آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75336
تاریخ انتشار : 6 خرداد 1394 10:37
تعداد بازدید : 1777

رییس پلیس فتا در همایش بین‌المللی جرایم سایبری گزارش کرد:

حمله آمریکایی ها به وزارت نفت ایران ناکام ماند

وزیر کشور به طرح ریزی و اجرای سازمان یافته جرایم و ماهیت فراملی آن پرداخت و گفت: این امر موجب شده تا گروه های تروریستی، مافیای مواد مخدر، قاچاقچیان انسان و اسلحه و حتی عوامل پولشویی نیز از طریق فضای سایبری فعالیت های مجرمانه خود را گسترش دهند.

فناوران- عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست بین المللی جرایم سایبری در جهان به هم پیوسته گفت:  سهم درآمدهای حاصل از کسب و کار در فضای سایبر در تولید ناخالص ملی کشورها افزایش چشمگیری داشته است و در ارزیابی های جدید سهم بهره مندی کشورها از فضای سایبر در حوزه های مختلف به عنوان شاخص مهمی در تعیین میزان توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود.
رحمانی فضلی به طرح ریزی و اجرای سازمان یافته جرائم سایبری در سطح دنیا و ماهیت فراملی آن پرداخت و گفت: این موارد موجب شده تا گروه های تروریستی، مافیای مواد مخدر، قاچاقچیان انسان و اسلحه، عوامل پولشویی و حتی مجرمان سنتی نیز با استخدام افراد متخصص و با استفاده از فضای سایبر فعالیت مجرمانه خود را گسترش دهند.
وزیر کشور به اهتمام و تلاش پلیس سایبری ایران و موفقیت این پلیس در کشف و انهدام بیش از ۹۰ درصد از جرایم سایبری اشاره داشت و گفت: جایگاه ویژه پلیس سایبری در قوه قضاییه، وزارت کشور و وزارت ارتباطات موجب شده که این پلیس در فرایند اتخاذ استراتژی های سایبری نقش تاثیرگذاری داشته باشد.
رحمانی فضلی گفت: با این توسعه، علی رغم وجود بیش از 46 میلیون کاربر اینترنت، ایران در مقایسه با سایر کشورها جرائم نسبتا پایینی را در حوزه سایبری داشته است.
 استفاده تروریست ها از فضای سایبر
فرمانده نیروی انتظامی نیز از استفاده گروهک های تروریستی از فضای سایبری برای مقاصد شوم خود خبر داد و گفت: اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده در این حوزه انجام شده و سعی شده آن مقدار که متوجه جمهوری اسلامی ایران است به آن جواب لازم داده شود.
سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی سردار اشتری در پاسخ به سوالی درمورد استفاده گروهکی داعش و گروه های تروریستی از فضای سایبری اظهار اشت: این فضا فرصتی را برای همه گروه ها، افراد و سازمان ها فراهم می کند تا بتوانند به اهداف مطلوب خود برسند یا یا در راستای اهداف شوم قدم بردارند؛ متاسفانه امروز گروهک های تروریستی از این افراد برای مقاصد شوم خود استفاده می کنند اما در آن مقدار که متوجه جمهوری اسلامی ایران شود سعی شده جواب لازم داده شود و اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده انجام شود؛ این فضا در اختیار این گروهک ها است و اثرات مخرب را شما در کشورهای مجاور و همسایه می بینید.
 با سایت های همسریابی برخورد می کنیم
رییس پلیس فتای ناجا نیز در این نشست به آخرین آمارهای منتشر شده از سوی سازمان اینترپل اشاره کرد و گفت: در هر ۱۲ ثانیه یک نفر قربانی جرایم سایبری می شود که این آمار رو به افزایش است.
سیدکمال هادیان فر افزود: براساس گزارشات در حال حاضر بیش از 2 میلیارد و 700 میلیون نفر از جمعیت جهان آنلاین هستند و بررسی ها نشان می دهد که تا سال 2018 نیز حدود 3 میلیارد و 600 نفر در جهان کاربر اینترنت وجود خواهد داشت و این بدان معناست که 48 درصد از جمعیت جهان می توانند آنلاین و یکی از قربانیان جرایم اینترنتی باشند و به شبکه جهانی اینترنت دسترسی خواهند داشت و نیمی دیگر در طرح های توسعه، برای دسترسی آنلاین قرار خواهند گرفت.
وی گفت: آمار جهانی بیانگر آن است که در سال 2018 ترافیک جهانی اینترنت تقریبا به طور مساوی بین کامپیوترهای شخصی، تبلت ها، دوربین و حتی لوازم خانگی هوشمند تقسیم خواهد شد و این در حالی است که ارتباط اینترنتی و شبکه ای بین همه چیز درحال شتاب است و تا سال 2018 تقریباً به اندازه همه انسان ها ارتباط بین دستگاهی وجود خواهد داشت.
رییس پلیس فتای کشور با بیان اینکه عمر این پلیس بیش از 4 سال است گفت: پلیس فتا تا کنون بیش از 37 هزار پرونده را رسیدگی کرده که 90 درصد آنها کشف شده همچنین 56 درصد پرونده ها زیر یک ماه کشف قطعی شده است.
وی ادامه داد: 30 درصد از پرونده های کشف شده جنبه بین المللی و کلاه برداری نیجریه ای داشته که باعث شد تا تجار ایرانی بیش از 55 میلیارد تومان را از دست بدهند.
رییس پلیس فتای کشور در رابطه با سایت های همسریابی گفت: سایت های همسریابی که متولی آن وزارت ورزش و جوانان است در کشور فعالیت ندارند و تاکنون به هیچ سایتی مبنی بر فعالیت های همسریابی مجوز داده نشده است و اگر سایتی از این طریق فعالیت کند قطعا با آن برخورد می کنیم.
وی ادامه داد: پشت پرده سایت های همسریابی اغلب کلاه برداری و انحرافات اخلاقی برای آقایان و خانم ها است که این کلاه برداران به کلمه کاربری و رمز عبور افراد دسترسی پیدا می کنند و حساب بانکی وی را خالی می کنند.
وی گفت: به عنوان مثال فردی را دستگیر کردیم که 23 سرور مجازی در دنیا داشت و 70 میل برای خود درست کرده بود و با ترفند سایت همسریابی به حساب بانکی 2 هزار نفر دست پیدا کرده بود و 4 هزار اطلاعات از افراد به دست آورده بود که بازداشت شد.
 نفوذ یک هکر به شبکه شتاب
هادیان فر به یکی از بزرگترین پرونده های کشف شده در پلیس فتا اشاره کرده و گفت: یک شخصی که سابقه فنی هم داشته به یکی از بانک های کشور نفوذ کرده بود و از همین طریق توانسته بود به شبکه شتاب کشور نفوذ کند و 117 میلیون تومان را در مدت یک ماه برداشت کرده بود که دستگیر شد.
وی همچنین به سایت های آموزش تولید مواد مخدر اشاره کرد و گفت: تمام سایت هایی که در کشور در حوزه مواد مخدر فعالیت می کردند 656 سایت بود که شناسایی شد و 257 سایت نیز در حوزه آموزش تولید مواد مخدر در آپارتمان و خرید و فروش آن فعال بود که با پیگیری های پلیس فتا این سایت ها بسته شد و تعدادی هم دستگیر شدند.
 شکایت هنرمندان از صفحات جعلی اینستاگرام
رییس پلیس فتای کشور در مورد شکایت هنرمندان توضیح داد: تعداد زیادی از هنرمندان کشور شاکی بودند که صفحاتی در برخی از شبکه های اجتماعی به نام آنها ایجاد شده است و پلیس فتا نیز آن صفحات را حذف کرد همچنین مردم می توانند گزارشات و شکایات خود را به مرکز فوریت های پلیس فتا گزارش دهند.
وی با بیان اینکه شبکه اجتماعی اینستاگرام در کشور فیلتر نیست گفت: نظام فیلترینگ هوشمند بر شبکه اینستاگرام حاکم است و مصادیق مجرمانه آن توسط شورای مصادیق مجرمانه حذف می شود.
 ماجرای حمله هکرهای آمریکایی به وزارت نفت
هادیان فر به حمله هکرهای آمریکایی به وزارت نفت در سال جدید اشاره کرد و گفت: مرکز فوریت های واکنش به حملات سایبری که در پلیس فتا فعال است توانست در سال جدید حمله هکرها به وزارت نفت را خنثی کند.
وی در تشریح این ماجرا اظهار داشت: IP این هکرها از کشور آمریکا بود و ما با نامه ای رسمی هم به آنها اعلام کردیم و همچنین دستور قضایی بین المللی نیز ارسال کردیم و این موضوع از سوی وزارت امورخارجه درحال پیگیری است. این هکرها در 4 روز تعطیلی ایران به وزارت نفت حمله کردند و ما توانستیم درگاه های حملات سایبری را متوقف کنیم و همچنین به هکرها وانکش نشان دهیم که حملات آنها خنثی شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :