آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75123
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 11:44
تعداد بازدید : 761

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو:

جامعه ایران نیازمند سواد اطلاعاتی است

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: جامعه ایران نیازمند سواد اطلاعاتی است تا از ضررهای احتمالی فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در امان بماند.

کمیسیون ملی یونسکو- دیروز در مراسم افتتاحیه همایش سواد اطلاعاتی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات محمد رضا سعید آبادی با تاکید بر اهمیت و ضرورت سواد اطلاعاتی در ایران به گسترش اطلاعات و مشکل های آن اشاره کرد و افزود: اطلاعاتی که موجود است به روز، قدیمی، قابل اعتماد، صحیح، گمراه کننده و اشتباه هستند، بنابراین هر شهروند به خصوص نسل جوان باید علاوه بر سواد ابزاری که امکان کار با فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی دارد، به سواد اطلاعاتی نیز مجهز شود.
وی با بیان اینکه معلمان و مربیان باید در وهله اول با سواد اطلاعاتی آشنا شوند تا امکان آموزش سواد اطلاعاتی را به دانش آموزان پیدا کنند، یادآور شد: سواد اطلاعاتی یعنی مجموعه ای از توانایی ها شامل تعیین اطلاعات مورد نیاز است؛ اینکه اطلاعات چگونه شکل گرفته و سازمان یافته است، بهترین منابع برای اطلاعات مورد نیاز چیست، توانایی دستیابی به منابع مورد اعتماد و با اعتبار چیست و همچنین توانایی ارزیابی نقادانه منابع اطلاعات و به اشتراک گذاشتن اطلاعات تولید شده است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو افزود: جامعه ای توسعه یافته خواهد بود و ایران هنگامی می تواند به اهداف 1404 برسد که از حالا علاوه بر توانایی استفاده از ابزار اطلاعاتی، توانایی سواد اطلاعاتی برای تشخیص اطلاعات دقیق، علمی، مفید و معتبر را از اطلاعات اشتباه، گمراه کننده و غیر مفید به دست آورد.
این همایش با حضور مدرسان یونسکو دکتر ایندارجیت بنرجی مدیر بخش جامعه اطلاعاتی یونسکو و دکتر ایرماگاردا کاسینکایت کارشناس این بخش به مدت 2روز برای معلمان و مربیان برگزار می شود.
در مراسم افتتاحیه همایش سواد اطلاعاتی که از طرف کمیسیون ملی یونسکو و سازمان فناوری اطلاعات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، محمد رضا سعید آبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات و اینراجیت بانرجی مدیر بخش اطلاعاتی یونسکو سخنرانی کردند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :