آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75219
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1394 12:35
تعداد بازدید : 1095

نسل بعدی پردازشگرها ؛ با سرعت نور و باریک تر از مو

مهندسان دانشگاه یوتا دستگاهی ساخته اند که می تواند پژوهشگران را به تولید تراشه های نوری-سیلیکونی نزدیک تر کند. چنین تراشه هایی می توانند اطلاعات را با سرعت نور پردازش یا منتقل کنند.

BBC- پرتوشکاف (Beam splitter) وسیله ای است که پرتو نور را به دو کانال اطلاعات مجزا تقسیم می کند که هریک می توانند حاوی اطلاعات جداگانه ای باشند. راجش منون و همکارانش در بخش مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه یوتا می گویند کوچک ترین پرتوشکاف را ساخته اند که ابعاد آن 2/4 در 2/4 میکرون، پنجاه برابر نازک تر از موی انسان است. پیش از این کوچک ترین وسیله مشابه ابعادی بیش از ۱۰۰ در ۱۰۰ میکرون داشته است.پردازش نوری-سیلیکونی می تواند توان و سرعت پردازنده های کامپیوتری را میلیون ها برابر افزایش دهد. این فناوری می تواند باعث افزایش سرعت پردازش ابررایانه ها، سرورهای ذخیره اطلاعات، فناوری ضدتصادف در خودروها و هواپیماهای بدون سرنشین و نهایتا در کامپیوترهای
خانگی شود.
راجش منون، دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه یوتا می گوید: نور سریع ترین چیزی است که می تواند اطلاعات را انتقال دهد برای استفاده از این اطلاعات در کامپیوتر باید نور به الکترون تبدیل شود. همین عمل تبدیل باعث افت سرعت انتقال اطلاعات می شود. هدف این است که تمام کار با نور انجام شود. 
در شبکه فیبرهای نوری، اطلاعات را فوتون های نور منتقل می کنند. اما پیش از آنکه جریان اطلاعات به کامپیوتر خانگی یا محل کار کاربر برسد، فوتون ها به الکترون تبدیل می شوند تا برای مودم یا کامپیوتر قابل استفاده باشد. این محدودیت مانند قیف، سرعت رسیدن اطلاعات را کند می کند. اگر بتوان نور را بدون تبدیل به الکترون وارد تراشه های کامپیوتری کرد و همانجا پردازش کرد، سرعت پردازنده ها میلیون ها برابر سرعت فعلی خواهد شد.پرتوشکاف روی تراشه های کامپیوتری نصب می شود تا پرتوهای حاوی اطلاعات را به داخل تراشه هدایت کند. کاهش اندازه این وسیله به پژوهشگران این امکان را می دهد تعداد بیشتری از آنها را روی یک تراشه قرار دهند.
البته این پرتوشکاف یکی از چند وسیله ای خواهد بود که روی یک تراشه سیلیکونی نصب می شود تا امواج نور را در جهت های مختلف هدایت کند و هر چه اندازه آنها کوچکتر شود، امکان قرار دادن میلیون ها وسیله روی یک تراشه ایجاد خواهد شد.
مزایای این وسیله تنها به افزایش سرعت پردازش اطلاعات محدود نمی شود، بلکه هزینه تولید این محصول هم کم است. همچنین به این دلیل که انتقال اطلاعات به وسیله فوتون ها به جای الکترون ها انجام می شود، تلفن های هوشمند و تبلت هایی که با این فناوری ساخته شوند انرژی کمتری مصرف می کنند (بنابراین گرمای کمتری هم تولید می کنند) و عمر باطری بیشتری خواهند داشت.
فعلا اولین ابررایانه های نوری-سیلیکونی که کمپانی های Intel و IBM تولید می کنند هنوز تا حدی الکترونیک هستند و کاملا نوری نشده اند.
راجش منون معتقد است دستگاهی که او ساخته است تا سه سال آینده وارد ساختار اینگونه کامپیوتر ها خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :