آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75150
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 12:46
تعداد بازدید : 874

تحرکات نگران کننده بازار ارز و فراموشی راه‎اندازی سنا

سامانه نظارت ثبت معاملات ارزی نیامد؛ شهر شلوغ شد

بانک مرکزی از اول دی ماه سال گذشته با حرارت و جدیت وارد گود مدیریت بازار آشفته ارز آزاد شد. این نهاد نظارتی قرار بود با استفاده از فناوری اطلاعات و راه‎اندازی سامانه‎ای جامع راه را بر هر گونه سواستفاده دلالان از شرایط بازار ارز ببندد و با فراهم کردن ثبت الکترونیکی معاملات ارزی نقش کانون صرافان را در تعیین قیمت‎ها پررنگ‎تر کند.

فناوران – با وجود گذشت بیش از 5 ماه از این طرح، اما همچنان نشانه‎ای از اجرایی شدن آن نیست. سامانه ثبت معاملات ارزی طراحی شده بود تا با ثبت ساعتی معاملات از سوی صرافی‎های مجاز، اطلاعات را مدیریت کند و از این راه فرصت تعیین نرخ‎ها از سوی کانون صرافان و البته با استناد به معاملات واقعی ثبت شده و زیر نظر بانک مرکزی را فراهم کند. 
اما ظاهرا سمبه فعالان غیر رسمی بسیار پر زورتر از بانک مرکزی است. این طرح در حال حاضر به طور کامل به کما رفته و خبری از الکترونیکی شدن معاملات بازار ارز نیست. البته برخی تحلیلگران بازار ارز اعتقاد دارند، این فقط دلالان نیستند که در مقابل راه اندازی این سامانه مقاومت می‎کنند. بلکه خود صرافی‎های مجاز و حتی صرافی‎های بانک‎ها میلی به این کار ندارند. 

 چرا با الکترونیکی شدن بازار ارز مقابله می‎شود؟
برای پی بردن به چرایی مقاومت صرافی‎های مجاز در مقابل الکترونیکی شدن بازار ارز و ثبت معاملات ارزی، کافی است که بدانیم صرافی‎های مجاز که هیچ خبر می‎رسد حتی صرافی بانک‎ها هم در حال حاضر به گونه‎ای در بازار عمل می‎کنند که باید فعالیت‎هایشان دور از نظارت باشد. چه برسد به ثبت آنلاین. 
ایسنا در گزارشی مدعی شد، این روزها در بازار ارز فردوسی و استانبول دلارهایی توسط صرافی یک بانک توزیع می‎شود که اهالی ارزی این منطقه از آن به عنوان دلارهایی با پسوند نام بانک مربوطه یاد می کنند؛ دلارهایی که خاص نیستند بلکه نحوه پرداخت و نرخ گذاری آن تامل برانگیز است.
صرافی این بانک که تمایلی برای فروش میزان خرد ارز حتی تا حد 20 تا 30 هزار دلار هم ندارد و عنوان می‎کند که برای چنین ارقام خردی به هر صرافی بانک دیگری هم می توانید مراجعه کنید، پایه معاملات خود را اغلب روی 100 هزار دلار و به طور عمده قرار داده است.
تا اینجا چندان غیر طبیعی نیست اما مهم آن است که این صرافی در مقابل فروش دلارهای خود برای مشتریان تخفیف مناسبی هم قائل شده و برخلاف صرافی سایر بانک‎ها در مقابل فروش برای مشتریان خاص خود در مقاطعی بین 10 تا 15 تومان و حتی بیشتر برای هر دلار نرخ را پایین‎تر از نرخ بازار تعیین می کند. فروش دلار با نرخی پایین تر از نرخ روز شاید برای دلالان بازار تا حدی طبیعی باشد اما از سوی صرافی یک بانک حتی برای حجمی حدود 100 هزار دلار تامل برانگیز است؛ آن هم اگر تخفیف چشم گیر باشد و صرافی سایر بانک ها زیر بار چنین تخفیفی برای مشتری نروند.
 با راه‎اندازی سامانه ارزی و ثبت آنلاین معاملات امکان چنین اقداماتی از سوی بانک یا هر صرافی دیگر غیر ممکن یا خیلی سخت می‎شود. با این دیدگاه می‎توان حمایت صرافی‎ها از دلالان در مقابله با بانک مرکزی را هم توجیه کرد. 

 جنبه های توزیع ارز با نرخ پایین تر از بازار
در کنار اینکه تزریق اینگونه نقدینگی به بازار حتی در قالب توزیع دلار با این روش می تواند افزایش معاملات کاذب و سفته بازی و اثرگذاری در تورم را به همراه داشته باشد. رفتار چنین صرافی هایی برای مبادرت به فروش ارز جاذبه ساز از دو جنبه قابل بررسی است؛ اول این که بانک مرکزی پشتوانه آن باشد و دیگر اینکه مسیر ورود ارز به صرافی این بانک غیر از مسیر طبیعی آن باشد.
حضور بانک مرکزی برای تامین ارز صرافی این بانک و توزیع حجم بالا با این روش چندان قابل پذیرش نیست، چراکه اگر فروش ارز جاذبه ساز که در سالهای قبل در بازار اتفاق می افتاد، گره گشای مشکل قیمت ارز و منابع آن بود بی تردید در حال حاضر هم خود بانک مرکزی نسبت به انجام آن اقدام می کرد. 
پس بانک مرکزی نمی تواند موافق فروش ارز به چنین روشی باشد مگر آنکه بخواهد از طریق صرافی یک بانک نسبت به کسری نقدینگی اقدام کند که البته این موضوع هم چندان قابل قبول نیست. این در حالی است که به بنابر اعلام مقامات ارزی و نظارتی بانک مرکزی در حال حاضر بخش عمده ارز بازار نه توسط این بانک بلکه از سوی صادرکنندگان تامین شده و بانک مرکزی نقش خاصی در تامین ارز بازار آزاد ندارد.
نتیجه محتمل تر ورود ارز به صرافی هایی با این شرایط از راه‎هایی غیر از مسیر معمول است. سرکشی به سایر صرافی‎های بانک‎ها و پرس و جو از صرافی‎های خصوصی و دست فروشان بازار نشان می دهد که دیگر صرافی های بانک‎ها حداقل در محوطه میدان فردوسی، به هیچ عنوان حاضر به تخفیف در نرخ ارز فروخته شده حتی با حجم بالا نیستند. در عین حال که بررسی ها این موضوع را تایید می کند که صرافی مورد نظر ارز خود را از بخش خاصی تامین کرده و توزیع کننده ارزهای آن است؛ بنابراین کاهش در قیمت فروش ضرری را برای آن به دنبال نداشته و تنها نسبت سودآوری را تا حدی کم می کند. این در حالی است که در چنین شرایطی سودجویان وارد معامله با این قبیل صرافی ها شده و با ارائه مدارک افراد مختلف و ترفندهای دیگر نسبت به خرید ارز اقدام کرده و با جریان سازی در بازار سودهای کلانی را به جیب می زنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :