آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74186
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1394 10:58
تعداد بازدید : 1334

در تیرماه اتفاق می‌افتد

افتتاح رسمی «پارسی جو» دومین بار و پس از 5 سال فعالیت!

دبیر شورای راهبری موتور جستجوی بومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از رونمایی رسمی از دومین موتور جستجوی بومی با نام «پارسی جو» در تیرماه امسال خبر داد.

فناوران- در حالی که موتور جستجوی پارسی جو مدت ها قبل فعالیت خود را آغاز کرده، و یک بار در سال ۹۱ توسط مسوولان وقت وزارت خانه در دولت دهم به عنوان موتور جستجوی بومی معرفی شده بود، قرار است در تیرماه افتتاح شود.
علیرضا یاری در مورد آخرین وضعیت فعالیت موتورهای جستجوی بومی در کشور روز گذشته به خبرگزاری مهر گفت: نسخه جدید موتور جستجوی بومی «پارسی جو» که ارتقا یافته نسخه آزمایشی این پروژه است، تیرماه امسال رونمایی رسمی می شود. 
وی افزود: موتورهای جستجو از نظر الگوریتم های رتبه بندی و مستندات موجود با یکدیگر تفاوت دارند و به همین دلیل موتور جستجوی پارسی جو با دارا بودن سرویس ترجمه ماشینی انگلیسی به فارسی و تصویر و ویدیو تفاوت هایی با موتور جستجوی «یوز» دارد که چند ماه گذشته به بهره برداری رسید.
یاری در مورد ویژگی های راه اندازی موتور جستجوی بومی در کشور توضیح داد: هدف از راه اندازی جویشگر بومی، جستجوی زبان فارسی در محیط وب است که هم اکنون دو موتور جستجوی بومی «یوز» و «پارسی جو» در حوزه مستندات فارسی فعالیت خود را آغاز کرده اند.
وی ملاک ارزیابی موتورهای جویشگر را تعداد صفحات آن ندانست و گفت: تعداد صفحات با کیفیت که از سوی موتور جستجو ایندکس شده و همچنین نحوه رتبه بندی و نمایش صفحات، ملاک ارزیابی بهتری برای جویشگر محسوب می شود.
دبیر شورای راهبری موتور جستجوی بومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه موتورهای جستجوی پارسی جو و یوز بالغ بر ۵ سال است که شروع به کار کرده و هم اکنون برای تجاری سازی نیاز به حمایت دارند، گفت: هر یک از این پروژه ها نیازمند سرور و پهنای باند با حجم بالایی برای پردازش هستند.
رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات ایران در مورد ویژگی های موتور جستجوی پارسی جو گفت: تعداد صفحات ایندکس شده توسط موتور جستجوی پارسی جو حدود ۵۰۰ میلیون صفحه است و ارایه سرویس های بومی، جستجوی کالا، خبرهای فارسی، اطلاعات داخلی، امکان جستجوی هوشمندانه سرویس ها و ترجمه ماشینی، نقشه، تصویر و ویدئو از جمله ویژگی های این جویشگر بومی است.
براساس این گزارش  اواخر سال گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از نخستین موتور جستجوی بومی با نام  یوز که قابلیت ارایه مستندات در زبان فارسی را دارد رونمایی کرد.
در راستای حمایت از کسب و کارهای مرتبط با جویشگر بومی سال گذشته شورای راهبری موتور جستجوی بومی نیز تشکیل شد و فراخوان حمایت از این نوع کسب و کار از سوی مرکز تحقیقات مخابرات اعلام شد.
هنوز معلوم نیست موتور جست وجویی که یک بار پیشتر افتتاح شده و 5 سال از فعالیت آن می گذرد، به چه دلیل باید مجددا افتتاح شود؟ آن هم با یک مراسم افتتاحیه رسمی دیگر.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :