آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79480
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1394 10:0
تعداد بازدید : 878

کارشناسان: این موج موقتی است

افزایش قیمت دلار نمک به زخم بازار کامپیوتر پاشید

تشدید نوسان نرخ دلار آزاد از اوایل مرداد ماه موجب شد که بازار راکد کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال مخاطبان بیشتری را از دست بدهد.


فناوران- قیمت دلار آزاد که پس از جریان توافق هسته ای به کمتر از سه هزار و 200 تومان رسیده بود، در روزهای اخیر به حدود سه هزار و 300 تومان رسیده که این موضوع با انتظارهای خریداران منافات داشته و به همین دلیل موجب رکود بازار شده است.
به گفته کارشناسان، دلار بازی های خود را دارد و در دو ورز گذشته قیمت آن بین رقم های سه هزار و 260 تا سه هزار و 900 متغیر بود که همین بی ثباتی و تغییرات گاه و بی گاه قیمت موجب بی اعتمادی به بازار شده است.
پشت کوهی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان اینکه پس از انتشار خبر توافق هسته ای، بازار نسبت به قبل کم مخاطب تر شده است، می گوید: با این اخبار انتظارهای خریداران در رابطه با کاهش قیمت ها بیشتر و به امتناع آنها از خرید به امید کاهش بیشتر قیمت ها منجر می شود.
این فعال بازار می افزاید: تا اول مرداد قیمت دلار روندی  نزولی داشت، اما از ابتدای مرداد ماه قیمت ها افزایش یافته است که به نظر می رسد این افزایش قیمت ناشی از رشد نرخ دلار در سلیمانیه عراق باشد.
برخی فعالان بازار ارز نیز با موقتی دانستن روند صعودی قیمت دلار می گویند: افزایش تقاضای تجاری پس از توافق هسته ای یکی دیگر از دلایل رشد نرخ دلار است.در همین رابطه  برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که علت افزایش دلار پس از مذاکرات هسته ای، ورود تقاضای واقعی و تجاری به بازار بوده است. 
به گفته آنها پیش از آشکار شدن نتایج مذاکرات هسته ای، یک موج فروش در بازار وجود داشت؛ اما پس از آشکار شدن توافق، خریدار واقعی وارد بازار شده و با تقویت تقاضا به بازگشت قیمت دلار به نرخ واقعی کمک کرد. اما در روزهای اخیر برخی از مسایل این تعادل را به هم زده و دوباره دلار روندی صعودی در پیش گرفته است. به گفته آنها به زودی قیمت دلار و درهم روندی طبیعی در پیش گرفته و شاهد ثبات قیمت در بازار کالاهای گوناگون خواهیم بود.
با این حال فعالان بازار که از شرایط به وجود آمده نگران هستند، می گویند: با توجه به اینکه احتمال کاهش قیمت ها وجود دارد، باید منتظر یک ضرر بزرگ برای کسبه بازار کامپیوتر و دیجیتال باشیم. زیرا فروشندگان ناچارند کالاهایی را که گران خریده اند با قیمت ارزان به فروش برسانند تا مشتری راضی به خرید شود.
در غیر این صورت اجناس فعالان بازار روی دست شان می ماند.
کارشناسان بازار کامپیوتر نیز بر این باورند که این جریان موقتی است و در هفته های آینده و در پی لغو تحریم ها و ورود شرکت های صاحب نام به کشور شاهد کاهش قیمت ها در بازار خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :