آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75155
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 12:53
تعداد بازدید : 835

کاشت تراشه در مغز برای کنترل دست روباتیک

دانشمندان چندین موسسه تحقیقاتی در یک کار گروهی موفق شدند با کاشت یک چیپ داخل مغز یک فرد آسیب دیده معلول، پس از 13 سال توانایی نوشیدن یک لیوان نوشیدنی را به او باز گردانند.

Engadget- اریک سورتو، نام بیمار معلولی است که برای آزمون عملی پروژه ای که به سرپرستی موسسه کالتک برای کمک به ناتوانی های حرکتی طراحی شده بود، انتخاب شد و اکنون می تواند برای هر کار دستی فقط به اراده خود متکی باشد. 
اگر اخبار حوزه روباتیک و مهنتدسی پزشکی را دنبال می کنید، احتمالا موارد مشابه مانند دارپا و زنی که با آن توانست راه برود یا پروژه دستی که زن دیگری را قادر به غذا خوردن کرد را نیز شنیده اید و اکنون این مورد را نیز در رده آنها برآورد می کنید، اما این پروژه یک تفاوت اساسی با مشابه های پیشین دارد.
تفاوت اصلی و نوآوری که دست جدید را به یک پیشرفت بزرگ تبدیل و آن را از قبلی ها متمایز می کند، این است که در نمونه های پیشین بخش روباتیک براساس امواج مغزی که حرکت عضلات را کنترل می کند، کار می کرد و بیمار ناگزیر باید مراحل مختلفی از یک فعالیت را تصور می کرد تا بتواند آن کار را با تأخیر و زمخت و با اشکال انجام دهد. 
اما در پروژه تازه، دانشمندان چیپی را در بخش «لب پشتی کورتکس مغز» (آهیانه پسین) یا PPC کار گذاشتند که فرمان را به دست منتقل می کند. بخش PPC قسمتی از مغز است که اراده فرد را به دستور عصبی-عضلانی تبدیل می کند. در نتیجه فرد استفاده کننده نیازی به تصور بخش های مختلف یک کار ندارد و تنها باید اراده کند که مثلا لیوان را بردارد. 
به گفته متخصصان این پروژه، انجام کارها به همین سادگی هم نیست و اریک نیازمند تمرین زیادی برای انجام امور پیچیده است. 
مثلا برای اینکه بتواند سنگ، کاغذ قیچی بازی کند باید 6 هزار و 700 بار تمرین کند تا موفق به انجام کار درست شود اما در مورد این دستگاه فقط یک بار است. متخصصان حرکات این دست ترکیبی با الکترود مغزی را بسیار نرم تر و طبیعی تر از انواع قبلی می دانند؛ به طوریکه فرد دیگر نیازی به تصور 7 مرحله برای دست دادن با کسی نیست. در نمونه های قبلی بیمار می بایست مراحل بالا آوردن ساعد، جلو بردن دست، گرفتن دست طرف مقابل، حرکت به سمت بالا، حرکت به سمت پایین، حرکت به سمت بالا و حرکت به سمت پایین را در ذهن خود تصور می کرد تا کار ساده ای را انجام دهد، اما اکنون همین که تصمیم به چنین کاری بگیرد، با کمی تلاش خود مغز مراحل را پردازش و فرمان را صادر می کند و دست نیز از آن تبعیت خواهد کرد. اگرچه این پروژه هنوز کاملا مطمئن و تکمیل شده نیست، اما امیدواری های زیادی را برای درمان معلولیت های مختلف در آینده نه چندان دور ایجاد کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :