آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80794
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1394 11:50
تعداد بازدید : 952

معاون بازاریابی و فروش همراه اول:

مسابقه پیامکی ۹۰ و خندوانه اشکال شرعی ندارد

به رغم دستور قضایی توقف مسابقات و جوایز سرویس های ارز ش افزوده و پیامکی اپراتورهای موبایل، سرویس های مشابه برنامه های تلویزیونی برقرار است. معاون همراه اول گفت: برنامه های تلویزیونی اشکالات شرعی مسابقات پیامکی ارزش افزوده را ندارند.

خبرگزاری فارس- این روزها برگزاری مسابقات پیامکی و باشگاه های هواداری برای برنامه ها و سریال های پرطرفدار تلویزیونی نیز باب شده است. برای مثال هر شب در برنامه پرمخاطب خنداونه، مسابقه پیامکی برگزار می شود که در ازای شرکت در مسابقه جایزه ای بین مخاطبان قرعه کشی می شود. در این مسابقه شرکت کنندگان با ارسال پیامک 150 تومانی در قرعه کشی چند جایزه 500 هزار تومانی شرکت می کنند و در صورت تمایل در ادامه در سرویس پیامکی این برنامه (با هزینه هر پیامک 150 تومان) عضو می شوند. مجری برنامه می گوید این مبالغ صرف آبیاری قطره ای می شود.
به رغم اینکه یک مرجع قضایی دستور توقف به سرویس های پیامکی ارزش افزوده اپراتورهای موبایل داده است، ادامه برگزاری این مسابقه های تلویزیونی که مشابه مسابقات اپراتورهاست و مساله شرعی بودن آنها ابهاماتی را ایجاد کرده است.
محمد مهدی عطوفی، درباره دلایلی که برای شرعی نبودن این جوایز اعلام می شود، توضیح داد: در اسلام  شرط بندی روی شنا، اسب دوانی و تیراندازی مجاز است.
معاون بازاریابی و فروش همراه اول گفت: آنچه که مسوولان شرعی کشور درباره بحث مسابقات و قرعه کشی مطرح می کنند این است که نمی توان با یک مبلغ کم جامعه را برای یک جایزه بزرگ تحریک کرد و این کار از نظر شرعی حرام است.
وی ادامه داد: مانند برگه های 2 تومانی اعانه ملی که قبل از انقلاب هر چهارشنبه قرعه کشی داشت. کسی که متولی این قضیه بود برای مثال یک پیکان 30 هزار تومانی جایزه می داد و 2 تا 3 برابر این مبلغ را برای خود جمع می کرد. هر چه که این قضیه را تداعی کند حرام است. عطوفی تصریح کرد: دستور متولیان شرعی (در این جا قوه قضاییه) مبنی بر توقف این قرعه کشی بود که همراه اول نیز بنا بر رسالت خود این دستور را پذیرفته است.
عطوفی ادامه داد: علاوه بر این، طبق اعلامی که به اپراتور شده ارایه جایزه از جنس سرویس روی سرویس اشکالی ندارد برای مثال اگر به ازای پرداخت سر موعد قبض جایزه ای از جنس سرویس و خدمات خود اپراتور (مکالمه و پیامک و ...) به مشترک داده شود، صحیح و بی اشکال است. همچنین اگر در سرویس ها و مسابقات ارزش افزوده (VAS) جایزه ای از جنس خدمات خود اپراتور بدهیم نه پول نقد ایرادی ندارد.
معاون همراه اول درباره فعالیت برنامه هایی مانند خندوانه و 90 در مسابقات  پیامکی جوایزی ارایه می کنند، گفت: وضعیت این برنامه ها به دلیل وجود اسپانسر متفاوت است؛ اگر برگزارکننده از پولی که جمع می کنند جایزه بدهند محل اشکال است. 
در این موضوع، به دلیل اینکه اسپانسر می گیرند ایراد شرعی ندارد و هر جا با برداشتن یکی از این حلقه ها، حالت قمار از بین رود شرع اجازه برگزاری می دهد.
وی توضیح داد: برنامه 90 از پیامک ها سهم درآمدی ندارد و به دلیل اینکه اپراتورها زیرساخت ارسال پیامک برنامه را فراهم می کنند، درآمد پیامک ها برای اپراتورها است، همچنین اپراتورها نه در قرعه کشی و در جایزه این برنامه های تلویزیونی سهمی ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :