آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75138
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 12:29
تعداد بازدید : 957

سواستفاده از تعرفه کالاهای وارداتی به صفر رسید

رییس کل گمرک ایران گفت: امکان سواستفاده از تعرفه دیگر کالاها در واردات با سامانه جامع گمرکی به صفر رسیده است و به همین علت درآمد گمرک سال گذشته ۶۵ درصد رشد داشت.

خبرگزاری فارس- مسعود کرباسیان با بیان اینکه 87 درصد کالاهای وارداتی کشور مربوط به کالاهای واسطه ای است، گفت: آنچه مردم در بازار مشاهده می کنند، مربوط به کالاهای مصرفی است، اما بسیاری از موادی که به واحدهای تولیدی و بنگاه ها می رود، مربوط به کالای مواد اولیه است و آمار گمرک چنین موضوعی را اثبات می کند.
معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند نظام تعرفه ای در کشور یکی از عوامل قاچاق کالا محسوب می شود، تصریح کرد: از مانیفست ارایه شده برای کالای وارداتی از کشور مبدا تا انبار پرداخت ارز سامانه جامع گمرکی و دیگر موارد به امکان جایگزینی تعرفه ارزان تر برای دیگر کالاها وجود ندارد.
رئیس کل گمرک ایران تاکید کرد: در همه دنیا لزومی ندارد که ارزیاب کالا را بررسی کند، همچنین شرکت حمل ونقل یک کالا را وارد کرده آیا می توان گفت که اسناد جعلی ارایه می کند؟ کالایی که ثبت سفارش می شود، از طریق سیستم بانکی پول گرفته و بانک پول را برای مبدا حواله می کند، آیا می توان گفت بانک نیز پول را برای کالای دیگر حواله کند. پس از آن نیز شرکت حمل بار را به داخل آورده است، پس در این باره امکان ورود کالا با تعرفه های دیگر وجود ندارد.
کرباسیان با بیان اینکه به دنبال افزایش کد تعرفه کالا از 8 رقم به 11 رقم هستیم، گفت: 4 رقم دیگر که به تعرفه کالا اضافه خواهد شد، مربوط به قیمت کالا است و فرض آن این بوده که اگر یک تلویزیون 26 اینچ با یک تعرفه وارد کشور می شود، بدانیم قیمت آن نیز چه میزان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :