آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 79061
تاریخ انتشار : 30 تیر 1394 12:23
تعداد بازدید : 806

رشد 70 درصدی واردات محصولات فاوا

در حالی که آمار واقعی واردات اقلام ICT بسیار بیشتر از آن چیزی است که آمار رسمی نشان می دهد اما در همین حال تولید داخل از رونق افتاده و صادرات بسیار ناچیز است.

فارس- در یک دهه گذشته فروش تجهیزات و کالاهای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رشد فرآیندی داشته و به یک بازار پر رونق تبدیل شده است. تولید این تجهیزات به رغم وجود ظرفیت های مناسب برای تولید بسیاری از اقلام وضعیت نامناسبی ندارند و بنگاه های تولید به وضعیت نیمه تعطیل درآمده‏اند. 
واردات بی‎رویه و ناتوانی در صادرات اقلام بخش ICT به یک معضل و تهدید جدی برای صنعت داخلی تبدیل دیده است. بررسی واردات و صادرات اقلام بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می دهد که در سال 93 نسبت صادرات به واردات حدود 0.0089 
بوده است و صادرات اقلام ICT نتوانسته همپای واردات رشد کند.
واردات رسمی اقلام بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 93 به رقم 2 میلیارد و 555 میلیون دلار رسید؛ اما در سال 1392 به رقم  3میلیارد و 69 میلیون دلار رسیده بود که بیشترین مقدار در 7 سال گذشته است.این آمار تنها قسمتی از کل آمار واردات این اقلام است. زیرا آمار کاملی از واردات غیررسمی موجود نیست. به طور نمونه نتایج یک بررسی در مورد واردات گوشی تلفن همراه که توسط مرکز پژوهش‎های مجلس صورت گرفته نشان می دهد آمار ثبت شده گمرکات در مورد این کالا حدود 10 درصد کل واردات آن است. همچنین آماری که دولت در طرح مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارایه کرده نشان داد که میزان واردات غیررسمی گوشی تلفن همراه در سال 1392 حدود 1میلیارد و 772 میلیون دلار و واردات غیر رسمی رایانه و قطعات آن در سال 1392 بالغ بر 1.5 میلیارد دلار بود. بنابراین، آمار کل واردات بسیار بیشتر از آمار واردات رسمی است. واردات رسمی اقلام ICT در چهار سال اخیر به رقم 3 میلیارد دلار در سال نزدیک است که این رقم نسبت به سال 1387 حدود 70 درصد رشد را نشان می دهد. رشد میزان واردات در این بخش نشان از رشد فزاینده استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات و بهره گیری از مزایای روزافزون آن است.
رشد قابل توجه تقاضای کالاهای ICT می توانست محرک تولید داخلی و افزایش صادرات باشد، اما در عمل تولید داخل از رونق افتاده و صادرات این بخش بسیار ناچیز است. بررسی های آمار واردات 169 قلم کالای مرتبط به فناوری اطلاعات و ارتباطات در این گزارش نشان می دهد که سالیانه حدود 3 میلیارد دلار ارز برای خرید این اقلام از کشور خارج می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :