آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78989
تاریخ انتشار : 29 تیر 1394 12:27
تعداد بازدید : 945

تاثیر ارایه گزارش عملکرد مالی در بازار سهام

گوگل رکورد زد

گوگل در یک روز حضور در بورس توانست 65 میلیارد دلار به ارزش بازارش اضافه کند و برای دومین بار رکورد تاریخی افزایش ارزش بازار یک شرکت طی یک روز در Nasdaq را به نام خود ثبت کند.

فناوران- گوگل بزرگترین نمایش بورسی اش را به همه نشان داد و طی یک روز ۶۵ میلیارد دلار به ارزش بازارش افزوده شد. این میزان افزایش ارزش بازار در یک روز به تنهایی بیشتر از کل ارزش بازار شرکت HP و سه برابر ارزش توییتر است. این میزان افزایش همچنین بیشتر از کل ارزش شرکت کاترپیلار بزرگترین سازنده تجهیزات راه و ساختمانی جهان است. 
بر اساس گزارشی که سایت ITIran منتشر کرده است این دومین رکورد تاریخی افزایش ارزش بازار یک شرکت در یک روز در Nasdaq است. پیش از این در سال ۲۰۰۰ شرکت سیسکو سیتمز در یک روز ( ۱۷ آوریل ) ۶۶ میلیارد دلار ارزش بازارش اضافه شد که البته بخشی از حباب سال ۲۰۰۰ بود. 
بزرگترین افزایش ارزش بازار یک روزه شرکت اپل مربوط به آوریل سال ۲۰۱۲ می شود که ۴۶ میلیارد دلار رشد داشت. 
به نظر می رسد پایان هفته گذشته، روز طلایی بسیاری از شرکت ها در بازار بورس بوده است. فیس بوک نیز این پایان هفته ارزش بازارش ۱۱.۶ میلیارد دلار بیشتر شد و  اپل ۶.۴ میلیارد دلار به ارزش بازارش افزود. 
افزایش ارزش بازار گوگل به دنبال افزایش ۱۶ درصدی قیمت هر سهم این شرکت و رسیدن به رکورد ۶۹۹.۶۲ دلار اتفاق افتاد. دلیل چنین رشدی به اعلام وضعیت مالی این شرکت در فصل جدید مالی بازمی گردد که در آن برای نخستین بار گوگل از سال ۲۰۱۳ تاکنون از افزایش درآمدی ورای تخمین ها خبر داد. البته اپل همچنان با ۷۴۶ میلیارد دلار با ارزش ترین شرکت جهان است. گفته می شود 
بسیاری این موفقیت مالی گوگل را به مدیر مالی این شرکت خانم پورات مرتبط می دانند که سه  ماه قبل از بانک سرمایه گذاری مورگان استنلی به گوگل پیوست.  
گوگل پایان هفته گذشته اعلام کرد میزان تماشای یوتیوب ۶۰ درصد نسبت به فصل قبل افزایش داشته و این سرویس از هر شبکه تلویزیونی دیگر در آمریکا بیننده بیشتری در بین سن ۱۸ تا ۴۹ سال دارد. به نظر می رسد گوگل این روزها نه تنها در بورس بلکه در حوزه سرویس هایی که به کاربران ارایه می دهند نیز موفق تر از گذشته است. دیروز آماری منتشر شد که نشان می دهد پلی استور گوگل در سه ماهه دوم سال 2015 بیش از اپ استور اپل دانلود داشته است. این خبر را Phonearena منتشر کرده است. 
رقابت بین اپ استور و پلی استور گوگل، رقابتی تنگاتنگ است. حالا گوگل از اپل جلو زده البته فقط در میزان دانلود. با این وجود اپل هنوز در میزان سود مالی که از اپ استور کسب می کند از پلی استور گوگل جلوتر است. آماری که از عملکرد پلی استور گوگل به تازگی منتشر شده نشان می دهد در سه ماهه دوم سال 2015 مراجعه کاربران به پلی استور گوگل نسبت به اپ استور اپل 85 درصد بیشتر بوده است. اما توسعه دهندگان اپلیکیشن از بازار اپ استور 70 درصد بیشتر از بازار پلی استور گوگل سود می برند. در گزارشی که Phonrarena منتشر کرده است چینی ها و آمریکایی ها بیشترین دانلود را از این دو فروشگاه دارند. بعد از آنها، ژاپن، انگلیس و روسیه قرار گرفته اند.
شاید گوگل در بخش سود مالی پلی استور هنوز از رقیب خود اپل جلو نزده باشد اما گزارش عملکرد مالی این شرکت نشان می دهد گوگل فصل پر درآمدی پشت سر گذاشته است؛ این شرکت موفق شده در فصل دوم سال جاری میلادی ۱۷.۷ میلیارد دلار درآمد کسب کند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان از رشد ۱۱ درصدی و در مقایسه با فصل گذشته نشان از رشدی ۳ درصدی درآمد گوگل دارد. از این میزان درآمد حدود 12.4 میلیارد دلار از طریق سایت های متعلق به گوگل و 3.6 میلیارد دلار از طریق سایت های عضو پذیر گوگل به دست آمده است. درآمد تبلیغاتی این کمپانی نیز نسبت به سال گذشته 18 درصد رشد داشته است. گفته شده با این میزان درآمد، سود خالص گوگل در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۳.۹۳ میلیارد دلار بوده است.گزارش کامل عملکرد مالی گوگل را می توانید در www.investor.google.com بخوانید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :