسک های مکانیکی پر ظرفیت نظیر مدل های 3، 4 و 6 ترابایتی، تمایل شرکت ها به خرید دیسک های پر حجم بیشتر شده و البته کاربران خانگی نیز بیشترین مشتریان مدل های 1 و 2 ترابایتی هستند. 
همچنین مدل های مارک قرمز 2، 3 و 4 ترابایتی ProNAS  وسترن دیجیتال برای استفاده در NAS ها و کسب و کارهای کوچک تر به بازار عرضه شده و از برچسب قیمتی 480، 615 و 810 هزار تومان برخودارند. هر سه مدل مارک قرمز به 64 مگابایت کش و موتور چرخنده 7200 دور در دقیقه ای تجهیز شده اند که به لطف تکنولوژی انحصاری یکپارچه سازی و NASware 3.0 وسترن دیجیتال، سازگاری و عملکرد پایداری را برای استفاده در NAS و کامپیوترهای سرور ایجاد خواهند کرد. 
اما هارددیسک های شرکت سیگیت در میان کاربران به عملکرد پایدار، خرابی کمتر و طول عمر بالاتر مشهورند و این شهرت حتی بر میزان فروش دیسک های اکسترنال سیگیت نیز اثرگذار بوده است. مدتی است که این شرکت دیسک های اینترنال خود را در 3 مدل به بازار مصرف عرضه کرده است. طبق ادعای این شرکت، مدل Surveillance برای بکارگیری در سیستم های دوربین مدار بسته، استودیوهای فیلمبرداری و تدوین تصاویر با رزولوشن بالا معرفی شده است. مدل Constellation برای ارائه ظرفیت های حجیم در پایگاه داده ها و ذخیره سازی مطمئن روی سرور و شبکه های کلاینت محور در نظر گرفته شده است. همچنین سری NAS سیگیت نیز می تواند برای استفاده در سیستم های NAS مورد استفاده قرار گیرد. تمامی این مدل ها به 64 و 128 مگابایت کش و موتور چرخنده 7200 دور در دقیقه تجهیز شده و مدل های حرفه ای 2، 3 و 6 ترابایتی این گروه به ترتیب 350، 850 و 1650 هزار تومان در بازار به فروش می رسد.  بررسی ها نشان می دهد که موجودی هادردیسک های پرمصرف 3.5 اینچی در بازار داخلی مناسب است و بعید بنظر می رسد که رفتارهای هیجانی و نوسان قیمت ارز بتواند تغییر محسوسی در موازنه قیمت هارددیسک های مکانیکی و سایر قطعات ایجاد کند. اگرچه بازار سخت افزار هنوز هم در رکود نسبی به سر می برد، اما خوشبختانه قیمت ها از ثبات خوبی برخوردارند و فروشندگان و خریداران روزهای پر رونق تری را به انتظار نشسته اند.شرکت سازگار ارقام گارانتی محصولات هر دو برند وسترن دیجیتال و سیگیت را بر عهده دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :