آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74205
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1394 11:31
تعداد بازدید : 1041

وزارت صنعت هنوز جایگزینی برای شبنم ندارد

مسوولان کشور همواره بر لزوم مبارزه با قاچاق تاکید دارند چراکه ورود غیر قانونی کالا به کشور و استمرار آن در سال های گذشته صدمات بسیاری را به تولیدکنندگان داخلی وارد است.

تسنیم- با این حال در سال های پایانی دولت دهم بود که بالاخره پس از سال ها صحبت از لزوم مبارزه با قاچاق، طرحی عملیاتی به نام شبنم به منظور کنترل کالاهای قاچاق به اجرا درآمد. طرحی که فارغ از کاستی های موجود در اجرای آن تنها تلاش سازمان یافته دولت ایران برای مبارزه با قاچاق کالا از طریق شفافیت اطلاعات بود. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم اجرای این طرح متوقف شد و اکنون بیش از یک سال و نیم از تعطیلی طرح شبنم توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت می گذرد. این وزارتخانه در زمان توقف این طرح، اعلام کرد که به زودی طرحی جایگزین به منظور کنترل کالاهای قاچاق ارایه خواهد کرد، اما با گذشت یک سال و نیم از آن زمان هنوز خبری از طرح جایگزین وزارت صنعت نیست.
در طول یک سال و نیم گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت که متولی امر تجارت کشور و به طور خاص مبارزه با قاچاق است نه تنها در زمینه جلوگیری اصولی از قاچاق غیرقانونی کالا به کشور اقدام مناسبی انجام نداده است، بلکه آنچه در مصاحبه های مسوولان این وزارتخانه به عنوان راهکار کاهش قاچاق مطرح می شود صرفا کاهش تعرفه های گمرکی است که خلاف منطق و همچنین برخلاف نظر رهبر معظم انقلاب است.
راه حل مبارزه با قاچاق کالا شناسایی کالاهای قاچاق در مبادی فروش است و برای رسیدن به این هدف ضروری است رهگیری کالاهای وارداتی در کشور در کل بازه ورود از گمرک تا انبار داری و خرده فروشی در دستور کار قرار بگیرد. در طرح شبنم به این نکته مهم توجه شده بود و در آن جلوگیری از فروش کالاهای قاچاق در سطح خرده فروشی هدف قرار گرفته بود. همچنین در صورت اتصال پایگاه داده چنین طرحی با پورتال ارزی کشور، بستر لازم برای رصد نحوه تامین ارز کالاهای وارداتی فراهم شده و در نتیجه ساختار تامین ارز کالاهای وارداتی نیز شفاف می شود.در کنار بسترسازی های لازم برای جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق از مرزهای کشور، ضروری است هرچه سریع تر طرحی مشابه طرح شبنم و با تقویت نقاط ضعف آن به منظور رهگیری کالاهای وارداتی از لحظه ورود به کشور تصویب و اجرا شود و همانطور که مقام معظم رهبری اشاره داشته اند، کالای قاچاق تا داخل مغازه دنبال شود، تا در سال جاری اقدامی مؤثر در جهت مبارزه با قاچاق کالا به کشور باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :