آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75239
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1394 11:26
تعداد بازدید : 964

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

قوه قضاییه و وزارت ارتباطات در مورد فیلترینگ هم نظر نیستند

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: بسیاری از مشکلات ناشی از ناهماهنگ بودن بخش هاست. برای مثال در موضوع فیلترینگ قوه قضاییه و وزارت ارتباطات وحدت نظر ندارند. در حالیکه اگر به یک ارتباط منطقی دست پیدا می کردند و به توافق می رسیدند موضوع فیلترینگ به صورت بحران در نمی آمد.

خبرگزاری فارس- محمدحسن انتظاری افزود: کمیسیون عالی تنظیم مقررات در ذیل مرکز ملی فضای مجازی فعال است و تمامی مقررات این کمیسیون به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در ذیل وزارت ارتباطات حاکم است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: ارتباط پویا بین این دو کمیسیون با عضویت رییس کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در کمیسیون عالی تنظیم مقررات برقرار است.وی ادامه داد: آنها برای صدور پروانه ها باید اصول حاکم را از کمیسیون عالی تنظیم مقررات بگیرند همچنان که اکنون سیاست های توسعه برد پهن در کمیسیون عالی به تصویب رسیده و به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است.انتظاری تصریح کرد: این بخش از ارتباط که کمیسیون تنظیم مقررات در مصوبات خود اصول حاکم مصوب کمیسیون عالی را رعایت کند اکنون انجام نمی شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: درباره لازم الاجرا بودن مصوبات شورای عالی فضای مجازی تقریبا با اغلب وزارت خانه ها جز وزارت ارتباطات هیچ مشکلی نداریم. برخلاف این تصور که اغلب موضوعات شورای عالی فضای مجازی با وزارت ارتباطات مرتبط است اما شورای عالی موضوعات اشتراکی بسیاری با وزارت خانه های دیگر از جمله وزارت ارشاد دارد.وی گفت: برای مثال سیاست های ایجابی ساماندهی شبکه های اجتماعی برای طرح در شورای عالی فضای مجازی آماده شده است که موضوع شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی مرتبط با وزارت ارشاد است و به این وزارت اعلام کرده ایم که باید ساختار قوی تری برای پذیرش مسئولیت های بیشتر داشته باشد.
انتظاری درباره انتقاد به حساس نبودن و بی توجهی اعضای شورای عالی فضای مجازی به موضوعات و تحولات این شورا، گفت: اعضا نسبت به فعالیت شورا حساسیت دارند، اما مساله این است که آیا رسانه ای کردن یا نکردن موضوعات به صلاح است یا خیر. اصل موضوعاتی که باید مورد توجه رسانه ها قرار بگیرد اجرای وظایف شورای عالی است که این شورا وظیفه کاهش تعارض ها و افزایش هماهنگی را دارد. طرح هایی در دستور کار شورا از جمله شبکه های اطلاعات و نظامات جدید فضای مجازی که باید از سوی رسانه ها مورد توجه قرار بگیرد.
انتظاری گفت: بسیاری از مشکلات ناشی از ناهماهنگ بودن است. برای مثال در موضوع فیلترینگ قوه قضاییه و وزارت ارتباطات وحدت نظر ندارند. اگر قوه قضاییه و وزارت ارتباطات به یک ارتباط منطقی دست پیدا کنند و در این موضوع به توافق برسند، موضوع فیلترینگ به صورت بحران در نمی آمد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در واکنش به اینکه اجرای مصوبات شورا برای دستگاه ها الزام آور نیست و این شایبه وجود دارد که این شورا به سرنوشت شورای رقابت دچار شود، گفت: تلاش داریم تا کار به نحو مسالمت آمیز انجام شود و به جای جنجال علاقمندیم که روال قانونی طی شود، زیرا شورای عالی فضای مجازی قرار است نقطه متمرکز و هماهنگ کننده باشد.
انتظاری درباره واکنش نشان ندادن شورای عالی فضای مجازی نسبت به مرکز تحقیقات مخابرات، گفت: برند مرکز تحقیقات حفظ می شود و بخش تحقیقات در این مرکز ارتقا خواهد یافت.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره سرنوشت شوراهای عالی موازی از جمله شورای عالی IT، گفت: شورای عالی فضای مجازی نقطه متمرکزی است که شوراهای موازی دیگر باید خود را تطبیق دهند یا حذف شوند. طبق ماده 4 قانون وظایف وزارت ارتباطات با شورای عالی IT، سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان در حوزه IT را برعهده دارد که مصداق بارز موازی کاری است.
انتظاری همچنین درباره موضوع احراز هویت کاربران ایرانی در فضای مجازی، گفت: این برنامه در حال تدوین است. 3 دستگاه به صورت مشترک در این موضوع درگیر هستند که درنهایت یک دستگاه به عنوان متولی ملی احراز هویت کاربران تعیین می شود. این طرح در نهایت در دستور کار کمیسیون عالی تنظیم مقررات قرار خواهد گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :