آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75244
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1394 11:36
تعداد بازدید : 1029

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری:

دولت محدودیتی در اعطای تسهیلات به دانش بنیان ها ندارد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به اهمیت شرکت های دانش بنیان در عصر کنونی پرداخت و گفت: دولت محدودیتی در اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان ندارد و از این نوع شرکت ها حمایت خواهد کرد.

ایرنا- سورنا ستاری افزود: شرکت های دانش بنیان برای تجاری سازی محصولات خود نیازمند تسهیلات کم بهره و طولانی مدت هستند و این امر در دستور کار دولت قرار گرفته است تا شرکت ها بتوانند تولیدات خود را رقابتی کنند.
به گفته وی با توجه به اهمیت شرکت های دانش بنیان در تولید علم و ایجاد اشتغال، در اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان محدودیتی نداریم و شرکت ها به هر میزان که طرح داشته باشند می توانند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.
او حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان و مراکز نوآوری در دانشگاه ها را از برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: دانشگاه ها باید نسبت به دانش آموختگان خود مسوول باشند و آنها را حمایت کنند تا ایده های خود را پیاده کنند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پرداخت کل هزینه ثبت پتنت (سند ثبت اختراع) استادان و دانشجویان از برنامه های امسال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
ستاری گفت: معاونت فناوری سال جاری دو برنامه در دستور کار دارد که یکی مرجعیت علمی شامل چاپ مقاله در 50 مجله اول جهان و دیگری حمایت از ثبت پتنت است.
ستاری گفت: پیش از این برنامه هایی در صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از ثبت پتنت بود اما امسال معاونت در نظر دارد تا کل هزینه ثبت پتنت اساتید و دانشجویان را پرداخت کند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: در حال حاضر آشنایی زیادی با ثبت پتنت وجود ندارد و اکنون به ازای هر 800 مقاله یک ثبت پتنت داریم که عدد قابل قبولی نیست.
ستاری با بیان اینکه وظیفه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد زیر ساخت های مناسب در حوزه زیست فناوری است، افزود: در حال حاضر اولویت ما NBIC است که شامل نانو، بایو، فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و علوم شناختی می شود. در آینده اقتدار ملی تلفیقی از این چهار فناوری خواهد بود که زیست فناوری یکی از پایه های علمی آن است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در زمینه زیست فناوری در حوزه تجاری سازی پیشرفت خوبی نداشیم اما در حوزه دارو وضعیت خوبی داریم.
ستاری با بیان اینکه در حوزه اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان پیشرفت های خوبی حاصل شده است گفت: اعمال حمایت های قانونی از شرکت ها مانند معافیت های گمرکی و مالیاتی و استقرار شرکت ها در شعاع 120 کیلومتری شهرها از اقداماتی است که در این راستا انجام شده است .
وی افزود: از لحاظ اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان پیشرفت مناسبی داشته ایم اما از لحاظ فرهنگی در این زمینه عقب هستیم زیرا در کشوری که پایه نفتی دارد جا انداختن اقتصاد دانش بنیان بسیار دشوار است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به پایین آمدن قیمت نفت گفت: سهم درآمدهای دولت از حوزه نفت به حدود 20 درصد رسیده است که باعث شده وضعیت مالی دولت خوب نباشد ولی زمینه خوبی برای توجه به موضوع اقتصاد دانش بنیان ایجاد شده که اجرای آن به یک مکانیزیم دو طرفه نیاز دارد.
ستاری اعلام کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی دارد در حوزه تجاری سازی و حرکت در مرزهای دانش 
همکاری کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :