آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79585
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1394 15:55
تعداد بازدید : 1240

دبیرکل سابق سازمان نظام صنفی رایانه‏ای کشور در گفت‎و‏گو با فناوران:

مشکل نصر قم فقط با کدخدامنشی حل می شود

فخری زارع- آذرماه سال گذشته انتخابات نظام صنفی رایانه‏ای استان قم، همانند سایر استان‏ها برگزار شد. با این تفاوت که به دلیل شکایت برخی کاندیداها و حرف و حدیث‎های پیرامون آن، به مرور حواشی زیادی پیدا کرد و به معضلی جدی برای سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور تبدیل شد که در نهایت با باز شدن پای شورای عالی انفورماتیک، شورای انتظامی کل و شورای مرکزی به این پرونده، تصمیم گرفته شد که انتخابات ابطال و انتخابات دیگری برگزار شود.

از این رو هفته گذشته مجمع عمومی نصر قم بدون حضور برخی از اعضای هیات مدیره به خصوص سید علی چاوشی رییس فعلی نصر قم برگزار شد، اما چون اعضای آن به حد نصاب نرسید برگزاری مجدد مجمع به 15 روز بعد موکول شد.
با توجه به اینکه انتخابات هیات مدیره نظام صنفی رایانه‏ای قم در ماه‏های پایانی فعالیت دور سوم هیات مدیره نصر کشور برگزار شد، با حمیدرضا قمی دبیرکل دور سوم هیات مدیره سازمان نصر کشور به گفت‏و‏گو نشستیم و نظر وی را در رابطه با پرونده قم جویا شدیم.
 ضرورت حل مشکلات درون سازمان
دبیرکل سابق سازمان نظام صنفی رایانه‏ای کشور با انتقاد از عملکرد اعضای نصر قم در خصوص مشکلات انتخاباتی گفت: سازمان‏های استانی باید مشکلاتشان را درون سازمان خود حل کرده و نگذارند مسایل به بیرون راه پیدا کند. قمی با تاکید بر اینکه هنوز هم برای حل مشکلات درون سازمان دیر نشده است، افزود: پیشنهاد من این است که شاکیان و اعضای هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‏ای قم در اتاقی دور هم بنشینند و با برگزاری داوطلبانه مجمع عمومی مشکلاتشان را حل کنند.
وی با ذکر مثالی اضافه کرد: انتخابات دور سوم هیات مدیره تهران یکی از پر سر و صداترین انتخابات سازمانی بود که اعضا در اتاقی جمع شدند و با درایت مشکل را حل کردند و نگذاشتند حرفی از مجمع سازمان بیرون رود.
 برگزاری مجدد مجمع، تنها راهکار
وی با بیان اینکه برگزاری مجدد مجمع عمومی و انتخابات تنها راهکار قانونی است، گفت: آقای چاوشی وقتی مشروعیت دارد، نباید از آزموده شدن هراسی داشته باشد و بهتر است برای روشن شدن ابهامات، پا پیش گذاشته و مشکل را حل کند. قمی با تاکید بر اینکه مصوبات شورای مرکزی لازم الاجراست، گفت: شورای مرکزی پس از بررسی کامل موضوع رای بر ابطال انتخابات و برگزاری انتخابات دیگری داد که همه باید به آن تمکین کنند. دبیرکل سابق نصر کشور گفت: دفاع نادرست حقیقت را از بین می‏برد و در رابطه با موضوع استان قم نیز دفاع درستی صورت نگرفته است. وی افزود: آقای چاوشی قبل از اینکه موضوع به اینجا برسد، می‏توانست مشکل را حل کند. اما اکنون باید ببیند شورای مرکزی چه تصمیمی اتخاذ کرده و به آن تمکین کند.
 رفع ابهام از تعاونی نصر قم
قمی با بیان اینکه مشکل سازمان نظام صنفی رایانه‏ای قم ریشه‏ای است و به اختلافاتی که از قبل وجود داشت برمی‎گردد، گفت: تعاونی در قم به نام سازمان نظام صنفی رایانه‏ای تاسیس شد که دارای شبهات زیادی است و تا در این خصوص شفاف‏سازی نشود، مشکلی حل نخواهد شد.وی افزود: برای اینکه سازمان از نظر مالی تحت الحفظ باشد هزینه‏های زیادی کرده‎ایم. به طور مثال در دور اول 1400 کیلومتر را با وسیله شخصی به یکی از شهرستانها رفتیم تا شبهات خرید زمین به نام سازمان نظام صنفی رایانه‏ای را حل کنیم و یا برای از بین بردن ابهام تقلب در آزمون مشاوران ساعت‏ها وقت گذاشته‏ایم.وی در خصوص ابهامات تعاونی نصر قم گفت: نمی‏توان وارد ریز مسایل شد. فقط تا جایی بگویم که عده‏ای که مسوول تعاونی بودند در انتخابات قم کاندیدا شدند و اکنون دعوا بین آنهاست.
 حل مشکل با شیوه کدخدامنشی
عضو شورای مرکزی نصر کشور در ادامه گفت: نظر من در رابطه با پرونده قم با سایر اعضا متفاوت بود، اما به نظر جمع تمکین کردم.قمی افزود: مشکل قم یا هر استان دیگری باید کدخدامنشی حل شود به گونه‏ای که استقلال استان‏ها حفظ شود. باید موضوع را پیگیری و بررسی می‏کنیم و اگر تخلفی رخ داده اطلاع رسانی شود.وی در پاسخ به این سوال که چرا در دور سوم سازمان این مساله رسیدگی نشده است، گفت: در دور سوم هیات مدیره نصر کشور تمایلی به اینکه موضوع بررسی شود وجود نداشت.
وی اضافه کرد: طبق اساسنامه سازمان نظام صنفی رایانه‏ای کشور تنها اعضایی که حق عضویت پرداخت کرده‎اند، در انتخابات صاحب رای هستند، اما این موضوع مهم در انتخابات قم رعایت نشده است و باید در این خصوص شفاف سازی شود. گزارش کامل حواشی انتخابات نظام صنفی رایانه‎ای قم و دلایل کشمکش میان نصر کشور و نصر قم، نخستین بار در 13 تیرماه سال‏جاری تحت عنوان "برداشت‏های رنگارنگ از کتاب آبی" در روزنامه فناوران اطلاعات منتشر شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :