آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75137
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 12:26
تعداد بازدید : 929

خریداران در انتظار ورود نوبرانه‌های اپل

مک های کهنه دل آزار شد

انتشار خبر ورود مک بوک های جدید اپل با کارت های گرافیک جداگانه از هفته آینده موجب شده که بازار مک بوک های قدیمی کم مخاطب شود.

مریم عسگری
به گفته فعالان بازار با انتشار خبر ورود مک بوک های 15 اینچی اپل با پردازنده های گرافیکی AMD مک بوک های قدیمی تر با کاهش سهم فروش در بازار مواجه شدند.
علیان یکی از فعالان بازار در این باره می گوید: حدود یک ماه است که مک بوک هایی که به پردازنده گرافیکی انویدیا مجهز بودند از سوی اپل عرضه نشده و به همین دلیل در بازار کمیاب شده اند.به گفته وی، اپل روی تولید و عرضه مک بوک های جدید این خانواده تمرکز کرده است و به همین دلیل خریداران درانتظار ورود نسل جدید مک بوک های این خانواده هستند.
به عنوان مثال مدل MGXC2 که زمانی از پرفروش های بازار بود در حال حاضر در بازار کمیاب شده است و فروشندگان برای این مک بوک کمیاب قیمت های گوناگونی ارایه می دهند و به عبارتی قیمت گذاری برای این مدل مک بوک سلیقه ای است.
وی با اشاره به کاهش حجم تقاضا از بازار کامپیوتر می گوید: بازار در شرایطی خوبی نیست و اکثر افرادی که برای خرید به بازار می آیند در حقیقت تماشاگرهایی هستند که برای مقایسه قیمت یا اطلاع از موجودی کالاها به بازار مراجعه می کنند.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید این خبر می گوید: اپل بازار مخصوص به خود را دارد و در شرایط فعلی انتشار خبر ورود مک بوک های 15 اینچی جدید اپل با پردازنده های گرافیکی جدا که از خانواده AMD هستند تاثیر بیشتری بر رکود بازار این کالا گذاشته است. وی می افزاید: البته مک بوک 12 اینچی جدید اپل در بازار مخاطب چندانی ندارد و علت هم قیمت گران و کانفیگ (ویژگی ای فنی) نه چندان مطلوب این دستگاه است.
وی می افزاید: این امیدواری وجود دارد که در ماه های تیر و مرداد بازار مک بوک و در کل بازار نوت بوک رونق گیرد. چرا که مک بوک و نوت بوک های جدید در ابتدای ورودشان به بازار قیمت گرانی داشته و حدود 15 روز تا یک ماه طول می کشد که این کالاها با قیمت های واقعی به بازار عرضه شوند.
این فعال بازار با اشاره به کاهش نسبی تقاضا برای تجهیزات جانبی با برند اپل نیز می گوید: همزمان با کاهش تقاضا برای مک بوک و همچنین آی پدهای اپل بازار تجهیزاتی نظیر موس و انواع کابل نیز بی رونق شده است و امیدواریم با رونق بازار کالاهای دیگر بازار تجهیزات جانبی نیز از رونق خارج شود.
کارشناسان نیز پیش بینی می کنند که بازار کالاهای کامپیوتری و همچنین محصولات اپل از اواخر تیر ماه یعنی زمان پایان امتحانات مدارس و دانشگاه ها رونقی نسبی گیرد.
 البته به شرطی که در بازار ارز با جهش ناگهانی قیمت و یا حتی کاهش قیمت دلار آزاد و در هم مواجه نشویم. زیرا تجربه ثابت کرده است که کاهش نرخ دلار آزاد درست به اندازه افزایش قیمت دلار به رکود بازار منجر می شود.
 چرا که در صورت کاهش نرخ دلار آزاد خریداران کالاهای کامپیوتری انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را داشته و از خرید خودداری کرده و در ضمن فروشندگان نیز بیشتر مواقع هنگام کاهش نرخ دلار آزاد از فروش کالاها خودداری می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :