آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75288
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1394 12:42
تعداد بازدید : 1039

عصب شناسان در حال ساخت مغز مصنوعی هستند

تصور کنید که نخستین بار وارد شهر سانفرانسیسکو شده اید. درست است که ابتدا اطلاعاتی در مورد فضای این شهر از رستوران ها گرفته تا خیابان ها، ندارید؛ اما مطمئنا بعد از گذشت یک هفته، خیلی چیزها دستگیرتان می شود که مثلا غذای کدام رستوران به مذاق تان خوش می آید و چطور می توانید به آنجا بروید. حال تیمی از عصب شناسان، الگوریتم هوش مصنوعی را نوشته اند که بدون اینکه شما تجربه سفر یا زندگی در جایی را داشته باشید، تمامی علاقه مندی های تان را به شما می گوید. اینکه مثلا شما غذای مکزیکی را ترجیح می دهید یا چینی را یا از رستوران هایی خوش تان می آید که فضای رسمی داشته باشد یا غیررسمی. حتی اینکه کدام فیلم را بیشتر می پسندید.


Wired- این الگورتیم که در واقع یک DNA دیجیتال برای شما درست می کند، توسط شرکتی با نام نارا لاجیکز (Nara Logics) ساخته شده و زاییده افکار اتان ویلسون، مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیانگذاران این شرکت است که پیش تر به عنوان محقق با دانشگاه MIT همکاری می کرد و دکترای رشته مغز و علوم یادگیری دارد. 
ویلسون دوران تحصیل و نخستین سال های کاری اش را در زمینه شبکه های عصبی تحقیق کرده است و نرم افزاری را ابداع کرد که نحوه فکر کردن مغز انسان را تقلید می کند و ارتباطات لازم را میان مکانیزم های رفتاری مغز تشخیص می دهد.
با این حال، حدود پنج سال است که این تیم دارند روی پلات فرم مغز گونه شرکت نارا لاجیکز کار می کنند.این در حالی است که بسیاری از غول های اینترنتی مثل شرکت هایی از گوگل و فیس بوک تا مایکروسافت و بایدو تیم های داخلی متخصصی دارند که بتوانند از هوش مصنوعی بالایی برای رده بندی و تحلیل داده های خود بهره ببرند و در واقع؛ مرزهای هوش مصنوعی را بشکنند. 
این شرکت ها برای تقویت خدمات آنلاین خود، از خدمات ترجمه آنلاین گرفته تا سرویس های تشخیص عکس نیاز به هوش مصنوعی دارند. اما آنطور که ویلسون می گوید تلاش های داخلی این شرکت ها خلاء بزرگی را ایجاد می کند و آن، همه مردم و شرکت هایی هستند که می توانند از مزایای دسترسی به یک مغز مصنوعی بهره مند شوند، اما خودشان قادر به ساختن آن نیستند.
ویلسون در این مورد می گوید: ما را در حال ساخت یک مسیریم و از تمامی نگرش ها و ایده های تیم مان استفاده می کنیم تا هوش مصنوعی بسازیم که به درد خارج از آزمایشگاه می خورد. در واقع، نارا یک هوش مصنوعی برای مردم است. 
 مشکلات ارزش حل کردن دارند
تنها ویلسون نیست که چنین دیدگاهی در رابطه با هوش مصنوعی دارد و لیست شرکت هایی که تلاش می کنند به سطح بالایی از این دانش برسند و آن را در اختیار طیف گسترده تری از مردم دنیا قرار دهند، روز به روز طولانی تر می شود. اما تا به امروز بسیاری از این شرکت ها توسط غول های بزرگ فناوری خریداری شده اند و در واقع اینطور به نظر می رسد که علت اصلی قرار داشتن این شرکت ها در صدر جدول برترین های صنعت هوش مصنوعی، خریده شدن شان توسط شرکت های بزرگ باشد.
Nara توانمندی هایی را از خود به نمایش می گذارد که مورد توجه کاربران قرار می گیرد. این سرویس که با آدرس Nara.me در دسترس است، تمامی علاقه مندی های شما را از انتخاب فیلم، رستوران و هتل گرفته تا بسیاری موارد دیگر می گوید. علاوه بر این، تعدادی فیلتر هم در این سایت در نظر گرفته شده است و می توانید به نرم افزار بگویید که در هر زمان، چه حال و هوایی دارید. مثلا هوس غذای چینی کرده اید تا بر اساس آن پیشنهاداتش را به شما تغییر دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :