آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75143
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 12:37
تعداد بازدید : 836

ساخت باتری گوشی با ته سیگار

محققان کره ای به راه حل جدیدی دست یافته اند تا از انرژی نهفته در ته سیگار برای ساخت باتری گوشی هوشمند یا تبلت استفاده کنند.

خبرگزاری مهر- استعمال دخانیات و مصرف سیگار تبدیل به یکی از معضلات مهم جهانی شده که نه تنها هر ساله با افزایش قابل توجهی روبه رو است بلکه بر تعداد قربانیان آن نیز افزوده می شود. محققان دانشگاه ملی سئول معتقدند، با استفاده از ته سیگارها می توان به ماده مناسب تری برای ذخیره انرژی دست پیدا کرد تا منبع متفاوتی از انرژی را در اختیار داشت.
ماده اصلی در این فرآیند cellulose acetate fibres نام داشته که در فیلترهای ته سیگار وجود دارد. فیبرهای سلولاز استات در هنگام استنشاق سیگار برخی از ریز ذرات خود را نگه می دارند. اما محققان با استفاده از فرآیندی با نام pyrolysis می توانند فیبرها را از ریز مواد جدا کرده تا دوباره بتوانند از آن استفاده کنند. کربن استفاده شده در فیلترهای سیگار به علت سطح وسیع از قدرت بالای ذخیره انرژی برخوردار است.
پرفسور Yi سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید: « در این روش فیلترهای موجود در ته سیگارها را به یک سیستم سه الکترودی متصل کردیم تا میزان کیفیت و همین طور شارژ سنجیده شود. نتایج تحقیقات نشان داد که فیلترها بسیار بهتر از  graphene یا nanotube عمل می کنند.»
در پایان، ته سیگارها بازیافت شده و برای ساخت باتری گوشی هوشمند یا تبلت ها که بسیار مهم هستند، استفاده شدند.
یکی از بزرگ ترین رقابت های کمپانی های فناوری را می توان در تولید ساخت باتری موثرتر برای گوشی هوشمند و تبلت ها دانست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :