آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73992
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1394 11:3
تعداد بازدید : 738

منظور از تاخیر در اجرای شبکه ملی اطلاعات چیست؟

علی شمیرانی- این روزها ماجرای شبکه ملی اطلاعات به واسطه تذکر مجلس به وزیر ارتباطات بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

اگرچه این شبکه همچنان موضوعی ناشناخته بوده و به درستی مشخص نیست چه اتفاقاتی، بر اساس چه برنامه زمانبندی و بودجه مشخص قرار است به اجرا برسد.
به همین جهت است که یکی از نمایندگان منتقد از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات می گوید، این شبکه 5 درصد رشد داشته است و وزیر ارتباطات هم می گوید 27 اردیبهشت خواهید دید که شبکه ملی اطلاعات نسبت به سال های گذشته تا چه میزان پیشرفت در اجرا داشته است. 
یا این که گفته می شود شبکه ملی اطلاعات در حد یک پاورپوینت دو صفحه ای است. 
در واقع ناظران از جمله شورای عالی فضای مجازی نیز گویی خواسته عملیاتی روشن و خط کشی برای اندازه گیری میزان پیشرفت این شبکه ندارند.
شبکه ملی اطلاعات حالا دغدغه ای با عمر نزدیک به یک دهه در ایران است که همواره با چالش های مختلفی در کشور رو به رو بوده و در حالیکه هنوز تعریف شفاف و مشخصی از آن ارایه نشده و برنامه عملیاتی آن نیز در دست نیست، تنها به تکالیف قانونی بر اجرای آن تاکید می شود.
آنگونه که از توضیحات بر می آید این شبکه طرحی بسیار کلان و بزرگ است که از صدر تا ذیل دستگاه های دولتی و خصوصی و کاربران را در بر می گیرد.
انگیزه های شکل گیری شبکه ملی اطلاعات نیز طیف وسیعی از مسایل اقتصادی گرفته تا امنیتی را شامل می شود. اما به هر حال همانطور که ذکر شد برای طرحی با این ابعاد هنوز چارچوب زمانبدی شده مشخصی در دست نیست. برای مثال هنوز مشخص نیست که تا پایان سال 90 باید چه اتفاقاتی رخ می داد و تا پایان سال جاری نیز کدام اجزای این شبکه باید شکل بگیرد.
اسکیموها مثل معروفی دارند که می گوید برای خوردن نهنگ ابتدا باید آن را قطعه قطعه کرد. 
در مورد شبکه ملی اطلاعات نیز وضع دقیقا به همین شکل است و مجلسی ها و دولتی ها به وضوح اعلام نمی کنند چه باید می شد که حالا نشده و از این بابت چه کسی مقصر است.
شاید بد نباشد اگر بناست این طرح واقعا اجرا شود، فازها و خرده طرح های ذیل این کلان طرح به درستی برای رسانه ها و افکار عمومی تبیین شود، تا مشخص شود تکه های پازل شبکه ملی اطلاعات چگونه و در چه بازه زمانی باید به هم بپیوندد تا این شبکه شکل گیرد. 
به این ترتیب شائبه سیاسی کاری ها نیز کمتر شده و همگان می توانند قضاوت صحیح و منصفانه 
داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :