آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75186
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1394 11:36
تعداد بازدید : 872

رییس سازمان پدافند غیرعامل:

نخستین اسکادای بومی در تاسیسات گاز نصب شد

دومین نمایشگاه امنیت بومی سایبری دیروز در مرکز ملی فضای مجازی گشایش یافت.

فناوران- در مراسم گشایش این نمایشگاه، رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: حوزه امنیت در فضای سایبر طی سال های اخیر اهمیت بسیاری پیدا کرده چرا که از سال 2006 حتی در فضای سایبر ادبیات جنگ شکل گرفته است.
غلام رضا جلالی افزود: زمانی که تهاجم خارجی ها به نطنز را داشتیم وزیر خارجه انگلستان گفت این یک جنگ متمدنانه است براین اساس سرمایه های ما در فضای مجازی امری جدی تلقی می شود.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: تعریف ما و دشمن از فضای سایبری متفاوت است، وزیر دفاع و امور خارجه ایران حمله سایبری به نطنز را تهاجم فرض نمی کند و از نظر فیزیکی به آن نگاه می کنند اما امریکا می گوید نفوذ به زیرساخت های حیاتی به معنای تهدید نظامی است.
وی ادامه داد: جنگ سایبری واقعیتی است که اکنون درحوزه های مختلف شکل گرفته است. در واحد های نظامی شاهد این موضوع هستیم که حتی هواپیماهای بدون سرنشین که جزو محدوده سایبری محسوب می شوند با قدرت تهاجم و جاسوسی طراحی شده اند.
جلالی گفت: اگر ما بخواهیم در حوزه اقتصاد دقت کنیم متوجه می شویم که حتی پول هم از حالت فیزیکی به حالت الکترونیکی و سایبری تغییر حالت داده است. پس طبیعتا در چنین فضایی حفاظت از فضای سایبری امری مهم محسوب می شود که برای حفظ استقلال و پایداری شبکه کشور لازم است اهمیت بسیاری قائل شویم.
جلالی افزود: اکنون یک هفته قطع شدن سایبری فضای بانکی می تواند کل امنیت کشور را به خطر بیندازد. بر همین اساس اگر بخواهیم در فضای سایبری از تکنولوژی روز استفاده نکنیم از سایر رقبای خود عقب خواهیم ماند.
وی افزود: ما برای این کار یک چارچوب طراحی کرده ایم که بخش اول این چارچوب به طراحی سامانه های پایا مربوط می شود. سامانه های پایا نیز سامانه هایی هستند که بدون آنها امکان برقراری امنیت در فضای سایبری کشور وجود ندارد و برهمین اساس لازم است برای این بخش سرمایه گذاری شود.
رییس سازمان پدافند غیرعامل، زیست بوم سایبری کشور را بخشی دیگر از چارچوب مذکور دانست و گفت: در فضای سایبر ما با نوعی تناقض مواجهیم، چرا که ویژگی سایبر گمنامی و قابلیت توسعه آن است. به همین دلیل در زمان دفاع سایبری لازم است مشخص باشد کشور ها تا چه نقطه ای می توانند پیشرفت کنند و یا این که سرزمین هر کشور در فضای مجازی از کجا تا کجا تعریف می شود.
جلالی ادامه داد: اکنون جنگ فقط تهاجم و تخریب محسوب نمی شود و در سال 2011 کشوری مانند آمریکا به صراحت اعلام می کند که هر نوع نفوذ به سامانه های سایبری آمریکا با حمله نظامی مواجه خواهد شد. بر همین اساس اکنون مفهوم جنگ متفاوت شده و همین مهم ایجاب می کند در این حوزه سرمایه گذاری های کافی صورت بگیرد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر این که لازم است دیدگاه های کشور در این حوزه به گونه ای باشد که آسیب ناپذیر بوده و علی رغم تهدید ها عملکرد خود را داشته باشند گفت: اکنون در زیرساخت های سایبری چهار لایه تعریف شده اند که از اطلاع رسانی، اتوماسیون اداری، لایه کارکردی و همچنین لایه مدیریت زیرساخت ها و فعالیت های صنعتی می توان یاد کرد.
وی متذکر شد: در رویکرد مربوط به پدافند سایبری رویکرد کلی در کشور وجود دارد که اولین آنها پدافند نقطه ای و مورد دوم پدافند در زیست بوم سایبری کشور است و لازم است در این حوزه با دقت فعالیت کنیم تا بتوانیم محصولات بومی تولید کرده و امنیت آنها را تایید کنیم.
وی گفت: زیرساخت های حیاتی کشور در حوزه سایبر شناسایی و کارگروه های سایبری مجزا در همه حوزه ها تشکیل شده اند. برای مثال کارگروه پدافند سایبری در حوزه هسته ای برای تاسیسات هسته ای نطنز راه اندازی شده و در دو سال گذشته هیچ حادثه جدی ای، این بخش را تهدید نکرده است.
رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور اولویت بعدی سازمان پدافند غیر عامل را مربوط به حوزه برق دانست و گفت: این مجموعه نیز در بخش سایبری در دنیا با حوادث جدی روبرو است. بر این اساس کارگروه مشترکی با شرکت توانیر برای پدافند این حوزه راه اندازی شده است.وی افزود: اولین محصول اسکادای بومی کشور در حال نصب است که با حمایت مجموعه قرارگاه پدافند سایبری و مرکز ملی فضای مجازی، این محصول در تاسیسات گاز مورد استفاده قرار گرفته است.وی همچنین درباره علت برگزاری نامنظم جلسات شورای عالی فضای مجازی، گفت: جلسه آینده احتمالا با حضور اعضای جدید این شورا تشکیل می شود، زیرا مدت حکم اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی به پایان رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :