آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74345
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1394 10:27
تعداد بازدید : 1126

مروری بر کالاهای کم‌فروش و پرفروش

رکوردزنی در بازار تلویزیون های حرفه ای پایان ندارد

با وجودی که برخی از نمایندگی های فروش و همچنین فروشگاه ها در ادامه مسیر برگزاری جشنواره های فروش ویژه نوروزی، همچنان تخفیف هایی را به خریداران لوازم صوتی و تصویری ارایه می دهند؛ اما با این حال بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری راکد است.

فناوران- این موضوع به ویژه در مورد تلویزیون هایی مبتنی بر تکنولوژی های جدید و با سایز بزرگ تر از 47 اینچ، انواع دستگاه های سینمای خانگی محسوس است و شاید تنها کالای دیجیتالی که بازاری به نسبت پررونق داشته باشد دستگاه های گیرنده دیجیتال باشند.
به گفته فعالان بازار لوازم صوتی و تصویری علت اصلی رکود بازار لوازم صوتی و تصویری نامشخص بودن وضعیت بازار و روند ورود محصولات جدید به بازار است. همچنین گروهی بر این باورند که با ورود محصولات جدید ممکن است تکنولوژی های قدیمی تر با کاهش قیمت مواجه شده و آنها بتوانند محصولات مورد نظر را با قیمت ارزان تری خریداری کنند.
محمد روزبه یکی از فعالان بازار لوازم صوتی و تصویری در این زمینه می گوید: در میان انواع گوناگون تلویزیون، نمونه های حرفه ای و به ویژه آنهایی که مبتنی بر تکنولوژی های نوین هستند با کمترین میزان تقاضا در بازار مواجه هستند. چرا که این تلویزیون ها به ویژه نمونه های سایز بزرگ در حال حاضر قیمت گرانی دارند و کمتر خریداری می تواند بهای این تلویزیون ها را پرداخت کند.
این فعال بازار تلویزیون در این باره می گوید، تلویزیون های سایز بزرگ (65 اینچ به بالا) از ابتدا مخاطبان محدودی داشتند. اما طی یک ماه گذشته میزان تقاضا برای این تلویزیون ها در حد چشمگیری کاهش یافته است و به این ترتیب تلویزیون های 65 اینچ به بالا و به ویژه 75 اینچی و 84 اینچی در بازا بسیار کمیاب شده اند.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید گفته های همکارش می گوید: تا پیش از این تلویزیون هایی با سایز 47 تا 55 اینچ در بازار فروش بالایی داشتند؛ اما حالا این نمونه ها نیز در بازار با کاهش شدید حجم تقاضا مواجه شده اند.
وی افزود: به نظر می رسد با پایان فصل بهار و آغاز فصل تابستان بازار حال و روز بهتری پیدا کند.
این فعال بازار افزود: در ماه گذشته دستگاه های سینمای خانگی نیز در بازار کمیاب شده اند و تنوع این محصول در بازار نسبت به ماه های قبل کاهش یافته است. کاهش حجم تقاضا دلیل اصلی این اتفاق عنوان شده است. 
به گفته فعالان بازار در حال حاضر این کالا با قیمتی 500 تا دو میلیون تومان در بازار موجود است. اما تنوع مدل و حجم موجودی نسبت به ماه  گذشته کاهش چشمگیری یافته است. 
در مقابل دستگاه های ارزان قیمت گیرنده های دیجیتال که با قیمتی حدود 90 تا 170 و در نهایت 200 هزار تومان در بازار به فروش می رسند از کالاهایی هستند که در حوزه لوازم صوتی و تصویری فروش خوبی دارند. به گفته فعالان بازار این کالا از لحاظ حجم موجودی و میزان تقاضا این کالا در حد مطلوبی است و نه تنها در تهران، بلکه در شهرستان ها این کالا مخاطبان بسیاری دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :