آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74556
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 12:53
تعداد بازدید : 1635

ساخت دوربین سه بعدی ارزان برای تولید تصاویر باکیفیت

محققان دانشگاه های نورث وسترن و کلمبیا با الهام از دوربین کینکت مایکروسافت و چشم انسان، یک دوربین سه بعدی ارزان تولید کرده اند که به تولید تصاویری با کیفیت بالا پرداخته و در همه محیط ها از جمله فضای آزاد کار می کند.

ایسنا- ارزان ترین دوربین سه بعدی تا به امروز، دوربین کینکت مایکروسافت است که در سال 2010 به بازار و برای صنعت بازی رایانه ای عرضه شد.
این دوربین نیاز به اهرمک و کنترلگر را با ارایه احساس ژست بازیکن کنار گذاشته و کاربر را بطور کامل در بازی غرق می کند.
اما این دوربین از محدودیت هایی برخوردار است، از جمله این که در فضای آزاد کار نمی کند و همچنین تصاویر نسبتا بی کیفیتی تولید می کند.
به گفته محققان، یک دوربین سودمند باید در محیط های عادی همیشگی قابل استفاده باشد که فضای آزاد یکی از آن هاست. آن ها معتقدند که اگرچه دوربین کینکت با این محدودیت روبروست، اما اسکنر سه بعدی تضاد حرکت آن ها از این قابلیت برخوردار است.
این پروژه توسط سازمان تحقیقات دریایی و وزارت انرژی آمریکا حمایت می شود.
دوربین جدید از کاربردهای زیادی برای دستگاههای علمی و صنعتی برخوردار است که بر ثبت تصاویر اشکال سه بعدی در فضاهایی مانند روباتیک، بیوانفورماتیک، واقعیت افزوده و تولید اتوماسیون تکیه دارند.
این دوربین همچنین می تواند برای اهداف ناوبری مورد استفاده قرار گرفته و روی هرچیزی از خودرو گرفته تا ویلچرهای موتوردار نصب شود.
این یافته ها در نشست بین المللی عکاسی محاسباتی موسسه مهندسان برق و الکترونیک در هوستون ارایه شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :