آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 80792
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1394 11:37
تعداد بازدید : 917

رییس اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد:

هفت خواسته پساتحریم بخش خصوصی از دولت

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با برشمردن هفت خواسته اساسی بخش خصوصی از دولت، تحولات اقتصاد ایران در دوران پساتحریم را تشریح کرد.

فناوران- مسعود خوانساری برخورد جدی با فساد مالی و اداری، کاهش بروکراسی، حذف مجوزهایی که ایجاد رانت و فساد می کند، تعیین تکلیف قیمت ارز، مشخص کردن قیمت حامل‏های انرژی، تامین امنیت سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و کوتاه کردن روند صدور مجوزها را از جمله این خواسته ها عنوان کرد و افزود: توافق هسته ای در اولین گام، خودش را در حذف ریسک های سیاسی از اقتصاد نشان داده است.
خوانساری ادامه داد: همچنین فضای خوبی در جامعه پدید آمده و از نظر روانی نسبت به آینده اقتصاد کشور خوش بینی ایجاد کرده است.
این فعال اقتصادی در تشریح تحولات اقتصاد ایران در دوران پساتحریم گفت: مرحله بعدی که احتمالا تا پایان سال رخ می دهد برداشته شدن تحریم هاست که هم تجارت خارجی ما را آزاد می کند، هم منابع بلوکه شده دولت را آزاد می کند و هم کمک می کند تا دولت به تدریج تولید و صادرات نفت را افزایش دهد و از این راه منابع خود را افزایش دهد.
خوانساری یادآور شد: اما این مساله خطراتی هم برای ما در پیش دارد. تجربه ما در چند دهه اخیر نشان می دهد که هرگاه گشایشی در اقتصاد رخ می دهد و منابع و درآمدهای دولت افزایش می یابد، دولت به خرج کردن علاقه‎مند می شود. به دلایل فشارهای سیاسی ممکن است دولت بخواهد اصلاح ساختار اقتصاد را فدای رفاه کوتاه مدت مردم بکند و با درآمدهایی که از افزایش صادرات نفت و آزاد شدن منابع به دست می آورد واردات گسترده کالا انجام دهد و سعی کند در دو سال پایانی خود جامعه را با یک رفاه کوتاه مدت و کاذب از خود راضی نگه دارد. او تاکید کرد: این همان خطر بزرگ است و ما از لزوم برنامه ریزی برای این مساله می گوییم. دولت باید در پی گشایش هایی که حاصل می شود از تولید داخلی حمایت کند و تلاش کند سرمایه های خارجی نیز در صورت ورود به کشور در جهت تولید صادرات محور هزینه شود.
رییس اتاق بازرگانی تهران در مورد تجارت با کشورهای اروپایی نیز گفت: اگر قرار باشد با کشورهای اروپایی تجارت داشته باشیم باید ایجاد برند کنیم که ایجاد برند نیز بدون همکاری و مشارکت با سرمایه گذاران خارجی امکان پذیر نیست. مطمئن باشید که بدون مشارکت با سرمایه گذاران خارجی و بهره‎گیری از تکنولوژی آنها نمی توانیم از کشورهای همسایه پا را فراتر ببریم. این روزها بخش خصوصی با شرکت‎های خارجی و سرمایه‎گذاران خارجی در حال مذاکره است تا این هدف را به نتیجه برساند.
خوانساری در مورد بحث هایی که در ماه های گذشته بر سر واردات درگفته بود نیز اظهار کرد: در مورد واردات کالاهایی که غیرضروری خوانده می شود همیشه مجادلات و مباحثاتی بوده است. این مساله متاسفانه بیشتر محل تسویه حساب های سیاسی شده است. حداقل در دورانی که دولت یازدهم زمام امور را به دست گرفته است واردات چنین کالاهایی بسیار کمتر از قبل شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :