آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79586
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1394 15:57
تعداد بازدید : 843

مدیرکل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه و تجارت:

بازار صادراتی برخی محصولات به دلیل کیفیت پایین از دست رفت

مدیرکل دفتر امور نمایندگی های سازمان توسعه و تجارت گفت: بازار بسیاری از کشورها از جمله عراق، افغانستان و کشورهای سی.آی.اس را به دلیل ضعف در کیفیت برخی محصولاتمان از دست داده ایم.

سازمان توسعه تجارت- اگرچه حدود 7 ماه از انعقاد و اجرای تفاهم نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه می گذرد اما بازار بحث و نقد و تحلیل این رخداد تجاری که نتیجه بخشی آن بیش از 10 سال به طول انجامید، هنوز داغ است تا جایی که مدیرکل دفتر امور نمایندگی های سازمان توسعه تجارت در تحلیل این رویداد تجاری معتقد است که مخالفان و منتقدان با اجرای تفاهم نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه برخورد حرفه ای نکرده اند.
رضا عباسقلی در این باره تاکید کرد: تفاهم نامه ای که بین ایران و ترکیه به امضا رسید هم در میزان تخفیف به ترکیه و هم در زمان بندی اعطای تخفیف، برگ برنده ای برای ایران است؛ زیرا از یک سو دستاوردهای تیم مذاکره کننده پیشین حفظ شده و از سوی دیگر میزان تخفیف دهی به کالاهای ترکیه کاهش یافته است. 
عباسقلی با ابراز نگرانی نسبت به از دست دادن بازار کشورهای هدف به علت پایین بودن کیفیت برخی تولیدات، تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که بازار بسیاری از کشورها از جمله عراق، افغانستان و کشورهای سی.آی.اس را به دلیل ضعف در کیفیت برخی محصولاتمان از دست داده ایم، اگر می خواهیم این اتفاق تکرار نشود باید کیفیت تولید را افزایش دهیم.
وی با تاکید بر اینکه تعرفه ترجیحی با ترکیه یکی از ابزارهای مهم در بومی سازی تکنولوژی های تولیدی ترکیه، ایجاد رقابت و کیفی سازی محصولات ایرانی است، افزود: تولیدکنندگان ما باید به این باور برسند که در بخش هایی که در توان آنها است کیفیت کالاهایشان را افزایش دهند و در بخش هایی که به تنهایی قادر به کیفی سازی تولیداتشان نیستند با سرمایه گذاران خارجی مشارکت کنند.
مدیرکل دفتر نمایندگی های سازمان توسعه تجارت گفت: اگر ما خواهان پیوستن به سازمان تجارت جهانی هستیم باید به تجارت ترجیحی نگاه حرفه ای داشته باشیم، ممکن است که با اجرایی شدن این نوع تعرفه ها بخش هایی از تولید در کوتاه مدت تحت الشعاع قرار گیرد اما تامین منافع ملی مانند رونق تولید، دسترسی به بازارهای جدید، جذب سرمایه گذار خارجی و انتقال تکنولوژی روز دنیا به کشور نتایج مطلوبی است که نباید از آنها چشم پوشی کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :