آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74548
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 12:45
تعداد بازدید : 1952

نوبخت برای دفاع از شورای عالی فناوری اطلاعات به مجلس می‌رود

روز سرنوشت شوراهای ICT

طرح «ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی و حذف ماده 4 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» امروز به رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذاشته می شود. فناوران- در حالی که دو فوریت و یک فوریت این طرح شهریور ماه سال گذشته رد شده بود، با اصرار و پیگیری نمایندگانی چون نصرالله پژمان فر و مهرداد بذرپاش، روز یکشنبه، تغییر دستور جلسه مجلس برای بررسی این طرح به رای گذاشته شد که به تصویب نمایندگان رسید. به این ترتیب طرحی که به نظر می رسید با تصویب نشدن فوریت آن، عملا از دور خارج شده و خیال دولت از بابت آن راحت است، اما ممکن است امروز سبب حذف شورای عالی فناوری اطلاعات شود.به نظر می رسد دولت برای جلوگیری از این اتفاق کاملا مصمم است چرا که قرار است محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیرتی و برنامه ریزی و سخنگوی دولت، برای دفاع از شورای عالی فناوری اطلاعات به مجلس برود. موضوعی که زمانی اهمیت آن بیشتر می شود که بدانیم معمولا بالاترین مقام دولتی که برای دفاع از طرحی به مجلس می رود، نوبخت است. در آستانه تصویب این طرح، به بررسی نظرات موافقان و موافقان اصلی طرح و دلایل شان پرداخته ایم.

نصرالله پژمان فر:شورای عالی فضای مجازی جامع است
حجت الاسلام نصرالله پژمان فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو جبهه پایداری کسی بود که با تقاضای تغییر دستور مجلس شورای اسلامی، طرح ادغام شورای فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی را روباره به جریان انداخت. وی در توضیح دلایل این تقاضا گفت: در حال حاضر شورای فناوری اطلاعات و شورای عالی فضای مجازی دارای وظایف واختیارات یکسانی هستند که ریاست هر دو شورا را رییس جمهور عهده دار است، وجود این دو شورا باعث سردرگمی در تصمیمات، موازی کاری و تداخل در بسیاری از مسایل می شود. ترکیب شورای عالی فضای مجازی جامع تر است و با وجود شورای عالی فضای مجازی ضرورتی ندارد که شورای دیگری داشته باشیم.
رییس شورای عالی فضای مجازی:دو پادشاه در یک اقلیم نگنجند
بسیاری معتقدند ماجرای ادغام دو شورا، با هدایت محمد حسن انتظاری پیش می رود. وی در این مورد به خبرنگار ما گفت: ما دخالتی در طرح مجلس نداشته ایم. اما پیشتر کمیته ای در شورای عالی فضای مجازی برای بررسی هم پوشانی دو شورا تشکیل شده بود و خود آقای رییس جمهور گفته بود اگر این هم پوشانی وجود داشته باشد، خودشان لایحه ادغام را ارایه خواهند کرد.
 به نظر ما شورای عالی فضای مجازی نقطه مرکزی تصمیم گیری است و اگر شورای دیگری با شرح وظایف یکسان وجود داشته باشد، دچار نقض غرض شده ایم.
محمد سلیمانی: تلاش برای رفع موازی کاری
وزیر ارتباطات دولت احمدی نژاد و عضو دیگر جبهه پایداری و رییس کمیته فناوری های نوین مجلس طراح طرح ادغام شوراها بوده است. وی معتقد است این طرح در راستای اصلاح قوانین و اختیارات شورای عالی فناوری اطلاعات و حل موازی کاری این شورا با شورای عالی فضای مجازی در دستور کار قرار گرفته که قرار است. وی از نیمه اول سال گذشته پیگیر این طرح بوده است و با وجود یک بار رد فوریت آن در مجلس، با کمک دیگر هم فکرانش در مجلس، مصرانه خواستار تصویب این طرح است.
دولت:یک اتفاق ناگوار
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات و جانشین دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در این باره به خبرنگار ما گفت: امیدواریم نمایندگان مجلس با تصویب نکردن این طرح از یک اتفاق ناگوار جلوگیری کنند. در صورت حذف ماده 4 قانون اختیارات وزارت ارتباطات، نه تنها اختیارات دولت در این حوزه سلب می شود که مجلس نیز اختیار نظارتی خود را از دست خواهد داد. 
متاسفانه شورای عالی فضای مجازی که نتوانسته توفیقی در بحث سیاست گذاری داشته باشد، به دنبال ورود به حوزه اجرا و توسعه اختیارات خود است. این در حال یاست که به نظر می رسد این شورا از اختیارات کافی برای فعالیت برخوردار است.
مرکز پژوهش ها:خلاف حکم مقام معظم رهبری
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اما نهم شهریورماه نظر کارشناسی خود را در مخالفت با این طرح ارایه کرده است. در متن این اظهار نظر آمده است: «مطابق فرمان مقام معظم رهبری، اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی فضای مجازی و وظایف و اهداف شورای مزبور مورد تصریح واقع شده اند. بنابراین هرگونه تغییر در وظایف و کارکرد این شورا منجر به اصلاح و نقض حکم رهبری شده و خلاف موازین شرع و مغایر اصل 57 قانون اساسی تلقی می شود و این امر صرفا در صلاحیت مقام معظم رهبری است. شورای نگهبان نیز مکررا در نظریات خود سلب یا اضافه کردن وظایفی از سوی مجلس به نهادهایی که به موجب فرمان رهبری تشکیل شده اند را خلاف موازین شرع و مغایر اصل 57 قانون اساسی دانسته است.
احمد توکلی: مگر مجلس را می توان در مجمع تشخیص ادغام کرد؟
دو نماینده شاخص مجلس شورای اسلامی در زمان طرح فوریت این طرح به مخالفت با آن پرداخته بودند. احمد توکلی گفته بود: در دولت جدید شورای عالی فناوری اطلاعات در قالب دولت الکترونیکی در حال کار است، این کار در حوزه کاری شورای عالی فضای مجازی نیست، بنابراین وجود شورای عالی فناوری اطلاعات ضروری است.ایرج ندیمی نیز گفت: وجود هر دو شورا به انجام وظایف خطیر در حوزه فضای مجازی کمک می کند. استدلال این طرح به معنای حذف یک مرجع تصمیم گیر به نفع یک مرجع تصمیم گیر دیگر است و مثل این است که مجلس را در مجمع تشخیص مصلحت نظام ادغام کنیم در حالی که هر دو تصمیم گیرنده هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :