آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74391
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1394 1:3
تعداد بازدید : 1546

ثبات اقتصادی مهم ترین خواسته بخش خصوصی

عضو هیات رییسه اتاق تهران گفت: بخش‎خصوصی برای برنامه‎ریزی بلند مدت و میان مدت به ثبات شاخص‎ها و از آن مهم‎تر به پیش‎بینی پذیری بازارها و شاخص ها نیاز دارد.

ایلنا- حامد واحدی افزود: نکته بسیار مهمی که طی یکسال گذشته رخ داده، ثبات در بازارهای مالی کشور است. خوشبختانه به طور مثال قیمت دلار به عنوان یک شاخص تعیین کننده برای اقتصاد کشور با وجود تحولات گسترده سیاسی و دیپلماسی نوسان چندانی پیدا نکرده است. البته بحث تعیین نرخ واقعی دلار موضوعی دیگر است ولی نکته بسیار مهم برای بخش خصوصی و برنامه ریزان اقتصادی این است که بتوانند روند پیش روی اقتصاد کشور را پیش‎بینی کنند.
وی گفت: طی سال‎های گذشته و بخصوص بین سال‎های 90 تا 91 بدترین وضعیت پیش‎بینی پذیری در اقتصاد ایران رخ داد به شکلی که عملا امکان پیش بینی هیچ کدام از بازارها وجود نداشت. با این وجود از سال 92 تا کنون وضعیت پیش بینی شاخص‎های اقتصادی بهبود پیدا کرده است. 
واحدی ادامه داد: بخش‎خصوصی برای برنامه‎ریزی بلند مدت و میان مدت به ثبات شاخص ها و از آن مهمتر به پیش‎بینی‎پذیری بازارها و شاخص ها نیاز دارد. در نظر داشته باشید که یکی از برنامه‎های کشور جذب سرمایه گذاران خارجی است. در صورتی که ما بخواهیم این هدف به درستی مشخص شود، باید فضای عمومی کشور را در حوزه پیش‎بینی روندهای اقتصادی با نیازهای واقعی سرمایه‎گذاران همگن کنیم. به طور مثال یک سرمایه‎گذار بین‎المللی باید به درستی بداند که طی مثلا شش ماه آینده وضعیت شاخص تورم چگونه خواهد شد؟ یا اینکه قیمت ارز چقدر نوسان پیدا می کند؟ همگی اینها مولفه‎های کلیدی و تاثیر گذار برای سرمایه‎گذاری است.
خزانه دار اتاق تهران افزود: امیدواریم دولت در برنامه‎ریزی‎های خود به خوبی مسیر اقتصاد کشور را به سمتی هدایت کند که همچنان ثبات باقی بماند و از سوی دیگر امکان پیش بینی پذیری شاخص های اقتصادی هم برای فعالان بخش خصوصی ایجاد شود. وی گفت: بخش خصوصی خواسته های بسیار روشنی دارد. به طور مثال در مورد تعیین نرخ سود بانکی، حرف اصلی و مشخص ما این بود که تعیین نرخ سود را به نظام بازار بسپاریم چراکه طی تمامی سال های گذشته دیده ایم که نرخ‎گذاری دستوری به جایی نمی رسد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :