آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74394
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1394 1:8
تعداد بازدید : 1750

فناوری اطلاعات صنعت نفت را متحول می‌کند

ورود شرکت های IT به حوزه طلای سیاه

بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در حالی به کار خود را در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران پایان داد که در میان جمع شرکت های نفت، گاز، انرژی و صنایع وابسته به آن، شرکت های حوزه فاوا نیز به چشم می خوردند. در نگاه اول شاید این حضور، قدری برای مخاطب، سوال برانگیز و عجیب باشد، اما در زیر پوست این حضور، مساله دیگری نهفته که به ما گوشزد می کند، صنعت آی سی تی، امروز دیگر نه فقط در حوزه های مالی، بیمه ای، سلامتی و رتق و فتق امور اداری، بلکه در حوزه وسیع انرژی نیز ریشه دوانده و کنترل بسیاری از امور حساس در انتقال داده ها و طراحی شبکه ها، پالایشگاه ها و خطوط لوله را به دست گرفته است.

فناوران- برقراری شبکه های صنعتی برای انتقال داده، طراحی واحدهای بهره برداری، پیاده سازی سیستم های کنترلی، و انجام محاسبات دقیق برای اکتشاف نفت همگی از جمله فرآیندهایی است که جز با کمک گرفتن از فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت ممکن نیست. 
در گزارش پیش رو به بررسی دیدگاه های کارشناسان حوزه نفت و انرژی از یک سو و کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت نفت از نگاه کارشناسان حوزه فاوا می پردازیم.
 رویکرد جدید
فناپ امسال می خواهد با نگاه جدیدی در حوزه نفت، گاز و انرژی فعالیت کند. این جمله را سید مسعود سعیدی، مدیر واحد توسعه بازار شرکت فناپ بیان می کند و می گوید: فناپ احساس کرد با توجه به نزدیک شدن به دوران رفع تحریم ها و اتفاقات جدیدی که در حوزه نفت، گاز و انرژی روی خواهد داد و همچنین حضور شرکت های خارجی، می تواند به ایجاد بخشی از این دانش تخصصی در داخل کشور کمک کند، به نحوی که در حوزه فاوای نفت بتوان از توانمندی های داخلی استفاده کرد.
او می افزاید: وقتی پیمانکارهای نفتی وارد امضای قرارداد می شوند A تا Z پروژه را انجام می دهند؛ حتی در حوزه هایی که در ایران توان انجام شان وجود دارد، اما این سوال پیش می آید که چرا وقتی کشور در حوزه آی سی تی توانمندی دارد، چرانباید در این بخش از توان داخلی استفاده شود؟!
سعیدی، با بیان اینکه پروژه های نفتی به شدت نیازمند پایش و نظارت الکترونیکی هستند، گفت: در حوزه زیرساخت کمک های زیادی می توان انجام داد، فعالیت های ما در حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به پنج دسته تقسیم می شود و این شرکت آمادگی ارائه خدمات در زمینه راهکارهای جامع اطلاعاتی، پایش و حفاظت الکترونیکی، طراحی، تامین، مشاوره و نظارت، خدمات عمومی و سلامت هوشمند و درنهایت زیرساخت را دارد.
 نرم افزار و نفت
کاربرد نرم افزار در صنعت نفت و گاز بیش از سایر صنایع است، چرا که پیچیدگی ها و خطرات این حوزه ایجاب می کند بسیاری از عملیات، متکی به IT باشد و به محاسبات نیروی انسانی که عاری از خطا نیست کمتر توجه شود.
سهراب قاسمی، مجری پروژه های نفت و گاز در خصوص وجود نرم افزارهای مختلف در صنعت نفت می گوید: نرم افزار در این حوزه کاربردهای مختلفی دارد؛ برخی ویژه طراحی مسایل ایمنی اند، و برخی برای بهره برداری از واحدهای نفتی، خطوط لوله یا طراحی پالایشگاه ها کاربرد دارند. 
اما او بک آپ گرفتن از نرم افزارها را فرآیند بسیار دشواری در ایران دانسته و می گوید: در بسیاری از مواقع تولیدکنندگان نرم افزار، پاسخ خریداران خود را نمی دهند، به تازگی نیز روی نرم افزارهایشان تاریخی گذاشته اند که به سرعت منقضی می شود و این وجود، تولیدکنندگان داخلی نرم افزا، عملکرد خوبی دارند که به دلیل مشکلاتی، شاید نتوانند خیلی فعال باشند. در ادامه محمدرضا مرعشی، مشاور پروژه های نفت و گاز در مورد پیشینه ورود نخستین رایانه ها و نرم افزارها به این صنعت، می گوید: به دلیل خطراتی که استفاده از سیستم های برقی در حوزه نفت داشت تا سال ها از برق استفاده نمی شد و به جای آن، سیستم های هوایی کاربرد داشت. بعدها که تجهیزات الکترونیکی روی کار آمدند، مجبور شدیم ابزارهایی بسازیم که ایجاد جرقه نکند؛ یعنی با نسلی از تجهیزات سر و کار داشتیم که ذاتا ایمن بودند و از این جا به بعد (یعنی حوالی سال 1978) نرم افزارها روی کار آمدند. 
مرعشی، معتقد است: نخستین نسل از رایانه ها به نام PDP Eleven در منطقه نفتی خارک مورد استفاده قرار گرفت.حتی اولین نسل از سیستم های آنالیزکننده نیز در صنایع نفت و گاز استفاده شد. پس از آن، سیستم های دیگری به نام DCSها آمدند؛ یعنی سیستم را به بخش های مختلفی تقسیم می کردند و هر کدام از بخش ها می توانستند با هم ارتباط
داشته باشند. 
 نگاه کاربردی به IT
محمد سخائی، یکی از کارشناسان شرکت فناپ معتقد است: IT یک پشتیانی کننده در صنعت نفت به شمار می آید؛ یعنی به فعالیت اصلی صنعت نفت کمک می کند بتواند فرآیندهایش را سریع تر، با کیفیت بیشتر و مدیریت شده تر انجام بدهد.
او می گوید: متاسفانه ایران در استفاده از IT در صنعت نفت، مقداری عقب است. علی رغم اینکه نفت، صنعتی پولساز است اما به دلیل نگاه بهره برداری و عملیاتی صرف به این حوزه، روش های سنتی تا مدت ها پاسخگو بوده اند؛ بنابراین به دنبال افزایش بهره برداری از چاه های نفت نبوده ایم یا نخواسته ایم فرآیندهای پالایشگاه ها و پتروشیمی ها را تسریع یا دست کم شبکه های توزیع و انتقال را با بکارگیری ابزارهای نوین، مدیریت کنیم. او در ادامه می گوید: وزارت نفت هم اکنون اهتمام ویژه ای برای به سرانجام رساندن پروژه ERP یا راهکار جامع اطلاعاتی نفت گذاشته است،همچنین برنامه های جدی ای برای پیاده سازی سامانه های پایش حفاظت الکترونیکی دارد. بنابراین می توان این گونه استنباط کرد که دولت کاربرد حوزه فناوری اطلاعات در صنعت نفت را درک کرده و درصدد عملیاتی کردن آن است.
این کارشناس شرکت فناپ می افزاید: حتی اگر دولت هم درصدد گسترش کاربرد IT در صنعت نفت نباشد، خواه ناخواه این اتفاق به چند دلیل روی خواهد داد: اول اینکه بالاخره اطلاعات دنیا به ایران می رسد و مدیران نفتی متوجه کاربرد IT در صنعت نفت می شوند، دوم اینکه مصرف نفت در دنیا رو به گسترش است. تولید دارد رشد می کند و تعداد مصرف کننده ها و تنوع محصولات رو به ازدیاد است، دیگر اینکه صنعت نفت به لحاظ جغرافیایی پراکنده است. به عنوان مثال نمی توانید یک خط لوله 200 کیلومتری را بدون استفاده از ابزارهای IT نظارت کنید. وی افزود: چهارم اینکه خصوصی سازی در صنعت نفت، بحث هزینه فایده را پیش می کشد. اگر نرم افزارهای صنعتی را به کار نبرید و از زیرساخت های ارتباطی استفاده نکنید، مجبور به هزینه کردن برای نیروی انسانی هستید. پس ناگزیر خواهیم بود که به سمت کاربردی کردن فناوری اطلاعات در صنعت نفت حرکت کنیم.
 فقدان زیرساخت
سیاوش احمدی، یکی دیگر از کارشناسان شرکت فناپ می گوید: الان در مرحله ای هستیم که خیلی ها تازه پی می برند که جایگاه ICT در صنعتی که در آن مشغول اند کجا است؟ زیرابسیاری از صنایع از جمله صنعت نفت، آن زمانی که باید، زیرساختی برای آی سی تی در نظر نگرفتند. 
او معتقد است: برای اینکه بتوان از خدمات نوین در حوزه های مختلف صنعت استفاده کرد، به زیرساخت های استاندارد خاصی مثل فیبر نوری نیاز است که عملا اگر آن بستر مهیا باشد دیگر بروز شدن مان کار خیلی راحتی می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :