آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79612
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1394 20:19
تعداد بازدید : 892

گامی کوچک به سوی قانومندی

صدور تضمین ضربدری بانک ها برای شرکت‎های وابسته به خودشان ممنوع شد

بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک ها و موسسات اعتباری نسبت به پرداخت تسهیلات شرکت های تابعه یکدیگر در قبال اخذ تضمین از بانک و مؤسسه اعتباری هشدار داد.

 فناوران- بانک مرکزی در بخشنامه ای، بانک ها را از ارایه هر گونه تضمین و تعهدی برای ضمانت بازپرداخت تسهیلات و تعهدات مربوط به شرکت ها و موسسات تابعه و متقابلاً از پذیرش تضمین سایر بانک ها و موسسات اعتباری نیز برای ضمانت بازپرداخت منابع تخصیصی منع کرد.
در ماه‎های اخیر گزارش‎هایی منتشر شده بود و همچنین شواهدی در دست بود که نشان می‎داد، برخی از بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی با هدف دور زدن مقررات ناظر بر اشخاص مرتبط و با هماهنگی برخی دیگر از بانک ها و موسسات اعتباری، اقدام به اعطای تسهیلات به شرکت های تابعه یکدیگر در قبال اخذ تضمین از بانک و مؤسسه اعتباری ذی ربط  می‎کنند. موضوعی که در راهروهای مجلس هم بحث در مورد آن به شدت داغ بود و چند ماه قبل احمد توکلی نماینده متنفذ مجلس، از آن به عنوان « عملیات ضربدری» بانک‎ها و موسسات مالی غیر مجاز نام برده بود. 
حالا بانک مرکزی در این این زمینه پیش قدم شده و با صدور بخش‎نامه‎ای که روز گذشته توسط روابط عمومی این بانک رسانه‎ای شد در پی جلوگیری از این تخلف است. 
بر اساس گزارش بانک مرکزی، از آنجایی که هدف این نوع ضمانت‎نامه‎ها صرفا دور زدن مقررات نظارتی است، لذا عمومات و اصول تخصیص منابع از جمله اعتبارسنجی، مبنای عقدی اعطای تسهیلات، اخذ وثیقه و غیره کمتر مورد توجه و مداقه قرار می گیرد.
 از طرفی، این مهم ضمن ایجاد روابط ذینفعی بین بانک ها و موسسات اعتباری درگیر در فرآیند، موجبات افزایش همبستگی و درهم تنیدگی و همچنین تشدید تأثیرپذیری آن ها از یکدیگر شده و عملاً بانک ها و موسسات اعتباری ذی ربط را در معرض ریسک عدم ایفای تعهدات تسهیلات گیرنده واحد قرار می دهد.
در ادامه این گزارش آمده بدون تردید، چنین رفتاری ریسک سیستمی شبکه بانکی کشور را افزایش داده و خیلی سهل تر و سریع تر از شرایط معمول و متعارف می تواند مشکلات یک بانک را به دیگر بانک ها و موسسات اعتباری انتقال دهد.به همین دلیل، در بخشنامه مورخ 93/4/10 موضوع دستورالعمل ناظر بر صدور ضمانت نامه های بانکی ریالی، صدور ضمانت نامه توسط بانک ها و موسسات اعتباری به منظور تضمین تسهیلات اعطایی خود و سایر موسسات اعتباری ممنوع اعلام شد.  در بخش نامه صادر شده خطاب به بانک‎ها آمده است: بر این اساس، ضمن تأکید بر لزوم احتراز از اتخاذ چنین رویه ها و اقدامات ناصواب، غیرمتعارف و مخاطره آمیزی، مقتضی است ترتیبی اتخاذ شود تا از ارایه هر گونه تضمین و تعهدی برای ضمانت بازپرداخت تسهیلات و تعهدات مربوط به شرکت ها و موسسات تابعه آن بانک/ مؤسسه اعتباری خودداری شده و متقابلاً از پذیرش تضمین سایر بانک ها و موسسات اعتباری نیز برای ضمانت بازپرداخت منابع تخصیصی استنکاف شود.
بر اساس بخشنامه بانک مرکزی مسوولیت و عواقب ناشی از اتخاذ چنین رویه هایی بر عهده اعضای هیأت مدیره و هیأت عامل بانک ها و موسسات اعتباری خواهد بود.در این بخشنامه ضمن تاکید بر حسن اجرای آن و نظارت دقیق از بانک‎ها درخواست شده است نسخه ای از بخشنامه داخلی نیز به مدیریت کل نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی ارسال شود. البته برخی کارشناسان و ناظران اعتقاد دارند این بخش‎نامه صرفا گام اول است و بانک مرکزی برای جلوگیری از این تخلف و تخلفات مشابه دیگر در نظام بانکی که در دولت‎های گذشته باب شده است باید سیستم نظارتی قوی‎تر و به روزتری را دست و پا کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :