آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74285

برندگان جایزه بین ​المللی بهترین فعالان آنلاین اعلام شدند

برندگان یازدهمین دور جایزه بین​ المللی «بهترین فعالان آنلاین» (The Bobs) در نشست هیات داوران در برلین با درنظر گرفتن رای ​گیری عمومی در ۱۴ زبان مشخص شدند.

دویچه وله- یازدهمین دور جایزه بین ​المللی بهترین فعالان آنلاین 
(The Bobs) با انتخاب برندگان به پایان رسید. نشست هیات داوران برای انتخاب برندگان نهایی در برلین برگزار شد. در این دور از رقابت ها در سه موضوع عمومی و در چهارده زبان فارسی، آلمانی، انگلیسی، عربی، پرتغالی، اسپانیایی، روسی، اوکرایینی، بنگلادشی، هندی، فرانسوی، چینی، اندونزیایی و ترکی نمایندگانی به مرحله نهایی راه یافته بودند که برندگان نهایی از بین آنها برگزیده شدند.
در موضوع هنر و رسانه نخست همه کاندیداها معرفی شدند و مورد بررسی قرار گرفتند. نماینده بخش فارسی در این بخش سایت ایرانی«گوشه» بود. پس از رای​ گیری دو پروژه چینی و عرب ​زبان اکثریت آرا را بدست آوردند که در رای ​گیری نهایی پروژه عرب زبان «زیتون» به​عنوان بهترین فعال آنلاین در این موضوع برگزیده شد.  «زیتون، مهاجر کوچک» خود را پروژه ای سیاسی، هنری و مشارکتی می نامد. این پروژه بر روی یادگیری و بازنگری تمرکز دارد. به گفته فعالان زیتون هدف آن ها به چالش کشیدن انحصار قدرت است. بازی ویدیویی این سایت سفر یک کودک مهاجر را دنبال می کند تا برای بازیگران شرایط آوارگان فلسطینی و سوری را قابل فهم کند. در موضوع حیطه خصوصی و امنیت هیات داوران در جستجوی بهترین فعال آنلاین نخست به معرفی کاندیداهای مرحله نهایی و بحث و بررسی درباره آنان پرداخت. در این بخش «رادیو گیک» کاندیدای فارسی زبان بود. در رای ​گیری هیات داوران، وب سایت «مزرعه الکترونیکی» اکثریت مطلق را بدست آورد. مزرعه الکترونیکی “Rancho Electrónico”یک سایت مکزیکی است که در عرصه حفاظت از اطلاعات، رمز گذاری و دفاع از حریم خصوصی در این کشور فعالیت می کند. فعالان این سایت برای علاقمندان کارگاه هم برگزار می کنند. در بخش تغییر اجتماعی، پروژه​های قدرتمندی به مرحله نهایی راه یافته بودند. نماینده فارسی زبان صفحه فیس بوکی «آزادی های یواشکی» بود. این صفحه در سه مرحله رای ​گیری در میان دو کاندیدای فینال قرار گرفت ولی وبلاگ بنگلادشی بونیا با اختلاف اندکی به عنوان بهترین فعال آنلاین انتخاب شد. در پایان مرحله کاندیداتوری در همه زبان ها پنج فینالیست به مرحله نهایی راه یافتند که بهترین آن ها از طریق رای گیری عمومی و آنلاین انتخاب شدند. در بخش فارسی وبلاگ​ها و صفحه​ های فیس بوک «پیاده رو»، «ستاد مبارزه با چرندیات»، «تاملاتی زیر دوش حمام» و «یک سرخپوست خوب» به انتخاب کاربران گذاشته شدند که «ستاد مبارزه با چرندیات» با کسب بیشترین آرا به عنوان بهترین فعال آنلاین انتخاب شد.  «ستاد مبارزه با چرندیات» یک پروژه گروهی در فیس بوک است. آن طور که در توضیح این صفحه آمده، گروهی از محققان ایرانی با تخصص های گوناگون از مراکز تحقیقاتی یا دانشگاهی سراسر جهان در این صفحه تلاش می کنند با استفاده از مستندات علمی ومعتبر، با مصادیق دروغ و شایعه مبارزه کنند و آنچه را درست می پندارند آموزش دهند.  علاوه بر انتخاب برندگان در ۱۷ مورد، دویچه وله برای نخستین بار جایزه آزادی بیان را در ماه فوریه به رائف بداوی بلاگر سعودی اهدا کرد. بداوی وبلاگ نویسی است که به خاطر فعالیت ژورنالیستی به ۱۰ سال زندان، پرداخت یک میلیون ریال عربستان (۱۹۱ هزار یورو) و یک هزار ضربه شلاق محکوم شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :