آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80802
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1394 12:13
تعداد بازدید : 699

دلار نظم بازار نوت بوک را به هم ریخت

قیمت دلار آزاد در هفته گذشته در حدود 30 تا 50 تومان افزایش و به حدود سه هزار و 370 تومان رسید و گر چه این افزایش قیمت تاثیر چندانی بر روند تقاضا در بازار کامپیوتر نگذاشته است، اما موجب شده است در بازار کالاهایی مانند نوت بوک شاهد بروز تغییراتی در از لحاظ قیمت کالاها باشیم.

فناوران- در بازار خرید و فروش نوت بوک و تبلت در مورد برخی از برندها با رشد قیمت مواجه شده ایم و این در حالی است که قیمت همین محصول با قابلیت فنی مشابه در بازار دیگر در حدود 5 درصد گران یا ارزان تر است.
فعالان بازار درباره علت این چنددستگی قیمت می گویند: در شرایط فعلی هر فروشنده با لحاظ کردن شرایط خاص خود در مورد قیمت محصولاتش تصمیم گیری می کند و اگر ناچار باشد هزینه های خود را تامین کند، قیمت ها را کاهش داده و اجناس خود را با ضرر به فروش می رساند.
اما گروهی زیر بار فروش کالا با ضرر نرفته و همین موضوع موجب بروز چنددستگی قیمت در بازار کامپیوتر می شود.
به گفته آنها، اگر چه بازار کامپیوتر در حال حاضر مخاطب ندارد، اما منطقی این است که قیمت ها روند مشخص و طبیعی خود را طی کنند تا خریدار به ثبات مصلحتی قیمت عادت نکند و انتظار نداشته باشد که در زمان کاهش حجم تقاضا از بازار و بروز نوسانات نرخ دلار، فروشندگان به دلیل رکود بازار قیمت ها را تغییر ندهند.
محمد فلاح پور یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت نیز در این زمینه می گوید: در هفته گذشته نوسان نرخ دلار آزاد مداوم و چشمگیر بود، اما به دلیل رکود حاکم بر بازار برخی از کسبه از افزایش قیمت خودداری کرده و حتی برخی از شرکت ها مانند سازگار قیمت کالاها را کاهش دادند تا به این ترتیب توجه مشتری را جلب کنند. 
در مقابل گروهی قیمت ها را هم پای نوسان نرخ دلار آزاد افزایش دادند و این موضوع موجب شد که نظم بازار از لحاظ قیمت به هم بخورد.
وی افزود: در شرایط فعلی کنترلی روی بازار از لحاظ قیمت نشده و به همین دلیل برخی از شرایط استفاده کرده و با قیمت ها بازی کرده و در بازار راکد کامپیوتر یک جنگ روانی به راه انداخته اند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید گفته های همکارش می گوید: هیچ پیش بینی دقیقی از وضعیت بازار وجود ندارد و هر آن امکان دارد اتفاق جدیدی در بازار کامپیوتر رخ دهد. اما انچه مسلم است این است که وضعیت به این صورت نمی ماند و سرانجام خریداران برای تامین نیاز خود به بازار می آیند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :