آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75184
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1394 11:32
تعداد بازدید : 1073

در واکنش به اظهارات وزیر ارتباطات در خصوص نداشتن برنامه توسعه

مخابرات: 4 ماه قبل برنامه مان را ارایه کردیم

م.ر.بهنام رئوف- داستان تغییر تعرفه های تلفن ثابت این هر روز ابعاد تازه ای بخود می گیرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که همین دو روز پیش و در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها رسما اعلام کرده بود که بحث تغییر تعرفه های مخابرات به دلیل عدم ارایه طرح توسعه ای این شرکت از دستور کار خارج شده است، دیروز اما با پاسخ جدیدی از سوی مخابراتی ها روبرو شد.

شرکت مخابرات ایران که سال پیش با اجرای طرح تحمیلی همکدسازی دولت، علاوه بر تحمیل هزینه بیشتر در برخی از مناطق به مشترکان خود اکنون با افت شدید درآمد روبرو شده و از هفت ماه پیش و همزمان با برگزاری جشن همکدسازی درخواست افزایش تعرفه های خود را داشته است. 
محمود واعظی نیز در همان زمان تلویحا با افزایش تعرفه های مخابراتی به شرط ارایه طرح های توسعه ای موافقت کرد. اکنون اما بعد از تعویض ناهماهنگ مدیرعامل شرکت مخابرات ایران آن هم تنها چند روز مانده به برگزاری مجمع شرکت مخابرات ایران و عدم شرکت نماینده وزارت ارتباطات و سهام عدالت در مجمع، گویا باز هم دور جدیدی در روابط این شرکت با وزارت آغاز شده است. 

 اختلافی چند ساله 
پیش از این و در زمان افتتاح چهاردهمین نمایشگاه تلکام که دو سال پیش برگزار شد محمود واعظی که تازه سکان وزارت ارتباطات را تحویل گرفته بود نسبت به پیشنهاد افزایش تعرفه تلفن همراه و ثابت انتقاد کرد و عنوان داشت که اجازه افزایش تعرفه را نمی دهد. او همچنین در آن زمان نسبت به خصوصی سازی شرکت مخابرات نیز گله مند بود و معتقد بود که نمی بایست بستر شبکه کابل مسی در قالب خصوصی سازی در اختیار یک شرکت قرار گیرد. 
با این حال اما چند ماه پس از آغاز این اختلاف با حضور نصرالله جهانگرد به عنوان نماینده دولت در هیات مدیره شرکت مخابرات ایران چراغ سبز دولت برای افزایش تعرفه تلفن همراه در قالب طرح فلت شدن تعرفه های همراه اول در سراسر شرکت و نیز افزایش آبونمان تلفن ثابت روشن شد. 
مدیرعاملی شرکت مخابرات ایران نیز به دست ابراهیمی افتاد و طرح همکدسازی در سراسر کشور اجرایی شد. بعد از طرح همکدسازی شرکت مخابرات ایران مدعی شد با اجرای این طرح با کاهش درآمد تا 30 درصد در برخی از مناطق روبرو شده است و خواستار افزایش تعرفه تلفن ثابت شد. این بار اما وزارت ارتباطات که یکبار در ابتدای دوران تصدی واعظی فرمان افزایش تعرفه ها را صادر کرد بود خواستار ارایه طرح برای توسعه زیرساخت ها شد. 
از سوی دیگر و در جریان ارایه مجوز ارتقا خدمات نسل سوم و چهارم، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توانست بخشی از پروانه شرکت مخابرات ایران را به تعبیر اصلاح کرده و مواد تازه ای را به آن اضافه کند. هر چند که مخابراتی ها با این موضوع موافق نبودند و اصلا تمایلی به دراختیار گذاشتن زیرساخت های خود نداشتند اما با این حال این شرکت در نهایت با پذیرش بحث رومینگ ملی به نوعی وارد همان کانالی شد که دولتی ها به دنبال آن بودند. 
درآخر مخابرات ایران با پذیرش بندهای تازه در پروانه فعالیت خود مجوز ارایه نسل های بالاتر ارتباطی را نیز اخذ کردند. اما این تمام ماجرا نبود. با اطلاعاتی که دیروز از سوی مخابراتی ها منتشر شده است گویا این شرکت حتی طرح توسعه ای مورد نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز در بهمن ماه سال گذشته ارایه کرده بود اما با این حال هنوز از بررسی تغییر تعرفه های مخابراتی خبری نبود. 

 تغییر مدیرعامل چند ماهه 
همین امر باعث یعنی عدم پیگیری برنامه های مخابرات عامل برکناری مدیرعامل مخابرات ایران شد. ابراهیمی که عمر کارش در قامت مدیرعاملی حتی به یک سال نیز نرسید به بهانه کم کاری در بخش تصویب تعرفه های جدید از کار برکنار شد تا مجمع این شرکت بدون مدیرعامل در سال 94 برگزار شود و سودی پایین تر از رقم پیش بینی شده بین سهامداران تقسیم شود. تقسیم سود 400 ریالی به جای 475 ریال نشان از کاهش درآمدهای مخابرات در یکسال گذشته را داشت. در نهایت و در حاشیه مراسم های هفته ارتباطات، محمود واعظی بار دیگر داستان قدیمی کابل مسی را در گفت و گو با خبرنگاران به میان کشید و گفت اجازه افزایش تعرفه نمی دهد.  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: علی رغم تاکید ما بر ارایه برنامه توسعه ای از سوی مخابرات، اما این شرکت برنامه ای ارایه نداده و از این رو وزارت ارتباطات تغییر تعرفه را بررسی نمی کند. محمود واعظی در پاسخ به این سوال که با تغییر مدیرعامل قبلی شرکت مخابرات که قرار بود طبق نظر وزارت ارتباطات سیاست های توسعه ای در این شرکت را پیگیری کند، آیا برنامه های توسعه ای در این شرکت کند خواهد شد، گفت: قطعا مخابرات برنامه توسعه دارد و امکان ندارد که شرکتی برنامه توسعه نداشته باشد. اگر مدیران مخابرات خواستار تغییر تعرفه های مخابراتی هستند باید برنامه توسعه آینده مخابرات را به وزارت ارتباطات ارایه دهند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه علیرغم تاکید ما بر ارایه برنامه توسعه ای از سوی مخابرات، اما این شرکت هنوز برنامه ای ارایه نداده است، گفت: براین اساس وزارت ارتباطات نیز هنوز بررسی تغییر تعرفه را در دستور کار قرار نداده است و هر زمان که برنامه توسعه ارایه شد تغییر تعرفه بررسی می شود. وی تاکید کرد: تغییر مدیرعامل یک موضوع عادی است که همیشه وجود دارد، اما با تغییر مدیرعامل سیاست ها نباید تغییر کند. مهم شخص نیست بلکه مهم برنامه است و برنامه توسعه ای مخابرات باید اجرا شود.

 پاسخ مخابرات به اظهارات وزیر ارتباطات 
با این حال شرکت مخابرات ایران در پاسخ به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز اطلاعیه ای رسمی روی سایت خود قرار داد. 
در اطلاعیه این شرکت آمده است که شرکت مخابرات ایران در اجرای مصوبه دولت و با هماهنگی وزیر محترم ارتباطات طرح همکدی تلفن ثابت را با میلیارد ها تومان هزینه و کاهش 10 تا 30 درصدی درآمد، با هدف ارایه خدمات مطلوب تر با مشترکان و قول وزیر برای جبران کاهش در آمد اجرا و گزارش اقدامات خود را در زمستان 93 تقدیم ایشان کرد. از آنجا که تغییر یا تعدیل تعرفه ها نیازمند مصوبه کمیسیون ارتباطات است این کمیسیون علاوه برگزارش کاهش در آمد ناشی از همکدی، برنامه توسعه مخابرات در سال های آتی را نیز درخواست داشت که این برنامه در تاریخ 27 / 11/ 93  با شماره 13227 / 2 به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارسال و رسید دریافت شد.اساس این برنامه، نظر کارشناسان داخلی و مشاوران خارجی شرکت مخابرات ایران، میزان سرمایه گذاری در چهار سال 7 هزار میلیارد تومان در بخش تلفن ثابت و توسعه زیرساخت به ویژه شبکه و IT است. باتوجه به فرمایشات مقام محترم وزارت، مبنی بر عدم دریافت برنامه توسعه مخابرات، به نظر می رسد همکاران محترم سازمان تنظیم مقررات یا دبیرخانه کمیسیون این برنامه را عمداً یا سهواً به ایشان نداده باشند. با این توضیحات و از آنجا که به صحت فرمایشات آقای دکتر واعظی اطمینان کامل داریم، تقاضا داریم جناب وزیر از همکاران خود در این باره توضیح بخواهند و حقیقت را به اطلاع افکار عمومی برسانند و در خصوص تعدیل تعرفه ها اقدام عاجل بفرمایند. چرا که از دستور خارج شدن تغییر تعرفه ها به این بهانه ناشی از عملکرد دبیرخانه کمیسیون است. با توضیحاتی که شرکت مخابرات ایران، حالا نگاه ها به سمت وزارت ارتباطات و پاسخ ایشان به مستنداتی است که این شرکت ارایه کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :