آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75144
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 12:38
تعداد بازدید : 952

افشای برنامه آمریکا برای جاسوسی از موبایل ها

گزارش ها حاکی است که آژانس امنیت ملی آمریکا قصد جاسوسی از گوشی های هوشمند را داشته است.

ایسنا- آژانس امنیت ملی آمریکا برای هک کردن لینک های اطلاعاتی به بازارهای اپلیکیشن دو شرکت گوگل و سامسونگ و وارد کردن نرم افزارهای جاسوسی خود در گوشی های هوشمند برنامه داشته است.
پایگاه خبری اینترسپت اعلام کرد که این سازمان اطلاعاتی آمریکایی این برنامه را با همکاری گروه موسوم به اتحاد “پنج چشم” متشکل از انگلیس، کانادا، نیوزلند و استرالیا پیش برده است.
در این گزارش که براساس اسناد فاش شده توسط ادوارد اسنودن مامور سابق آژانس امنیت ملی آمریکا است، آمده که هدف از این برنامه افزایش تجسس در گوشی های هوشمند بوده است.
براساس اسناد محرمانه افشا شده توسط اسنودن، به نظر می رسد درباره این برنامه در نشست های سرویس های اطلاعاتی در سال های 2011 و 2012 مذاکره شده است.
این پروژه جاسوسی موسوم به “شاخ محرک” به آژانس های اطلاعاتی این امکان را می داده که ارتباطات گوشی های هوشمند با بازارهای دانلود اپلیکیشن را به اصطلاح بربایند و به طور مخفیانه نرم افزار جاسوسی خود را در گوشی کاربر وارد کنند و اطلاعات موجود در گوشی را برداشت کنند.
آژانس های جاسوسی همچنین می توانستند از این نرم افزار برای ارسال اطلاعات غلط به اهداف خود و گیج کردن دشمنان احتمالی خود استفاده کنند.
پایگاه خبری اینترسپت همچنین گزارش داده است، بخشی از این برنامه جاسوسی به دلیل نگرانی درباره وقوع یک “بهار عربی دیگر” یا گسترش جنبش های مردمی بوده است. آژانس های جاسوسی مشخصا این برنامه برای منطقه آفریقا و به ویژه کشورهای سنگال، سودان و کنگو در نظر گرفته بودند ولی سرورهای دانلود اپلیکیشن در فرانسه، کوبا، مراکش، سوییس، باهاما، هلند و روسیه را نیر هدف قرار داده اند.
در آن زمان، بازار اپلیکیشن گوگل “بازار آندرویید” نام داشت ولی در حال حاضر به گوگل پلی تغییر نام داده است. آژانس های جاسوسی گروه “پنج چشم” برای توسعه این برنامه، ضعف هایی را در مرورگر یوسی بروزر که متعلق به گروه علی بابا که در چین و هند محبوب است و حدود 500 میلیون کاربر دارد، پیدا کرده اند.
این سند همچنین توسط شبکه خبری سی بی سی کانادا منتشر شده که می گوید هدف از این برنامه جمع آوری اطلاعات درباره مظنونین تروریستی و دیگر اهداف اطلاعاتی از جمله جستجوهای آنلاین، شمارهای سیم کارت، آی دی دستگاه ها و موقعیت گوشی های هوشمند بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :