آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74514
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1394 11:9
تعداد بازدید : 1563

درپی موافقت نمایندگان مجلس با کلیات و برای بررسی جزییات

طرح ادغام شوراهای فاوا به کمیسیون صنایع و معادن رفت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 135 رای موافق با کلیات طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی موافقت کردند.


فناوران- هرچند نمایندگان ملت به کلیات رای موافق دادند، اما با تذکر احمد توکلی و موافقت رییس مجلس، این طرح به کمیسیون بازگشت تا وظایف وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی تفکیک شود.

 موافقان چه گفتند؟
علی اصغر زارعی نماینده مردم تهران در مجلس نهم در موافقت با این طرح گفت: جلسات شورای عالی فناوری اطلاعات به صورت محدود در دهه گذشته برگزار شده است، این در حالی است که در دهه اخیر شاهد تحولات وسیع در عرصه فناوری های اطلاعاتی هستیم، بنابراین تصمیماتی که در گذشته در این زمینه اتخاذ شده امروز جوابگوی فضای اطلاعاتی و فناوری های ارتباطی نوین نیست. به دلیل اینکه امروزه بسیاری از شئونات اجتماعی و اقتصادی تحت تاثیر این موضوعات است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمی توان با ساختار گذشته پاسخگوی نیازهای جدید در زمینه ارتباطات بود؛ نکته دیگر اینکه باید به مسایلی مانند امنیت ارتباطات و تهدیدهای سایبری توجه جدی شود، بعد از یک دهه باید ساختار متناسبی با فضاهای جدید ارتباطی آماده شود.
زارعی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را به ریاست رییس جمهور ابلاغ کردند بنابراین از لحاظ قانونی مسایل اجرایی همچنان در اختیار وزارتخانه تخصصی و هیات دولت خواهد بود.
کمال علی پور خنکداری نماینده مردم قائمشهر نیز در موافقت با این طرح گفت: طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات با شورای عالی فضای مجازی یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود و نباید فراموش کرد رهبر معظم انقلاب تشکیل شورای عالی فضای مجازی را اصل انقلاب اسلامی دانسته اند پس بنابراین نباید در این زمینه دغدغه و نگرانی وجود داشته باشد.
علی پور در این زمینه یادآور شد: طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات با شورای عالی فضای مجازی باعث نظارت قوی تر مجلس خواهد شد، مقام معظم رهبری در این زمینه فرموده اند که باید نقطه کانونی متمرکز ایجاد شود که این موضوع گویای این مطلب بوده که باید از موازی کاری جلوگیری شود.
در ادامه غضنفرآبادی نماینده مردم بم نیز در موافقت با طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات با شورای عالی فضای مجازی افزود: مقام معظم رهبری با ابلاغ خود در تاریخ 17 اسفند سال 90 در خصوص تشکیل شورای عالی فضای مجازی موضوع را روشن کردند و با توجه به اینکه فضای فناوری های اطلاعاتی گسترش یافته بنابراین باید با پیروی از دستورات مقام معظم رهبری از خطرات احتمالی این پیشرفت ها نیز جلوگیری شود.

 استدلال مخالفان چه بود؟
حسن علوی نماینده مردم سنندج در جریان رسیدگی به این طرح به عنوان مخالف گفت: شورای عالی فضای مجازی، شورای سیاستگذاری است که اساسی ترین نکته آن این است که این شورا بالاتر از دولت قرار دارد اما شورای فناوری اطلاعات در بدنه دولت بوده و ماهیت اجرایی دارد لذا وظایف این دو شورا در اجرا و سیاستگذاری با یکدیگر متفاوت است.
علی محمد احمدی نماینده دهلران نیز گفت: ما باید امور را با دقت و نظارت بیشتری دنبال کنیم. موضوعی مطرح می شود مبنی بر اینکه وجود شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی فناوری اطلاعات نوعی موازی کاری است در حالی که اینگونه نیست و شورای عالی فناوری اطلاعات به دنبال امور اجرایی و سیاست های اجرایی است.

 دفاع نوبخت
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت، برای مخالفت با طرح ادغام صبح دیروز همراه با وزیر ارتباطات به مجلس رفته بود، هرچند که دفاعیاتش کارساز نشد. وی گفت: طرحی که با عنوان ادغام شورای عالی فضای مجازی در شورای عالی فناوری اطلاعات هم اکنون توسط نمایندگان درحال بررسی است با مقدمه ای آغاز شده که هم هدف توجیهی طرح و هم دلایل آن را بیان می کند.
نوبخت با یادآوری این که در دلایل ارایه این طرح اطلاعات نادرستی به نمایندگان ارایه شده است، افزود: در دلایل توجیهی این طرح آن طور بیان شده که رهبر معظم انقلاب خواهان ادغام این دو شورا هستند و ایشان مجوز آن را ابلاغ کرده اند.
وی اضافه کرد: در نگارش متن این طرح و سخنان نمایندگان به گونه ای است که گویی منویات رهبر معظم انقلاب بر این است که این ادغام انجام شود در این راستا من از ریاست مجلس که همواره منویات رهبر معظم انقلاب درباره برخی از موضوعات را به مجلس منعکس می کند، می خواهم که بگویند که آیا نظر رهبر معظم انقلاب در راستای ادغام این طرح است. 
لاریجانی نیز در پاسخ به درخواست نوبخت گفت: در مورد این طرح از طرف رهبر معظم انقلاب چیزی به ما منتقل نشده است.
پس از سخنان لاریجانی، نوبخت ادامه داد: بنابراین، اینکه برخی از نمایندگان بدین گونه موضوع را منعکس می کنند از ابتدا سالب به انتفاع موضوع است. 
سخنگوی دولت افزود: طراحان این طرح بیان کردند که شورای عالی مجازی جامع تر از شورای عالی فناوری اطلاعات است که من می خواهم طراحان این طرح مطالعات غیر دقیقی را که به نمایندگان داده اند اصلاح کنند. 
نوبخت اضافه کرد: طراحان تصریح کردند که همه اعضای شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی حضور دارند که این اطلاعات نادرست است. 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: آنجه که وظیفه شورای عالی فضای مجازی است با توجه به تصریحی که در ابلاغیه رهبر معظم انقلاب است عمدتا به بحث فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و اینترنت مربوط می شود اما در شورای عالی فناوری اطلاعات که یک زیر بخش وزارتخانه است موضوع دولت الکترونیکی است. 
نوبخت خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما در بودجه سال 94 بیش از 4 هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت ارتباطات قرار دادید تا بین روستاها در جهت زیرساخت ها توزیع شود. شما با تصویب این طرح می خواهید اختیارات خودتان را در ارتباط با این 4 هزار میلیارد تومان که می توانید از وزیر سوال کنید به شورای عالی فضای مجازی واگذار کنید. 

 تذکر به موقع توکلی و دوشوری شدن طرح
در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 135 رای موافق با کلیات طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی موافقت کردند.
با این حال احمد توکلی در تذکری گفت: اگر ماده 4 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حذف شود این وزارتخانه بی اثر می شود، پس بهتر است که اصلاحاتی در این زمینه انجام شود. 
وی افزود: ماده 4 این طرح ابزار اجرایی برای مواد دیگر این طرح است که اگر حذف شود وظایف اجرایی وزارتخانه حذف می شود. 
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در ماده 2 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وظایف این وزارتخانه و در ماده 4 این قانون نیز ابزارهای اجرایی آن آمده است و اگر ما ماده 4 را حذف کنیم عملا ابزارهای اجرایی وزارت ارتباطات را از آن گرفته ایم.
رییس مجلس نیز این اشکال را وارد دانست و گفت: در هنگام بررسی جزییات باید به این اشکال توجه کرد. 
لاریجانی ادامه داد بهتر است ما این طرح را دو شوری کنیم (بررسی جزییات پس از رسیدگی در کمیسیون تخصصی) تا به کمیسیون برود و در کمیسیون وظایف تفکیک شود، آن قسمتی که جزو وظایف شورای عالی فضای مجازی است به این شورای عالی واگذار شود و آن قسمتی که مربوط به اجرای وزارت ارتباطات است در وزارتخانه باقی بماند.پس از سخنان رییس مجلس این طرح برای بررسی بیشتر و رسیدگی به آن به صورت دو شوری به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :