آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79500
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1394 11:48
تعداد بازدید : 888

اورکلاکینگ و تراشه های محاسباتی

بهنام علی محمدی - سرعت ابزارهای خودکار در صنایع به ویژه کامپیوتر در هر مقطعی از زمان مورد توجه بوده است. دست یافتن به فرکانس های بالاتر نه تنها به کاهش زمان در محاسبات قطعات پایه ای کامپیوتر نظیر پردازنده، تراشه گرافیکی و RAM منجر خواهد شد، بلکه باعث افزایش بهره وری، فروش و سودآوری بیشتر سازندگان نیز می شود.

اما چند سالی است که صنعت اورکلاکینگ در میان کاربران جای خود را باز کرده است. سریع سازی یا «اورکلاکینگ» به افزایش فرکانس قطعات کامپیوتری خارج از استاندارد و سرعت تعریف شده توسط سازنده اطلاق می شود که نتیجه آن، بالا رفتن سرعت پردازش و راندمان کلی کامپیوتر است. اما سریع سازی تراشه های فرکانسی جدای از مزیت افزایش سرعت، با خطراتی نیز همراه است. وادار کردن ترانزیستورهای تراشه به فعالیت در فرکانسی فراتر از حد مجاز با افزایش گرما همراه است چرا که در بیشتر مواقع، افزایش فرکانس به واسطه اعمال ولتاژ بیشتر به تراشه صورت می گیرد. حال اگر برای دفع به موقع حرارت اضافی تولید شده تدبیری اتخاذ نشود، علاوه بر ایجاد ناپایداری در کارکرد، باعث می شود که سلامت تراشه به خطر بیفتد! بنابراین کاربرانی که می خواهند اورکلاک را تجربه کنند باید با آگاهی کامل، راهکارهای اصولی را مدنظر قرار دهند.  اما اورکلاک کاربردی شیوه ای مرسوم از سریع سازی تراشه ها است. اورکلاک کاربردی به معنای افزایش فرکانس به میزانی است که پردازنده، حافظه یا کارت گرافیک در فرکانس جدید بتوانند 7 روز مداوم بدون مشکل فعالیت کند. خوشبختانه مادربوردهای امروزی به بایوس هایی مجهز شده اند که گزینه «اورکلاکینگ» به صورت مجزا در آن دیده شده است. هرچند این بخش ها با عناوین متفاوت در بایوس مادربورد برندهای مختلف دیده می شود، ولی شیوه کار و نتیجه اعمال تغییرات یکسان است. در محیط بایوس برای کاربرانی که از مهارت کافی در افزایش فرکانس و ولتاژ برخوردار نیستند، گزینه «اورکلاک خودکار» در نظر گرفته شده است. در حالت فعال کردن گزینه اورکلاک خودکار، بایوس با استفاده از تنظیمات از پیش تعیین شده به میزان 10 تا 15 درصد فرکانس پردازنده و حافظه ها را افزایش می دهد. در اورکلاک خودکار تمامی تغییرات در فرکانس و گزینه های صرفه جویی مصرف توسط بایوس انجام شده و به دلیل افزایش جزیی فرکانس ها، نیازی به افزایش ولتاژ نیست. اما افزایش فرکانس پردازنده و حافظه ها بیش از 15 درصد، بدون اعمال ولتاژ اضافی میسر نخواهد بود. شرایط و نحوه افزایش ولتاژ تراشه ها بسیار حساس و از موضوع این بحث خارج است، ولی افزایش ولتاژها باید هنگام ایجاد ناپایداری در فرکانس جدید تراشه و در گام های کوتاه انجام گیرد. اما بزرگ ترین مشکل پس از افزایش فرکانس تراشه ها، بروز حرارت اضافی است و دلیل آن هم صعود مصرف انرژی و اعمال ولتاژ بیشتر است که در مراحل افزایش فرکانس به تراشه اعمال شده است. امتناع از اعمال ولتاژ اضافی و بکارگیری خنک کننده های مناسب اعم از بادی یا آبی، به عنوان دو راهکار اساسی برای کاهش خطرات ناشی از عملیات اورکلاکینگ توصیه می شود.
اگرچه اورکلاکینگ تجارب شیرین و لذت بخشی را برای کاربران به ارمغان می آورد، اما باید مراقب بود تا این کار با آگاهی و شناخت کافی از اصول مقدماتی انجام گیرد. همچنین خودداری شرکت های گارانتی کننده از ارائه خدمات به سخت افزارهایی که در حین انجام عملیات اورکلاکینگ آسیب دیده اند هم نکته مهمی است که نباید فراموش شود!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :