آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80807
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1394 12:22
تعداد بازدید : 931

اپل و اینتل محیط های کاری شان را تعدیل می کنند

تعداد کارمندان زن، آفریقایی-آمریکایی و اسپانیایی تبار در شرکت اپل از سال گذشته تاکنون با رشد دو رقمی همراه بوده است. اگرچه هنوز در محیط کاری این شرکت آمریکایی همچنان سفیدپوست ها و کارمندان مرد حرف اول را می زنند، اما با این حال، این روندی است که در شرکت های فناوری آغاز شده و سیلیکون ولی ها امیدوارند که به زودی محیط های کاری شان را از نظر جنسیتی و نژادی به یک تعادل برسانند.

SciTechToday- تیم کوک، مدیرعامل اپل هفته گذشته نخستین بار به طور رسمی وضعیت آماری کارکنان خود در سال گذشته را اعلام کرد و گفت: افتخار می کنیم که یکی از شرکت های پیشگام در زمینه متعادل کردن محیط کاری هستیم. البته به این امر هم واقفیم که هنوز راه زیادی تا تحقق محیط کاری کاملا متوازن داریم. 
تیم کوک اعلام کرد: شدیدا روی افزایش نیروی انسانی متمرکز شده ایم و قصد داریم افراد نخبه را از گروه های مختلف نژادی و زنان استخدام کنیم. این شرکت 11 هزار زن را در عرض یک سال گذشته به گروه کارمندان خود اضافه کرده است. در حالی که این میزان در سال قبلش فقط 6 هزار و 500 نفر بود. این شرکت همچنین در طی یک سال گذشته 66 درصد بیشتر از دو سال پیش، افراد اسپانیایی و 50 درصد بیشتر افراد سیاه پوست را به استخدام درآورده است. 
این در حالی است که اینتل نیز در این مسیر گام بزرگی برداشته است و چهارشنبه گذشته در گزارشی، از تنوع نیروهای کاری خود خبر داد. اینتل اعلام کرد که پیشرفت چشمگیری برای رسیدن به هدف توازن گروه های کاری از نظر جنسیتی و نژادی داشته است و تا سال 2020 به توازن کامل خواهد رسید. اینتل نیز به این امر اشاره کرده که در این مسیر با چالش های بسیاری مواجه است.  می توان گفت با وجودیکه اینتل 300 میلیون دلار روی مشکل تنوع نژادی خود خرج کرده است، اما همچنان غالب کارکنان این کمپانی سفید پوست هستند. بر اساس جدیدترین اطلاعات گروه های نژادی نیروی کار اینتل که چهارشنبه گذشته منتشر شد، 2/54 درصد کارمندان این کمپانی سفید پوست، 2/32 درصد آسیایی و 4/1 درصد اهل هاوایی، حوزه اقیانوس آرام، دو رگه و یا دارای نژاد ناشناخته هستند.
 تنوع صنعت فناوری کمتر از جمعیت عموم است
با توجه به آمار و ارقام اخیر دفتر سرشماری ایالات متحده، 8/50 درصد جمعیت این کشور را زنان و 2/49 درصد آن را مردان و از نظر نژادی، 6/16 درصد اسپانیایی، 6/12 درصد آفریقایی- آمریکایی و 9/4 درصد آن را آسیایی ها تشکیل می دهند. با این حال، تناسب جمعیت کارمندان غول های فناوری کاملا با این آمار متفاوت است. بررسی وضعیت نه شرکت فناوری در سال 2014 که توسط فورچون انجام شد، نشان می دهد که اقلیت کارمندان این شرکت ها را زنان، متخصصان آفریقایی- آمریکایی تشکیل می دهند. 
تعداد این اقلیت حتی در شرکت های رده بالایی از این هم کمتر است. به طور مثال، HP حدود 1/33 درصد از نیروی کاری اش را زنان تشکیل می دهند و در شرکت eBay، کارمندان آفریقایی-آمریکایی فقط 7 درصد از نیروی کار آن را تشکیل می دهند. با این حال، توجه به این امر در بسیاری از شرکت های فناوری نمود بیشتری پیدا کرده و این شرکت ها سعی می کنند با ابتکارات بلندپروازانه شان، تنوع را در دفاتر کاری خود افزایش دهند. به طور مثال، گوگل چندی پیش 150 میلیون دلار روی پروژه هایی سرمایه گذاری کرده تا میزان تنوع نژادی و جنسیتی را در شرکتش به بیش از 30 درصد برساند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :