آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78747
تاریخ انتشار : 23 تیر 1394 22:25
تعداد بازدید : 1396

آخرین آمار IDC از سهم برندها و سیستم عامل‌ها در بازار موبایل منتشر شد

حکمرانی آندرویید در آسیا و صدرنشینی اپل در سود

بر اساس جدیدترین آمار ارایه شده، فروش گوشی های هوشمند در طول سه ماهه ابتدایی سال 2015 در خاورمیانه و آفریقا به 155 میلیون دستگاه رسید. این در حالی است که میزان فروش گوشی سال به سال در این مناطق با افزایش 66 درصدی نسبت به سه ماهه ابتدایی سال همراه بوده است.


فناوران- موسسه تحقیقاتی IDC اعلام کرد که فصل اول سال 2015 حدود 63 درصد کل گوشی های هوشمند فروخته شده در خاورمیانه را گوشی های هوشمند تشکیل می داد و این رقم در آفریقا 47 درصد بود.
این آمارها همچنین نشان داده که فروش گوشی های ساده یا فیچرفون سال به سال با کاهش 20 درصدی همراه است که تا سال 2019 کل سهم این مدل گوشی ها در خاورمیانه و آفریقا به 27 درصد کاهش خواهد یافت.
بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی IDC، آندرویید گوگل و iOS اپل به شکل مشترک 95 درصد کل فروش گوشی های هوشمند را به خود اختصاص داده اند.
این آمارها همچنین نشان داده که فروش گوشی های مبتنی بر این دو سیستم عامل سال به سال با رشد 67 درصدی همراه هستند.
در خاورمیانه 80 درصد فروش گوشی های هوشمند متعلق به دستگاه های مبتنی بر آندرویید است در حالی که این رقم برای سیستم عامل iOS حدود 17 درصد برآورد شده و در آفریقا این رقم به ترتیب 89 و 7 درصد است.
آندرویید گوشی های ارزانقیمت تا میان قیمت و رده متوسط را شامل می شود، در حالی که گوشی های آیفون در رده قیمتی 450 دلار به بالا را در برمی گیرد.
در این میان سیستم عامل بلک بری سال به سال با کاهش سهم روبه رو می شود و فروش آن در طول فصل اول سال جاری در آفریقا با کاهش 14 درصدی و در خاورمیانه با کاهش 29 درصدی روبه رو بوده است.
این گزارش ها همچنین حاکی از آن است که بیشترین میزان رشد فروش مربوط به گوشی های هوشمند مبتنی بر آندرویید در رده قیمتی پایین بوده و نیمی از همه گوشی های هوشمند فروخته شده در آفریقا در سه ماهه ابتدایی سال قمیتی کمتر از 100 دلار داشته اند.
گوشی های هوشمند ارزان قیمت در بازار خاورمیانه با قیمت 100 تا 200 دلار از فروش بسیار خوبی برخوردارند.
بر اساس این گزارش نیجریه و آفریقای جنوبی بیشترین میزان رشد را در زمینه فروش گوشی تجربه کردند به طوری که سالانه با رشد 135 درصدی همراه بوده اند.
نیجریه 14 درصد کل گوشی های هوشمند فروخته شده در قاره آفریقا را در طول سه ماهه ابتدایی سال 2015 به خود اختصاص داد در حالی که این رقم در آفریقای جنوبی 12 درصد برآورد شد.
سامسونگ، تکنو و اپل به اضافه هوواوی چهار برند محبوب در آفریقا هستند که به شکل کلی 55 درصد کل گوشی های هوشمند فروخته شده در این قاره را به خود اختصاص داده اند.
از منطقه خاورمیانه، عربستان سعودی و ترکیه بزرگ ترین بازارها را با 20 درصد سهم فروش گوشی به ترتیب با رقم 17/6 درصد به خود اختصاص داده اند. در طول فصل اول سال بیشترین میزان رشد فروش گوشی در منطقه خاورمیانه متعلق به پاکستان با رقم 123 درصد بوده و سامسونگ، اپل و هوواوی به ترتیب سه فروشنده بزرگ خاورمیانه با سهم مشترک 65 درصد بوده اند.
با این حال بر اساس آماری که به تازگی منتشر شده، اپل طی سه ماهه اول ۲۰۱۵ در میان ۸ کمپانی تولیدکننده اول، ۹۲ درصد از سود عملیاتی را به خود اختصاص می دهد.
در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، اپل رشد محسوسی داشته است، چراکه این کمپانی سال گذشته ۶۵ درصد از سود کل را به خود اختصاص داده بود.
پس از اپل کمپانی کره ای سامسونگ قرار دارد که موفق شده تا ۱۵ درصد از سود عملیاتی را به خود اختصاص دهد. با این وجود اپل و سامسونگ بیش از ۱۰۰ درصد سود عملیاتی بازار گوشی های هوشمند را در اختیار خود دارند. با توجه به اینکه در میان هشت تولیدکننده برتر گوشی های هوشمند کمپانی هایی وجود دارند که حتی گزارش منفی منتشر کرده و در واقع با ضرر و زیان روبه رو شده اند. اگرچه اپل کمتر از ۲۰ درصد فروش جهانی گوشی های هوشمند را در اختیار دارد، اما قیمت بالای آیفون منجر به کسب رتبه اول سوددهی در میان تولیدکنندگان برتر گوشی های هوشمند برای این کمپانی شده است. براساس اطلاعات ارایه شده توسط یکی از مدیران استراتژی آنالیتیکس، در حال حاضر بیش از هزار تولیدکننده گوشی هوشمند فعال هستند. شماری از این کمپانی ها نظیر شیائومی فعالیت می کنند که تقریبا سود بسیار اندکی را از فروش محصولات از آن خود می کنند.
میانگین قیمت فروش هر دستگاه آیفون در سال گذشته ی میلادی ۶۲۴ دلار بود که در مقایسه با میانگین قیمت ۱۸۵ دلاری گوشی های آندروییدی، به وضوح می توان تفاوت موجود را مشاهده کرد. میانگین قیمت فروش هر دستگاه آیفون در سه ماهه اول سال جاری با افزایشی ۶۰ دلاری به ۶۵۹ دلار افزایش یافته که با در نظر گرفتن افزایش ۴۳ درصدی فروش گوشی های هوشمند می توان ثبت چنین آماری توسط اپل را توجیه کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :