آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74369

از پاتک آمریکا تا توافق روسیه و چین برای هک نکردن همدیگر

رئیس جمهور آمریکا، باراک اوباما در تاریخ اول آوریل سال 2015 دستور العمل اجرایی را صادر کرد که به موجب آن قرار است دارایی های افراد خاصی که در فعالیت های سایبری مخرب شرکت داشته اند، بلوکه شود.

فناوران- صدور این دستورالعمل از طرف اوباما این امکان را به دولت می دهد تا تحریم هایی را ضد افراد و گروه هایی که در جاسوسی اقتصادی حضور دارند اعمال کنند. تهدیدات ضد امنیت ملی، سیاست خارجی، سلامت اقتصادی یا ثبات مالی آمریکا، از جمله تهدیدات و خطراتی است که در این دستورالعمل مدنظر اوباما بوده است.
جاسوسی اقتصادی، همه چیز از سرقت گرفته تا تخریب دارایی های معنوی یا سایر راز و رمز های تجاری را در برمی گیرد. این نوع جاسوسی می تواند در هر زمینه ای اعم از نقشه های اصلی ماشین، برنامه های نرم افزاری، اطلاعات خصوصی کارمندان و فرمول های شیمیایی صورت بگیرد. مایکروسافت، گوگل، اپل، اوراکل، هیولت پاکارد و بسیاری از شرکت های سیلیکون ولی عموما هدف این نوع حملات هستند. جاسوسان اقتصادی قادرند از راه دور و از طریق حملات سایبری، بدافزار، ویروس و سایر اشکال هک اهداف خود را مورد جاسوسی قرار دهند.
از سوی دیگر، هزینه ای که جاسوسی اقتصادی بر اقتصاد و بازار کار آمریکا می گذارد، تکان دهنده است. اگرچه در سال 2009 رقم 50 میلیارد دلار تخمین زده شده بود اما شرکت BlackOps Partners هزینه تحمیلی به شرکت ها را در سال 2013 رقم 500 میلیارد دلار برآورد کرد. در این حملات جاسوسی، برخی جاسوسان با اسامی نامتعارفی مثل Unit 61398و Energetic Bear دست به اقدامات مغرضانه خود زده اند. Unit 61398 که از طرف ارتش لیبرال چین و Energetic Bear که از سوی دولت روسیه حمایت می شود افراد مستقل از شرکت های روسی یا چینی نیستند، بلکه اشخاصی هستند که به طور مستقیم از سوی دولت ها مامور به جاسوسی شده اند.  بنابر گزارشی که در سال 2013 از سوی شرکت امنیت سایبر Mandiant منتشر شد، Unit 61398 موفق شده 141 شرکت آمریکایی را هک کند. در گزارش مشابهی در این زمینه که از سوی شرکت CrowdStrike منتشر شده بود، آمده بود که Energetic Bear  با نفوذ به حساب صدها شهروند آمریکایی، آسیایی و اروپایی توانسته دارایی های ارزشمند معنوی شان را به سرقت ببرد. به اعتقاد منتقدان سیاست های دولت اوباما، حملات جاسوسی صورت گرفته حملات پیش پا افتاده ای نیستند که بتوان با اعمال تحریم علیه مسببان شان آنها را مهار کرد، بلکه حملاتی هستند که از سوی دو قدرت برتر جهان یعنی چین و روسیه برای به خطر انداختن منافع ملی آمریکا صورت پذیرفته اند. در نتیجه بیش از آنکه این اقدام به یک حمله جاسوسی علیه شرکت های آمریکایی شبیه باشد، یک نوع اعلام جنگ است و آمریکا هم برای مقابله با آنها بیش از آنکه به اعمال تحریم نیاز داشته باشد به سلاح جنگی محتاج است.
  چین و روسیه به هم قول دادند
کشورهای روسیه و چین این هفته، دوستی در حال رشد خود را با امضای یک پیمان امنیت سایبری مستحکم کردند. طبق گزارش Wall Street Journal این دو کشور قول دادند که حملات سایبری علیه یکدیگر به راه نیندازند. 
آنها همچنین موافقت کردند تکنولوژی و اطلاعات مربوط به تهدیدات سایبری را با سازمان های اجرای قانون خود مبادله نکنند. به علاوه دو رییس جمهور این کشورها قول دادند که هوای یکدیگر را داشته باشند و هرگونه تکنولوژی که ممکن است فضای اقتصادی-اجتماعی، سیاسی و نظم عمومی را بی ثبات کرده و یا در امور داخلی این کشورها تداخل ایجاد کند را خنثی کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :