آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75125
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 11:55
تعداد بازدید : 813

معاون رگولاتوری اعلام کرد:

آغاز تدوین مقررات نرم افزارهای پیام رسان در ایران

معاون سازمان تنظیم مقررات رادیویی گفت: کاهش میزان پیامک و تماس اپراتورها به دلیل فعالیت نرم افزارهای موبایلی یک چالش جهانی است و در کشور ما نیز آمار پیامک دیگر رشد نداشته و حتی رو به کاهش است.

ایسنا- معاون صدورپروانه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی درباره زیانی که برخی اپراتورها از ناحیه کم شدن تماس و پیامک به دلیل فعالیت نرم افزارهای موبایل داشته اند گفت: این نرم افزارها بر بستر یک اپراتور فعالیت می کنند و جایگزین خدمات اصلی شده اند.
صادق عباسی شاهکوه با بیان اینکه قطع کردن و یا مسدودسازی این نرم افزارها در دست وزارت ارتباطات نیست گفت: ما موضوعات را از دیدگاه اقتصادی نگاه می کنیم و سعی داریم ضرر و زیان را کاهش دهیم اما موضوعات فرهنگی و امثال آن در جای دیگری تصمیم گیری می شود.
معاون سازمان تنظیم مقررات همچنین درباره ساماندهی این نرم افزارها تاکید کرد: در دنیا هم هنوز به جمع بندی نرسیده اند که با این نرم افزارها چگونه برخورد کنند اما مدل های متفاوتی پیشنهاد می شود از جمله همکاری دو طرفه با اپراتورها و یا ارایه سرویس مشابه توسط اپراتور، ما هم هنوز نهایی نکرده ایم که چه کار می شود کرد اما به هر صورت این نرم افزارها باید براساس مقرراتی فعالیت کنند، ما هم امسال نسخه اولیه مقررات فعالیت این نرم افزارها را تهیه خواهیم کرد.
معاون رگولاتوری، با بیان اعطای مجوز نسل 3 و 4 به دو اپراتور بزرگ کشور گفت: در کمتر از هشت ماهی که از اعظای مجوز می گذرد این اپراتورها در بیش از 200 شهر کشور نسل سوم و در 70 شهر نسل چهارم را راه اندازی کرده اند که می توان گفت در دنیای یکی از سریعترین رشدها را داشته ایم.
عباسی شاهکوه همچنین با بیان اینکه در حوزه خدمات همچنان نیاز به رشد داریم افزود: برای پر شدن خلائی که در ارایه خدمات داشته ایم بر اساس مصوبه سال قبل کمسیون تنظیم مقررات بر آن شدیم تا امسال مجوز اپراتورهای مجازی را هم اعطا کنیم که این اپراتورها دیگر شبکه ایجاد نمی کنند و بر بستر شبکه اپراتورهای قبلی کار می کنند و تمرکز آنها روی خدمات است.
 مجوزهای PAP و ISP جمع آوری می شود
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به بحث تجمیع پروانه ها اشاره کرد و گفت: در حوزه ثابت هم همین کار را انجام داده ایم و با اعطای مجوزهای FCP یا همان اپراتور ثابت قصد داریم تمام مجوزهای قبلی که تحت عناوین PAP و ISP و امثال آنها را یکی کرده را با عنوان اپراتور ثابت صادر کنیم که این اپراتورها مانند اپراتورهای مجازی موبایل بر بستر شبکه موجود خدمات می دهند و بر انواع خاصی از خدمات متمرکز هستند.
معاون صدور پروانه سازمان تنظیم در ادامه گفت: شرکت هایی هم می توانند فقط در بخش خدمات ثابت فعال شوند که با عنوان servco  مجوز دریافت می کنند و بعنوان مرکز خدمات معرفی خواهند شد و در سال جاری مجوز آنها را نیز صادر خواهیم کرد که بر عکس اپراتورهای اصلی محدودیتی هم در تعداد ندارند.
 Wifi  را مانند اکسیژن همه جا گسترش خواهیم داد
عباسی همچنین در ادامه در خصوص گسترده شدن شبکه های با کیفیت بالا در سطح شهر گفت: شبکه های وای فای بعنوان کمک شبکه های موبایل ایجاد شده اند و به دلیل خاصیتی که دارند می توانند در همه نقاط وجود داشته باشند که ما در مجوزهای جدید به اپراتورهای ثابت FCP که هم اکنون تحت عنوان شرکت های PAP فعالیت می کنند این مجوز را داده ایم و تشویقشان می کنیم که در محیط خارج هم خدمات بی سیم تحت پروتکل wifi ارایه کنند و به نوعی از کاملا ثابت بودن خارج شده و به کمک شبکه موبایل بیایند، در نهایت اینکه این wifi مانند اکسیژنی است که باید همه جا در دسترس باشد و مردم بتوانند از آن استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :