آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75246
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1394 11:42
تعداد بازدید : 1325

رییس مرکز فناوری اطلاعات سازمان مالیاتی:

صفر تا صد مالیات، الکترونیکی می‎شود

مدير طرح جامع مالياتي و ریيس مرکز فناوري اطلاعات سازمان ماليات در نشست خبري سازمان امور مالياتي گفت: با الکترونيکي شدن اظهارنامه هاي مالياتي شاهد شفاف سازي و افزايش درجه عدالت مالياتي هستيم و سهولت، توسعه روزافزون خوداظهاري از ديگر اثرات اين سامانه بوده که با اجراي طرح جامع مالياتي سازمان به دنبال آن است.

فناوران- نادر آریا با بیان اینکه مالیات الکترونیکی در قالب طرح جامع مالیاتی انجام می شود و مودی با تکالیف و خدمات الکترونیکی خود آشنا شده و از آن استفاده می کند، افزود: از این پس مراکز حضوری جای خود را به واحدهای الکترونیکی مالیات می دهد و وضعیت کار همکاران نیز متفاوت می شود. همچنین درگاه اینترنتی ارایه خدمات برای مودیان tax.gov.ir است که می تواند با تشکیل پرونده الکترونیکی در مرحله اول اقدامات خود را تکمیل کند.
 ارایه اظهارنامه صددرصد الکترونیکی
آريا با بيان اينکه در حال حاضر 100 درصد مراحل اظهارنامه‎هاي مالياتي به صورت الکترونيکي است گفت: فرايند ثبت‏نام و نيز تکميل آن کاملا به صورت الکترونيکي انجام مي شود و پس از آن مودي مي تواند نسبت به تکميل و تسليم الکترونيکي اظهارنامه اقدام کند و هيچ کاغذي در اين بين وجود ندارد. 
رییس مرکز فناوری اطلاعات سازمان مالیاتی همچنین با اینکه استعلام بدهی مالیاتی مودیان به صورت الکترونیکی است، تصریح کرد: فهرست مالیات حقوق کارکنان آخرین وضعیت پرونده مالیاتی، ثبت بهره‎برداری از سامانه ها و نرم‎افزارهای فروش، مالیات مشاغل خودرویی به صورت الکترونیک انجام خواهد شد و تا اینجا 9 خدمت از سوی سازمان به صورت الکترونیکی ارایه شده است.
وي گفت: سازمان حرکت خود را به سمت نظام خود اظهاري پيش مي‏برد و اين موضوع الزاماتي دارد که هنوز کامل نشده، ولي تحولاتي که در روش ماليات‎ستاني و حذف روش تشخيص غيرمتکي بر اطلاعات است که موديان اين موارد را پيش‎بيني کرده‎اند، اما؛ رسيدن جامعه به آن زمان بر است.
وی ادامه داد: پرونده های ثبت نامی در خرداد ماه تکمیل می شود تا مودی بتواند اظهارنامه خود را در تیرماه ارایه دهد.
 روش های پرداخت مالیات الکترونیکی
مدير طرح جامع مالياتي  در مورد روش های پرداخت مالیات الکترونیکی نیز گفت: چند روش در این موضوع وجود دارد، پرداخت مستقیم الکترونیکی اینترنتی، دفاتر پیشخوان مجاز دولت، دفاتر پست، و دفاتر مجاز کافی نت ها پیش بینی شده است و در این زمینه واحدهای گواهی‎نامه مربوط را داشته باشند، می توانند این خدمات را ارایه دهند.
آریا ادامه داد: برای مشارکت اشخاص حقیقی یک اظهارنامه به صورت مشارکتی ارایه خواهد شد و بعد از تسلیم اظهارنامه می توانند با دریافت کد رهگیری پرداخت الکترونیکی را انجام دهند، همچنین سامانه پیامکی در باره بخشی از تکالیف قانونی و خدمات پیش بینی شده است.
آريا در مورد نحوه اعتبارسنجي ماليات ها گفت: اقلام اطلاعات مودي و شرکا اطلاعات محل هاي فعاليت، نوع مشارکت در شرکت ها هر کدام پايگاه اطلاعاتي دارد و روش هايي براي آن پيش بيني شده و در کنار فرايند ثبت نام الکترونيکي، فرايند بررسي اعتبار سنجي ميداني نيز براي تاييد اين اطلاعات انجام مي شود. همچنين جهت بررسي صحت اطلاعات، اطلاعات افراد در سازمان ثبت احوال و اطلاعات شرکت‎ها در سازمان ثبت شرکت‎ها وجود دارد. 
وی همچنین در پاسخ به این سوال که چه نوع اطلاعات از مودیان در سامانه طرح جامع مالیاتی برای تشخیص بهتر مالیات وجود دارد، گفت: نظام خود اظهاری در سازمان وجود داشته و این موضوع الزاماتی دارد که هنوز تکمیل نشده، ولی تغییر در روش مالیات‎رسانی و حذف روش تشخیص علی‎الراس متکی بر اصلاحات است و صورت معاملات فصلی کارکنان از طریق اطلاعات وارد شده و معاملات فصلی و دیگر اطلاحات انجام می شود.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه طرح جامع مالياتي چقدر مي‎تواند به جلوگيري از فرار مالياتي کمک کند و الزامات آن چيست، گفت: نظام مالياتي به دنبال گسترش خوداظهاري است؛ يعني ما با روشي سهل و با کمترين مشکل بتوانيم با موديان تعامل داشته باشيم و بتوانيم اطلاعاتي که خود موديان ارایه مي کنند را مبناي تشخيص قرار دهيم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :