آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74013
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1394 11:58
تعداد بازدید : 1032

بسیج رسانه های اجتماعی برای کمک به نپال

زلزله ای که نپال را لرزاند و ویران کرد بسیاری از کاربران رسانه های اجتماعی را متاثر کرد. این زلزله که هزاران کشته، زخمی و آواره به جا گذاشت رسانه های اجتماعی را بر آن داشت تا با در اختیار داشتن بستر مناسب، مردم دنیا را برای کمک متحد کنند.

فناوران- بسیاری از سرویس های اینترنتی، شبکه های اجتماعی و حتی برخی از اپلیکیشن های پیام رسان برای کمک به آسیب دیدگان نپالی بسیج شدند و این یکی از استفاده های مثبت از این رسانه هاست که قدرت آنها را نیز به رخ می کشد.
فیس بوک که یکی از پر مخاطب ترین شبکه های اجتماعی است با طراحی دکمه ای در صفحات کاربران به آنها این امکان را داد تا کمک های نقدی خود را به دست آسیب دیدگان نپالی برسانند.
در وبلاگ فیس بوک نوشته شده است که کاربران می توانند پیامی بالای فید خبر خود ببینند که به آنها کمک می کند برای ارسال کمک های دارویی بین المللی که توسط واحد امداد منطقه ارایه می شود اقدام کنند. همچنین فیس بوک «بررسی ایمنی» را نیز فعال کرده است که به کاربران اجازه می دهد مناطق آسیب دیده را از طریق افرادی که در آن مناطق قرار دارند بررسی کرده و با خانواده ها و دوستان خویش ارتباط برقرار کنند تا بفهمند آنها در صحت به سر می برند یا خیر. این شبکه اجتماعی اعلام کرده از زمان فعال شدن این بخش در مناطق بنگلادش، هند و بوتان میلیون ها نفر از بازمانده ها اعلام کرده اند که امنیت دارند و ده ها میلیون نفر نیز اعلام کرده اند که از آنجا خبرهایی مبنی بر امنیت داده شده است.گوگل نیز به کمک زلزله زدگان نپالی رفته و با استفاده از امکان «فردیاب» به کاربرانش این امکان را می دهد تا از محل عزیزان خود مطلع شوند و اخبار آنها را با دیگران به اشتراک بگذارند.
اپلیکیشن پیام رسان وایبر نیز  جهت سهولت برقراری ارتباط و اطلاع رسانی سریع تر برای زلزله زدگان سرویس تماس خود در نپال رایگان اعلام کرده است.وایبر به تازگی در توییتر اعلام کرده جهت کمک رسانی به مردم کشور نپال، تمامی تماس های خروجی از سوی کاربران نپالی را راایگان کرده است: «ما بخش تماس خارجی وایبر (Viber Out) را از حالت پولی خارج کرده ایم تا کاربران نپالی بتوانند با سراسر دنیا به صورت رایگان تماس برقرار کنند».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :